Veda

Spojené kráľovstvo zasiahlo bezprecedentné prepuknutie hnačky, pretože počet prípadov vzrástol trikrát viac ako zvyčajne – Ars Technica

v skvelej forme , Značka, ktorá nasmeruje ľudí na toalety počas sprievodu Dňa detí, ktorý je súčasťou osláv karnevalu v Notting Hill, v západnom Londýne v nedeľu 27. augusta 2023.

Spojené kráľovstvo zažíva dramatické prepuknutie hnačkových ochorení spôsobených črevnými parazitmi – bezprecedentného rozsahu a rozsahu – CryptosporidiumAko krypto.

Podľa Pohotová komunikácia zverejnená vo štvrtok v magazíne EurosurveillanceZdravotnícki úradníci Spojeného kráľovstva hlásia, že krypto prípady prekročili hornú hranicu očakávaných prípadov od polovice septembra a októbrový vrchol zaznamenal takmer trikrát viac prípadov, ako je bežné pre toto ročné obdobie. Jeho prepuknutie stále pokračuje.

Laboratórne oznámenia druhov Cryptosporidium v ​​Anglicku, Walese a Severnom Írsku v týždni odberu vzoriek, 2023.
v skvelej forme , Laboratórne oznámenia druhov Cryptosporidium v ​​Anglicku, Walese a Severnom Írsku v týždni odberu vzoriek, 2023.

Zatiaľ nie je jasné, čo spôsobuje mimoriadny nárast prípadov. Ohnisko sa rozšírilo takmer do všetkých oblastí vo všetkých štyroch krajinách Británie. „Vzhľadom na rozsah a geografické rozšírenie [case] „Vo všetkých regiónoch a krajinách Spojeného kráľovstva je jediná lokálna expozícia nepravdepodobnou príčinou,“ napísali v rýchlej správe autori pod vedením úradníkov z Agentúry na ochranu zdravia Spojeného kráľovstva v Londýne.

Úrady poslali štandardizovaný dotazník o možnej expozícii tým, ktorí boli pozitívne testovaní na krypto. Dotazník sa pýtal na jedlo, cestovanie, kontakt so zvieratami a kontakt s vodou – najbežnejšie spôsoby šírenia kryptomien. Zatiaľ sa zdá, že medzinárodné cestovanie a plávanie (v Spojenom kráľovstve alebo v zahraničí) sú spojené s touto epidémiou.

Z respondentov dotazníka 250 zo 463 (54 percent) uviedlo medzinárodné cestovanie. V podvzorke 215 ľudí žijúcich v Anglicku 45 percent uviedlo, že cestuje na španielsku pevninu alebo na Baleárske ostrovy. Z 353 respondentov, ktorí odpovedali na otázku o nedávnom plávaní, 234 (66 percent) uviedlo, že plávali. V neúplnom porovnaní údajov z prieskumu z rovnakého obdobia minulého roka zdravotníci naznačili, že za tohtoročnou pozoruhodnou epidémiou môže byť relatívne vyššia plavecká expozícia. Ale pre plávanie aj pre medzinárodné cestovanie je potrebných viac údajov o prepuknutí a všeobecných trendoch v plávaní a cestovaní, aby sa vytvorili silnejšie spojenia.

READ  CDC tvrdí, že variant delta bol detegovaný v 99 percentách prípadov v USA

Hoci nevieme, čo je za toľkými šokujúcimi prípadmi v Spojenom kráľovstve, máme solídny prehľad o tom, ako sa kryptomeny vo všeobecnosti šíria. Mikroskopické parazity infikujú ľudské črevá a spôsobujú vodnaté hnačky. Po infekcii sa tvrdé hrubostenné formy parazitov (oocysty) vylučujú stolicou. Vylučovanie parazitov začína symptómami, ale môže pretrvávať niekoľko týždňov po ich zotavení. Parazit sa ďalej šíri fekálno-orálnou cestou, pri ktorej sa krúti žalúdok. Môže k tomu dôjsť prostredníctvom rôznych spôsobov fekálnej kontaminácie – kontaminované ruky, povrchy, pôda, potraviny, voda – ktoré vyvrcholia požitím.

Najčastejšou cestou infekcie je rekreačná voda. Kryptooocysty sú extrémne odolné voči chlóru. V správne chlórovanej bazénovej vode dokáže Crypto prežiť viac ako celý týždeň. Oocysty sa môžu dostať do bazéna, keď sa infikovaný alebo nedávno chorý plavec omočí. Ako Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb jasne uvádza: Baktérie sa môžu dostať do vody „v malých množstvách“. umývanie výkalov zo zadkov plavcov,

Infikovaná osoba vylúči milióny vajíčok, ale na vyvolanie výbušnej infekcie je potrebné požiť len 10 alebo menej vajíčok. Zdravotnícki úradníci vyzývajú každého, kto má tento typ hnačkovej infekcie, aby neplával, ak má hnačku, a počkal s kúpaním aspoň 14 dní. Hoci kryptoinfekcie zvyčajne nie sú život ohrozujúce pre predtým zdravých ľudí, môžu byť vážne a dokonca smrteľné pre ľudí s oslabeným imunitným systémom. U zdravých ľudí sa infekcia prejavuje hnačkou, nevoľnosťou, vracaním, bolesťou brucha, dehydratáciou, chudnutím a horúčkou. Počas prebiehajúcej epidémie v Británii viac ako polovica respondentov dotazníka uviedla, že ich symptómy trvali viac ako 10 dní.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close