Hlavné správy

Prezidentka SR Susanna ianaputová o chybách spôsobených epidémiou: „Podcenili sme riziko“

Presne pred tromi rokmi, vo februári 2018, otriasla Slovenskom vražda spravodajského novinára Johna Cusiaka a jeho snúbenice Martiny Kunárovej. Trestný čin zároveň podnietil mnoho mladých ľudí k vstupu do politiky, vrátane právničky Susanny Čaputovej. V roku 2019 bola za prezidentku zvolená vtedy 45-ročná Čaputová. Zastupuje liberálne, proeurópske hnutie.

Sklo: Vážená pani predsedajúca, na svete existujú miesta, kde umiera viac ľudí na korónový vírus v pomere k počtu obyvateľov ako na Slovensku. Prečo epidémia zasiahla vašu krajinu tak ťažko?

Aputová: Stále hľadáme dôvody tohto smutného príspevku. Boli sme najlepší v boji proti prvej vlne, ale druhá vlna sa ukázala ako najnebezpečnejšia na celom svete. Minulé leto sme podcenili riziko. Slovensko je jedinou krajinou na svete, ktorá sa rozhodla otestovať celú populáciu – v skutočnosti mnohokrát. Ľudia dostali negatívny certifikát po teste na antigén platnom sedem dní. Vďaka tomu ste mali viac pohybu – čo by nakoniec mohlo viesť k ďalším infekciám. Naše odvetvie zdravotníctva nemá prostriedky na riešenie takejto krízy.

Sklo: Očkovanie v celej EÚ pokračuje pomaly. Kto za to môže?

Aputová: Bez plánu obstarávania EÚ nebude mať veľa chudobných krajín prístup k očkovacím látkam. Podľa nášho názoru je preto tento postup správny.

Sklo: Zdá sa však, že už viac nedôverujete EÚ. Prečo by si inak vaša vláda myslela na nákup vakcíny Spotnik V z Ruska?

Aputová: Nesmieme zabúdať, že Slovensko je vo veľmi zlej situácii. Je preto zrejmé, že vláda uvažuje o všetkých možných riešeniach. Som však presvedčený, že s očkovaním by sa nemalo začať, kým to neschváli zodpovedný orgán EÚ.

Sklo: Dokážete pochopiť, koľko ľudí je skeptických voči spoločnostiam v Bruseli?

READ  Slovensko oficiálne uznáva mládež ako klasické vozidlá

Aputová: V slovenskej diskusii sa nedostatkom pozornosti v distribúcii vakcín nevenovala veľká pozornosť. Prijatie EÚ stovkami miliárd eur vo fondoch na rekonštrukciu bolo dobre prijaté.

Sklo: Susedia so Slovenskom, Poľskom, Maďarskom a Slovinskom, smerujú čoraz viac k diktatúre. Je Slovensko poslednou baštou demokracie v regióne?

Aputová: Toto samozrejme nezostane bez našej pozornosti. Pravicoví populisti však na mnohých miestach búchajú. Toto nie je problém nášho regiónu – je to globálny trend.

Sklo: Pravicoví populisti vládnu v Maďarsku, Poľsku a Slovinsku, nie však v Nemecku, Taliansku alebo Španielsku.

Aputová: Mám 30 rokov skúseností s demokraciou v mojom regióne. Boli v západnej Európe najmenej 70 rokov. Mal som 16 rokov, keď padol komunizmus. Mnoho reforiem a zmien, najmä v ekonomike, prišlo krkolomným tempom. Demokratizácia však bude trvať viac času. Stále som presvedčený, že v celom regióne existuje vôľa k demokracii. Konflikt nie je o poradí, v akom žijeme – je to konflikt medzi liberálnymi a konzervatívnymi prístupmi. Niektorí ľudia si myslia, že sa musia brániť pred veľmi rýchlymi zmenami.

Sklo: Nielen stagnácia, ale zdá sa, že existuje skutočný neúspech. Victor Orban odstráni úspechy, ako je vláda zákona v Maďarsku.

Aputová: Som presvedčený, že politici, ktorí obmedzujú slobodu tlače, nie sú volení napríklad kvôli slobode univerzít. Pre mnohých voličov je otázka osobného ekonomického alebo sociálneho zabezpečenia dôležitejšia ako otázka právneho štátu.

Sklo: Ako by mala EÚ rokovať s členskými štátmi, ktoré porušujú zásady právneho štátu?

Aputová: Tí, ktorí sa chcú stať členmi, musia dodržiavať pravidlá komunity a rešpektovať jej hodnoty. Ak ich krajina porušuje, musia to mať následky. Som rád, že sa minulý rok vytvoril mechanizmus, ktorý to potvrdzuje. V budúcnosti bude EÚ platiť krajinám iba vtedy, ak sa bude uplatňovať zákonnosť.

READ  MAAE hodnotí slovenský kalový program: Odpad a recyklácia

Sklo: K vražde investigatívneho novinára Johna Cusiaca došlo presne pred tromi rokmi. Aký druh rozvoja odvtedy dosiahla vaša krajina?

Aputová: Nasledovali najväčšie boje. Ľudia sa obrátili proti korupcii, chceli nové Slovensko, novú politickú kultúru. Tlak z ulíc bol obrovský. Vláda musela podať demisiu a uskutočnili sa nové voľby. Atmosféra trestu bola prekonaná. Boli vymenení šéf polície a generálny prokurátor a reformuje sa súdnictvo. Táto vražda podnietila mnohých, vrátane mňa, k vstupu do politiky. Vznikli nové strany.

Sklo: A výzva na demokraciu sa opäť vyparila?

Aputová: Čiastočne sa to podarilo dosiahnuť reformami novej vlády. Korónová kríza však rozptýlila ľudí, ktorí sa zameriavajú na prežitie. Po epidémii uvidíme, že tlak na reformu je silný.

Ikona: sklo

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close