Hlavné správy

Slovensko presadzuje nový zákon o mimovládnych organizáciách, kritici sa obávajú obmedzení podobných Maďarsku – Euractive

Slovenská vládna koalícia navrhla novelu zákona o mimovládnych organizáciách, ktorá by zaviedla označovanie spoločností, ktoré dostávajú viac ako 5 000 eur ročne zo zahraničných finančných prostriedkov, ako „organizácie podporované zo zahraničia“, čo je krok kritizovaný slovenskými mimovládnymi organizáciami naliehajúcimi na vládu. Nenasledujte príklad maďarského premiéra Viktora Orbána.

Novela vládnej koalície SNS, ktorej cieľom je zvýšiť transparentnosť mimovládnych organizácií, by mohla zmeniť aj obsah výročnej správy mimovládnych organizácií a zverejňované údaje o darcoch.

„Účelom tohto návrhu je zvýšenie transparentnosti financovania mimovládnych organizácií, čo je dôležitým prvkom posilňovania dôvery verejnosti v mimovládne organizácie formou zverejňovania informácií o daroch a darcoch, ak prekročia jednorazovú alebo limitovanú celkovú sumu. Podľa zákona,“ píše sa v dôvodovej správe novely.

SNS navrhuje rozšíriť možnosť dobrovoľného ukončenia činnosti mimovládnych organizácií v prípade porušenia akýchkoľvek nových ustanovení zákona. Ministerstvo vnútra môže byť splnomocnené zrušiť takéto organizácie, ak si nesplnia povinnosť podávať výročnú správu do registra účtovných závierok.

V utorok Slovenská komora mimovládnych neziskových organizácií bol pozvaný Vláda premiéra Roberta Fica návrh odmietla s tým, že je „diskriminačný a porušuje slovenské aj európske zákony“.

„Návrh strany SNS je viac-menej totožný s maďarským zákonom o mimovládnych organizáciách financovaných zo zahraničia. Obmedzuje voľný pohyb kapitálu v rámci EÚ, čiže je v rozpore s jej zakladajúcimi zmluvami, ktoré uprednostňujú naše zákony,“ dodal. povedala Katarína Baťková, právnička a jedna z predkladateľiek odvolania.

V roku 2017 Maďarsko uzákonilo podobný zákon o mimovládnych organizáciách financovaných zo zahraničia, ktorý vyžaduje, aby sa určité typy mimovládnych organizácií zaregistrovali a identifikovali ako „organizácie podporované zo zahraničia“, ktoré dostávajú viac ako 24 000 EUR ročne zo zahraničia.

Maďarsko ju následne muselo v roku 2021 zrušiť Formálne upozornenie Z EÚ a po tom, čo to súd EÚ zrušil, povedali takéto obmedzenia porušené právo EÚ.

READ  Slovensko pripravuje pôdu pre predčasné voľby v septembri - EURACTIV.com

Albánsko nedávno oznámilo vytvorenie parlamentného výboru na vyšetrovanie zahraničného vplyvu a financovania v rámci mimovládnych organizácií, sociálnych médií a tradičných médií.

Fedor Blaščák, riaditeľ Nadácie otvorenej spoločnosti, pre EURACTIV Slovensko povedal, že novonavrhovaný slovenský zákon je podobný tomu, ktorý v roku 2012 schválili v Rusku.

„Ideologicky je to skutočne program na ruský/putinovský spôsob. Majú veľmi podobné východiská — sú namierené proti aktívnym občanom, občianskej spoločnosti a demokratickým princípom,“ povedal Blaščák s tým, že z hľadiska dôsledkov je ruské právo neporovnateľne tvrdšie. .

Novonavrhovaná novela je v súlade so sľubmi Ficovej vlády v minulosti.

Keď novozvolená slovenská vláda v októbri 2023 podpisovala koaličnú zmluvu, Fico povedal, že to „signalizuje koniec režimu politických mimovládnych organizácií na Slovensku a každá mimovládna organizácia so zahraničnou podporou musí byť označená za zahraničného agenta“.

Novela sa v súčasnosti implementuje prostredníctvom medzirezortného konzultačného procesu. Ak bude schválená, mohla by nadobudnúť účinnosť 1. januára 2025.

(Natalia Silenska | Euractiv.sk)

Prečítajte si viac s Euractivom

Prihláste sa na odber nášho bulletinu EU Elections Decoded

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close