Svet

Prezident Gruzínska tvrdí, že vetoval kontroverzný zákon o „zahraničnom vplyve“ – Svet – The Guardian Nigeria News – Nigéria a svetové správy

Gruzínska prezidentka Salome Jurapišviliová v sobotu do značnej miery symbolicky vetovala zákon o „zahraničnom vplyve“, čo vyvolalo bezprecedentné protesty a varovania z Bruselu, že tento krok by mohol podkopať európske ambície Tbilisi.

Zákonodarcovia z vládnucej strany Gruzínsky sen sa tento týždeň vzopreli oponentom a odhlasovali zákon v obavách, že bývalá sovietska republika sa odvracia od prozápadného trendu smerom k Rusku.

Tento krok vyvolal bezprecedentnú vlnu protestov v nedávnej histórii čiernomorského národa, kde podľa prieskumov viac ako 80 percent ľudí chce vstúpiť do Európskej únie a NATO a sú proti Kremľu.

„Dnes som dal veto zákonu, ktorý je ruský a odporuje našej ústave,“ uviedol v televíznom vyhlásení s odkazom na návrh zákona, ktorý kritici označili za podobný ruskému zákonu používanému na umlčanie nesúhlasu.

Brusel uviedol, že tento krok je „nezlučiteľný“ s gruzínskou snahou o členstvo v EÚ, ktorá je zakotvená v ústave krajiny.

Gruzínsky sen má v parlamente dostatok zákonodarcov na to, aby prelomili jeho veto.

Premiér Irakli Kobakitse vo svojom dokumente o vete naznačil, že jeho strana je pripravená zvážiť navrhované zmeny a doplnenia Jurapišviliho zákona.

Hlavný líder Zurabišvili – v spore s vládnucou stranou – vylúčil, že by vstúpil do „falošných, umelých, falošných rokovaní“ s Gruzínskym snom.

Návrh zákona vyžaduje, aby sa mimovládne organizácie a médiá, ktoré dostávajú viac ako 20 percent svojich financií zo zahraničia, registrovali ako organizácie „sledujúce záujmy cudzej mocnosti“.

Gruzínsky sen trvá na tom, že je odhodlaný vstúpiť do EÚ, a vykresľuje návrh zákona ako zameraný na zvýšenie transparentnosti financovania mimovládnych organizácií.

READ  Meghan naráža do britských médií kvôli listom King Charles

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close