Zábava

Príjemca slovenskej ceny Emmy, ktorý svoj život zasvätil práci „v zákulisí“, zomrel

Val Strasov zomrel 17. augusta.

Val Strasovk alebo Valerian Strav ரா vek, ktorý sa narodil v slovenskom meste Slade Moravs, bol vo filmovom a televíznom svete pozoruhodným menom. Zomrel 17. augusta 2020 v Kanade. Jeho zať povedal slovenskému publiku o jeho úmrtí.

Čítať viac o Val Stražovec:Od utečenca po najlepšieho produktového dizajnéra v Kanade a Hollywoode čítaj viac

Stravovek je jedným z najlepších produktových dizajnérov v Kanade a Hollywoode. Bol spoluzakladateľom spoločnosti CBC Product Design Company. Jeho najvýznamnejšie diela sú Muppets Movies, za ktoré získal cenu Emmy.

Vyštudoval architektúru na Slovensku a v prvom ročníku profesor otvoril skupinu pre všetkých záujemcov o drámu a vystúpil v zákulisí i v zákulisí. Strasovek sa hned pridal.

Po dvoch rokoch architektúry prešiel na Vysokú školu múzických umení, aby študoval scénografiu. Nakoniec dokončil architektúru aj scénografiu. Neskôr sa stal prvým hlavným architektom Slovenskej televízie.

Kanada sa po roku 1968 stala domovom

Situácia sa zmenila v roku 1968 po obsadení Československa silami Varšavskej zmluvy (okrem rumunských vojsk). Strasov s rodinou utiekol do Viedne, ale Rakúsko sa nestalo ich domovom. Kanadská štátna televízia so sídlom v Toronte pre nich najala CBC Strasov.

Príbehy našich prisťahovalcov: Poučenie z ľudstva čítaj viac

Počas svojej kariéry pracoval ako produktový dizajnér na desiatkach filmov a televíznych programov. Jeho práca mu vyniesla cenu Emmy.

Vrchol jeho kariéry nastal, keď bol požiadaný, aby navrhol otvárací a záverečný ceremoniál zimných olympijských hier 1988 v Calgary.

25. augusta 2020 o 10:41 | Zostavené zamestnancami publika

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close