Veda

Prelomový pristávací modul na Marse mohol poslať domov posledný strašidelný obrázok

už je skoro čas Na rozlúčku s ďalším marťanským priateľom. Mnohé misie na Červenú planétu sa v minulosti odmlčali, niektoré po niekoľkých úspešných rokoch zberu dát a niektoré po krátkom voľnom páde v podobe ohnivej gule. Čoskoro do tohto rastúceho zoznamu pridáme ďalšieho marťanského prieskumníka – náhľad Jeho posledný obrázok mohol poslať domov.

obrázok samotná je podobná stovkám ďalších, ktoré sondy posielali späť na Zem posledné štyri roky. V strede obrazu je seizmometer plavidla, ktorý sa zameriava na zber údajov o marquex A ktorých údaje boli použité v desiatkach článkov. Na tomto obrázku je však jasne pokrytý jemným červeným prachom, ktorý pokrýva všetko na Červenej planéte.

Tu je obrázok urobený 6. novembra 2022:

Tento prach pokrýva aj zdroj energie InSight. Jeho solárne panely sú spoločne viac pokryté, a preto sú schopné poskytnúť pristávaciemu modulu stále menej energie. Bohužiaľ, InSight mal tiež šťastie alebo smolu, pretože sa nachádzal v oblasti normálneho pokoja pre prachových diablov Marsu. Aj keď môže byť ťažké manipulovať so samotnými zariadeniami, keď sú na svojom mieste, prachoví diabli tiež odvádzajú pozoruhodne dobrú prácu pri čistení solárnych panelov pokrytých prachom.

Ďalším faktorom zvyšujúcej sa akumulácie prachu bolo rozhodnutie o dizajne, ktoré tím InSight urobil na začiatku projektu. Rôzne metódy môžu pomôcť odstrániť prach zo solárnych panelov. Dva z najbežnejších sú stlačený vzduch a lišty stieračov podobné tým, ktoré nájdete na autách. Inžinieri InSight sa však rozhodli nezahrnúť žiadne takéto systémy do svojho vyšetrovania.

Na inom nedávnom obrázku InSight používa svoje robotické ruky na poškriabanie časti regolitu okolo seba.kredit – NASA / JPL-Caltech

Robiť takéto rozhodnutia je jednou z najťažších častí inžinierstva. Systémy na odstraňovanie prachu zvyšujú hmotnosť, a preto stojí viac peňazí na ich navrhnutie a prinesenie na Mars. Náklady na spustenie stále zaberajú značnú časť rozpočtu projektu, takže každý systém je kontrolovaný, aby sa zistilo, či je skutočne potrebný. V prípade InSight tím zistil, že neexistuje systém na odstraňovanie prachu.

READ  Experimentálna vakcína proti rakovine mení nádorové bunky na zradcov

K tomuto rozhodnutiu viedol kľúčový faktor – relatívne krátke očakávané trvanie misie Insight ako celku. Plánovalo sa, že bude trvať iba jeden pozemský rok. Trvalo to štyri.

Čo bude ďalej pre Insight

Video JPL o úspechoch Insight. Poďakovanie – kanál YouTube JPL NASA

Aj bez systému odstraňovania prachu misia prekonala pôvodné očakávania. A InSight si dodnes upevnil svoju pozíciu jednej z najplodnejších marťanských sond. Jeho údaje boli základom pre desiatky dokumentov a pochopili sme všetko od prítomnosti (alebo teda nedostatku) tekutej vody okolo pristávacieho modulu až po nájdenie nejakej magmy v tej istej oblasti.

Na takéto údaje by bol každý vedecký tím hrdý a ľudia v InSight majú dostatok času, aby videli koniec. UT prvýkrát oznámila svoje problémy s napájaním v máji. Ale aj keď to bolo posledných šesť mesiacov silné, čoskoro môže byť čas dať posledné zbohom prieskumu interiéru pomocou seizmických prieskumov, geodézie a misií na prenos tepla. Nikdy sa naň nezabudne a možno ho raz opäť oživí, keď sa človek konečne prejde krajinou, ktorú doteraz videl len on.

Tento článok je pôvodne z . bola zverejnená dňa vesmír dnes od Andyho Tomaswicka, čítať pôvodný článok tu,

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close