Zábava

Prekliata rodina, dedko z Kameňáka: Otec zomrel pri hokeji, jeho brata zabil blesk … Jeho syna zamrzlo

Lubomír Lipský sa narodil 19. apríla 1923 v Pelhřimove. Vyštudoval divadelnú vedu a estetiku na Filozofickej fakulte Karlovej univerzity v Prahe. Od detstva sa zaujímal aj o hudbu, hral na klavíri, saxofóne, trombóne, účinkoval aj v jazzovom orchestri. Uvažoval o kariére profesionálneho hudobníka, ale jeho komediálny talent ho nasmeroval k filmu a divadlu.

Spolu s bratom Oldřichom, neskôr významným režisérom, založili Ateliér dramatickej mládeže v Pelhřimove, kde v roku 1935 Lubomír po prvý raz vystúpil na javisku v strakonickom gajdoši. V roku 1945 bol herec jedným zo zakladateľov Divadla satiry.

Lubomír Lipský sa pred kameru prvýkrát postavil v roku 1946, keď si spolu s bratom zahral vo vojnovom filme V horách dún. Odvtedy stvárnil množstvo postáv vo filmoch, rozprávkach a televíznych seriáloch.

Lubomír Lipský a Jan Werich
Lubomír Lipský a Jan

Zdroj: Štátny film ČS

Umelecká rodina sa však dostala do problémov v polovici minulého storočia. V roku 1949 zaplatil lipský otec nový režim. Cukráreň a kaviareň mal v rodnom Pelhřimove, pracoval však aj v miestnom amatérskom spolku Rieger. Bol jej predsedom, manažérom, hercom a režisérom. Hrátky s čertem (Jan Drda) sa hrali s ochotníkmi, a pretože bol červený diabol zbitý, predstavitelia novej moci to nazvali inotaj. Bol dokonca obvinený z rozvratu republiky a poslaný na dva roky nútenej práce. Pri zatknutí premýšľal a povedal legendárne vyhlásenie: „Je chladná noc? Získať teplé oblečenie“. Neskôr sa objavil v kultovom filme Limonádový Joe. Brat Oldřich Lipský, ktorý spolupracoval s bratom Lubomírom, symbolicky prevzalo režisérske žezlo po svojom otcovi.

V ďalších rokoch si Lubomír Lipský zahral vo filmoch Cisársky pekár a Pekársky cisár (1951), Bol raz jeden (1954), Česť a sláva (1968). Brat Oldřich ho obsadil do úlohy dobročinného učiteľa literatúry do paródie na haraburdného detektíva Štyri vraždy dosť, Darling (1970). Okrem vedľajšej úlohy v komédii ako Zabil som Einsteina, Gentlemen (1969), mu jeho brat ponúkol hlavnú rolu v rodinnej komédii Šesť medveďov s cibuľou (1972) alebo Nech žijú duchovia (1977).

READ  Recenzia filmu: PJ Novak využíva Lonestar State na preskúmanie zaujímavého nápadu v čiernej komédii 'Vengeance' | apríla

Lubomír Lipský a Jana Brejchová
Lubomír Lipský a Jana

Zdroj: FS Barrandov

Svoju prvú televíznu komiksovú scénu hral na Vianoce 1953, teda v roku, keď televízia začala. Pravidelne sa objavoval v silvestrovských šou a rôznych zábavných šou. Lipsko bolo populárnym zabávačom a povedal: „Je lepšie opotrebovať sa, ako hrdza.“

Zahral si v televíznom seriáli Hriešni ľudia z Prahy, pánovi Tau, Kameňákovi a ďalších.

Na začiatku 60. rokov sa objavil ako dedko Potůček v úplne prvom televíznom seriáli Traja chlapi na chate, hoci mal iba 40 rokov.

Lubomír Lipský

Zdroj: Národný filmový archív

Jeho satirické začiatky v Pelhřimovskom dramatickom štúdiu neboli po vôli. A ďalšie predstavenia, ktoré herec neskôr predviedol spolu so Stellou Zázvorkovou, Milošom Kopeckým či Miroslavom Horníčkom v Divadle satiry.

Televízny záznam Charlieho tety z roku 1969 je legendárnou šou. V roku 1996 začal účinkovať v divadle ABC, príležitostne účinkoval v divadle Na Jezerce. O rok neskôr Lipsko zažiarilo v televíznom seriáli Fantóm operety.

Bol jedným z hercov filmu Saturnin (1994). Je to presne ten film, ktorý staval na vynikajúcich hereckých výkonoch a historickej atmosfére zdôraznenej dobovou hudbou.

Herec vynikal napríklad aj v televíznom filme Tri plus 1 s Miroslavom Donutilom (2005) či v televíznom seriáli Hraběnky (2007).

Lubomír Lipský

Zdroj: CT

V roku 1997 získal cenu Thálie za úlohu Billyho Kippa v muzikáli Dreams of New York a v roku 2006 mu bola udelená druhá cena Thálie za celoživotné herecké výkony.

V posledných rokoch sa objavoval v komerčných projektoch ako School Trip, Kameňák 3 a podobne.

Herecká legenda opustila filmový a divadelný svet 2. októbra 2015 vo veku 92 rokov.

Lubomír Lipský

Zdroj: TV Barrandov

Nie každý z jeho rodiny mal však to šťastie, že sa dožil tohto veku. České médiá dokonca píšu o smrti jeho príbuzných ako o kliatbe.

READ  Moje mesto – 'Co-Husband' Ganesha Pandeyho získal cenu za najlepší medzinárodný dokumentárny film v USA

Otec Vilém zomrel vo veku 86 rokov v hokejovom zápase. „Môj otec zažil úžasnú smrť. V osemdesiatom treťom sledoval hokejový zápas môjho brata s Rusmi. Povedal Oldřichovi, aby vyrobil víno, že spolu oslavujú naše víťazstvo. Potom vzal vývrtku a zomrel predtým, ako vytiahol zástrčku.“ povedal herec v rozhovore.

Brat Dalibor, ktorý bol o 7 rokov mladší, zomrel vo veku 17 rokov. „17. júla 1947, počas prázdnin, ho zabil blesk pri kúpaní v rybníku. Stalo sa to siedmy deň v týždni a o 17.00 h Brat išiel na siedmu hodinu a mal iba 17 rokov a 7 mesiacov,“ „ Raz spomínal Lipský.

Brat Oldřich, ktorý bol režisérom filmov ako Traja veteráni, Adéla ešte navečerala, Šesť medveďov s Cibulkou, sa dožil 62 rokov. Pri natáčaní filmu Veľká vlaková lúpež podľahol rakovine žalúdka.

Režíroval aj Lubomírov syn, jeho menovec. Vo veku 40 rokov vyšiel na čerstvý vzduch na Silvestra v roku 1991 a neskôr ho našli zmrazeného. Údajne dostal infarkt.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close