Zábava

Príbeh dvoch ‚Vladimírov‘ – jedného ako hrdinu a druhého ako diktátora

Rodičia dvoch mužov dali svojim synom slovanské meno ‚Vladimir‘ alebo ‚Volodymyr‘, čo v preklade znamená „vládca sveta“. Odkedy ruský Vladimir Putin 24. februára vtrhol na Ukrajinu, vo väčšine častí sveta sa mu pomstil za to, že sa snažil dostojiť svojmu menu. Jeho hlavný rival, ukrajinský prezident Volodymyr Želenskij, sa medzičasom ukázal ako globálny hrdina nadšeného boja, ktorý vedie o udržanie nezávislosti svojej krajiny.

Putin, ktorý bol prepustený ako ľahkovážny a „komik“, mohol očakávať, že sa Želenskij vzdá bez boja. Namiesto toho Zelenskyj osobne viedol ukrajinskú opozíciu a zjednotil svoju krajinu ako nikdy predtým.

Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskij sa narodil rodičom židovského vedca 25. januára 1978 v Krivom Rijáde, vtedy v Ukrajinskej sovietskej socialistickej republike. Jeho starý otec Semjon (Simon), ktorý počas druhej svetovej vojny slúžil v sovietskej Červenej armáde, stratil otca a troch bratov počas holokaustu. Putinove tvrdenia o nacistických silách útočiacich na Rusov na Ukrajine trochu zatemnili jeho židovský pôvod.

Podľa správ britských médií prileteli z Afriky ruskí žoldnieri, aby zavraždili Selenského. Súkromní militanti, známi ako Wagnerova skupina, vedená oligarchiou a Putinovým blízkym spojencom brigádnym generálom Jevgenijom, údajne nariadili Putinovi, aby vyhnal Želenského a 23 ďalších vládnych predstaviteľov, aby tak Moskve umožnil zmeniť režim na Ukrajine.

Kyjev však od 26. februára vyhlásil 36-hodinový „tvrdý“ zákaz vychádzania a nariadil vojakom vyčistiť ulice od ruských sabotérov vo vnútri domu. Žoldnierom bolo povedané, aby počkali, kým Putin tento týždeň povolí „mierové rozhovory“. Existujú však náznaky, že Putin súhlasil s vyjednávaním „dymu a zrkadiel“, kým nebude Ukrajina vojensky podrobená.

V zdanlivo váhavom celonárodnom prejave Zelenskyj povedal, že je „cieľom číslo jeden“, ale odmietol ústupky USA na jeho vyhostenie z Kyjeva s tým, že vedie opozíciu svojej krajiny. „Boj je tu. Potrebujem muníciu, nie jazdu,“ povedal Američanom, čím si získal svoj ľud.

READ  Futbalovo-uruguajská hráčska asociácia nalieha na FA, aby zrušila Cavaniho zákaz

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close