Veda

Priekopnícke meranie odhaľuje čiernu dieru rotujúcu viac ako štvrtinovou rýchlosťou svetla

Tímu astronómov sa podarilo vypočítať rýchlosť rotácie vzdialenej supermasívnej čiernej diery a pripísať ju náhodnému stretnutiu objektu s hviezdou – ktorú okamžite zničil.

Všetky čierne diery majú rotáciu, ktorú vyvíjajú prostredníctvom interakcií s inou hmotou vo vesmíre. Keď čierne diery rastú pribúdaním hmoty, môžu rotovať vyššou rýchlosťou; Ako rastú zlúčením s inými masívnymi objektmi, spomaľujú sa. Vo svojej nedávnej práci sa tímu podarilo odhadnúť rotáciu supermasívnej čiernej diery meraním kolísania akrečného disku hviezdy po jeho rozpade – čo je zdvorilý výraz pre roztrhnutie masívnym objektom. Zistili, že rotácia čiernej diery bola o 25 % nižšia ako rýchlosť svetla – pomalá, aspoň pre čiernu dieru. Výskum tímu bol publikovaný Dnes v prírode.

„Rotácia čiernej diery je spojená s jej rastom. Napríklad čierna diera, ktorá vyrástla zo stáleho hromadenia plynu v priebehu miliárd rokov, by mala mať vyššiu rýchlosť, zatiaľ čo čierna diera, ktorá vyrástla zlúčením s inými čiernymi dierami, by mala mať pomalšiu rýchlosť,“ povedal astronóm MIT Dheeraj Pasham. . uviedol hlavný autor nového článku v e-maile spoločnosti Gizmodo.

čierne diery Sú to oblasti časopriestoru, ktorých gravitačné pole je také intenzívne Ani svetlo im nemôže uniknúť Za určitým bodom, ktorý sa nazýva horizont udalostí. Čierne diery však tiež nasávajú veľa materiálu okolo seba, čo je fantastické, čo umožňuje výskumníkom študovať fyziku týchto tieňových monštier. Materiál – kombinácia kamenných úlomkov, prachu a plynu – je akrečným diskom čiernej diery a vďaka svojej oslnivej jasnosti je viditeľný pre teleskop Event Horizon. priamo zobrazte tieň čiernej diery,

READ  Pomalšia rotácia Zeme môže ovplyvniť obsah kyslíka v atmosfére

„Existujú aj iné režimy, v ktorých môžu supermasívne čierne diery – a teda ich hostiteľské galaxie – rásť v priebehu času, a každý režim má špecifickú predpoveď pre distribúciu rotácie,“ povedal Pasham. „Ak teda dokážeme zmerať interferenciu rotácie supermasívnych čiernych dier, môžeme obmedziť ich rast (a ich hostiteľské galaxie) v priebehu kozmického času.“

Niekedy sa nešťastné hviezdy, ktoré prejdú príliš blízko čiernej diery, zachytia jej prílivovou silou a roztrhnú sa na kusy; Niektoré hviezdy sú odrazené do vesmíru, zatiaľ čo iné expandujú do rezervoáru extrémne horúceho hviezdneho materiálu, ktorý sa stáva súčasťou akrečného disku čiernej diery.

Obrovská hviezda bola objavená vo februári 2020, keď Zwicky Transient Facility zachytilo záblesk svetla z objektu vzdialeného 1 miliardu svetelných rokov od Zeme. Tím študoval zdroj svetla, o ktorom sa domnievali, že ide o jav narušenia prílivu a odlivu, viac ako 200 dní pomocou teleskopu NASA NICER, ktorý pozoruje vesmír na röntgenových vlnových dĺžkach.

Skupina zistila, že röntgenové emisie zo zdroja vrcholia každých 15 dní. To viedlo tím k záveru, že tieto vrcholy sa vyskytli, keď bol akrečný disk priamo zarovnaný s ďalekohľadom. Keď tím pracoval späť od tohto zjavného kolísania akrečného disku, zvážil odhadovanú hmotnosť čiernej diery, ako aj odhadovanú hmotnosť hviezdy, z ktorej vyvrhla materiál. Dospeli k hypotéze rotácie čiernej diery.

Nie je to prvýkrát, čo bola vypočítaná rotácia čiernej diery; V roku 2019 tím, ktorý zahŕňal Pashama dostal signál Povedal, že sú spojené s čiernou dierou rotujúcou polovičnou rýchlosťou svetla. Ako však Pasham povedal pre Gizmodo, povaha tohto signálu je „stále záhadou“, zatiaľ čo nové meranie zodpovedá rotácii čiernej diery podľa relevantných teórií. Zatiaľ čo čierna diera rotujúca rýchlosťou jednej štvrtiny rýchlosti svetla (167 654 156 míľ za hodinu alebo 74 948 114 metrov za sekundu) je na naše obyčajné ľudské pomery stále dosť rýchla, musíme si uvedomiť, že ide o niektoré z najextrémnejších objektov v sú.

READ  Pes, ktorý zomrel na veterinárnej škole NCSU, bol pozitívny na koronavírus :: WRAL.com

Pasham povedal, že čierna diera sa nemôže otáčať rýchlejšie ako 94 % rýchlosti svetla alebo 630 379 631,62 mph (281 804 910,52 m/s), pretože kip Thorne vypočítal V roku 1974. Toto maximum je spôsobené množstvom krútiaceho momentu na čiernu dieru generovaného žiarením emitovaným z akrečného disku a pohlteným čiernou dierou. MIT tiež vytvorilo užitočné video na aktualizáciu ľudí o nových zisteniach, ktoré si môžete pozrieť nižšie:

Obrovská čierna diera naťahuje časopriestor okolo seba po rozbití hviezdy

Röntgenové záblesky zo vzdialených objektov vo vesmíre sú často znakom toho, že čierne diery robia svoje normálne veci. V roku 2021 tím vrátane Pashama zistil, že vo vesmíre môže byť zvláštny objekt známy ako „krava“. Rodí sa čierna diera, Ďalší záblesk z objektu vzdialeného 8,5 miliardy svetelných rokov v roku 2022 Najvzdialenejšia prílivová porucha, aká bola kedy pozorovanáA kto videl prúd extrémne horúcej hmoty vystreľujúci z jeho čiernej diery priamo na Zem.

Tím bude pokračovať v katalogizácii udalostí narušenia prílivu a odlivu s cieľom zistiť rozdelenie rotácie supermasívnej čiernej diery. Čierne diery sú dlhou cestou k pochopeniu vesmíru, ale pochopenie ich fyziky nám môže pomôcť vyriešiť niektoré z najväčších záhad vesmíru.

Viac, Astronómovia objavili najhmotnejšiu hviezdnu čiernu dieru v galaxii

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close