Hlavné správy

Prezidentské voľby na Slovensku: Aké sú dôsledky senzačného víťazstva prozápadného kandidáta?

Už druhýkrát za šesť mesiacov sa voľby na Slovensku zmenili na šialenstvo.

Vlani v septembri vyvolalo negatívnu senzáciu, keď vyhralo parlamentné voľby Protizápadný Napriek tomu, že prieskumy predpovedali odchod strany Smar-SD, znamenalo to obrat v zahraničnej politike Bratislavy.

Tentoraz prekvapil aj víťaz prvého kola prezidentských volieb na Slovensku. A Prozápadný kandidátBývalý minister zahraničných vecí Ivan Korgok sa presadil.

Pre druhé kolo 6. apríla je teda favoritom nezávislý kandidát Korgok.

Viac o tom, či víťazstvo prozápadného kandidáta v slovenských prezidentských voľbách spomalí premenu Slovenska na „iné Maďarsko“ čítajte v úvodníku Jurija Pančenka, European Pravda – Ficova prvá porážka: Prečo je prvé kolo slovenských prezidentských volieb také napínavé?

Aby sme pochopili víťazstvo Korčoka v prvom kole, musíme si uvedomiť, že všetky sociologické štúdie realizované počas kampane predpovedali víťazstvo Petrovi Pellegrinimu – s malým rozdielom v prvom kole a výrazným rozdielom v druhom kole.

Slovenskí politológovia, ktorí analyzovali výsledky prieskumu, poznamenali, že na to, aby Ivan Gorkoc vyhral celkovo, musí nielen vyhrať prvé kolo, ale aj prekonať svojho súpera aspoň o 4-5%.

Stalo sa: Líder vedie o 5,5 %.

Prečo je výsledok prvého kola taký odlišný od prieskumov? Pretože je to pravdepodobnejšie V prípade Slovenska vysoká volebná účasť.

Predseda parlamentu Peter Pellegrini, oponent Gorkoca, po prvom kole volieb povedal, že väčšina ľudí na Slovensku chce hlavu štátu, ktorá „nezatiahne Slovensko do vojny, ale bude hovoriť o mieri“.

Pellegrini tak oslovuje voličov Štefana Harabina, ktorý skončil v prvom kole tretí s 11,74 %.

Na rozdiel od Pellegriniho radšej hovorí o mieri a nespochybňuje členstvo Slovenska v NATO. Harabin je typický „priateľ Putina“.

Harabinove vysoké výsledky v dvoch po sebe nasledujúcich prezidentských voľbách naznačujú protizápadné a protiukrajinské nálady u značného počtu Slovákov. To je stávka, na ktorú vsadil súčasný slovenský premiér Robert Fico vo vlaňajších voľbách.

READ  Stav epidémie v Bratislave je vážny, na semafore COVID-19 je červená - Regióny - Správy

Harabinov výsledok v prvom kole bol však o niečo menší, ako sa očakávalo.

Problémom je však Peter Zdá sa, že Pellegrini je prozápadný Pre voličov Harab.

Pellegrini bude musieť zrejme v najbližších dvoch týždňoch výrazne zintenzívniť svoju rétoriku, aby získal Harraphinov elektorát.

Nie je však známe, či to prinesie požadovaný výsledok.

Zmeniť situáciu za dva týždne nie je jednoduché. Aj západný svet bude budúci víkend oslavovať Veľkú noc a podľa toho Politická činnosť bude pozastavená.

Taktiež Korčok bude čeliť masívnemu Ohováracia kampaň z vládnej koalície. Pokúsia sa ho vykresliť ako „vojnového kandidáta“, ktorý na príkaz Západu zrádza záujmy krajiny. Ivan Korčok ale vyvrátil jeden z mýtov o sebe.

Slovensko je parlamentná republika, kde sú právomoci prezidenta veľmi obmedzené.

V takomto scenári sú aktuálne voľby veľmi dôležité.

Pellegriniho víťazstvo by urýchlilo prepad Slovenska do diktatúry a umožnilo Figovi monopolizovať si svoju moc v krajine.

Na druhej strane by sa víťazstvo prozápadného kandidáta stalo silným nátlakovým faktorom pre Ficovu vládu.

Ak nájdete chybu, vyberte požadovaný text a stlačte Ctrl + Enter, aby ste ju nahlásili redakcii.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close