Veda

Pripravte sa na to, že uvidíte viac severných svetiel

Stredná Pensylvánia. Južné Anglicko. Arizona.

Polárne svetlá sú často viditeľné v najsevernejších oblastiach Zeme, ale v posledných mesiacoch sa stali viditeľnými aj pre obyvateľov južnejšie. Vedci tvrdia, že to nie je náhle, ale je to súčasť trendu, ktorý umožní celosvetovej časti sveta zaznamenať vzácny pohľad na túto udalosť počas niekoľkých nasledujúcich rokov.

Svetlá sa objavia južnejšie v dôsledku zmien magnetického poľa Slnka, ktoré sa pohybuje v 11-ročnom cykle. Udalosť vyvrcholí v roku 2025, počas fázy známej ako slnečné maximum.

Rozšírená viditeľnosť svetla vytvoreného aktivitou v slnečnom magnetickom poli už začala, povedal Shannon Schmol, riaditeľ Abramsovho planetária na Michiganskej štátnej univerzite.

Polárna žiara alebo polárna žiara sa vytvárajú, keď slnečný vietor alebo nabité častice zo Slnka interagujú s magnetickým poľom Zeme a vzrušujú atómy v atmosfére.

Povedala, že elektróny preskočia na vyššiu energetickú hladinu a uvoľnia svetlo – videné vo forme polárnych žiaroviek – keď sa usadia.

Kyslík v atmosfére vytvára počas polárnej žiary zelenú alebo červenú farbu, zatiaľ čo dusík spôsobuje modrú farbu.

Všeobecne možno povedať, že polárnu žiaru je najjednoduchšie vidieť na miestach, ako sú škandinávske krajiny a sever Kanady. Každú zimu sa turisti z celého sveta hrnú do arktických oblastí, aby boli svedkami tohto javu počas zasneženej noci.

Ale v posledných mesiacoch na severnej pologuli vzrástol počet pozorovaní svetiel na ďalekom juhu.

Počas chladnej februárovej nedeľnej noci sa obloha nad južným Anglickom a Írskom rozžiarila polárnymi žiarami. V marci ich silné geomagnetické búrky pomohli zviditeľniť v Spojených štátoch až na juh, ako je Severná Karolína a New York. V apríli ich videli v Arizone, strednej Kalifornii, južnom Ontáriu a Anglicku.

READ  Prvé zábery z čínskeho roveru Mars môžu chvíľu trvať, kým sa dostanú na Zem

Na južnej pologuli sú aurora australis alebo južné svetlá typicky viditeľné z Antarktídy, Austrálie a južne od Argentíny. Zvýšila sa aj jeho viditeľnosť.

Vedci sa okrem peknej šou zaujímajú o polárnu žiaru, pretože extrémne geomagnetické búrky, ktoré môžu produkovať svetlá, môžu tiež poškodiť energetické siete, povedal Taylor Cameron, vedec z Kanadskej informačnej služby o nebezpečenstvách. Posledný veľký takýto výpadok nastal v roku 1989 a šesť miliónov ľudí v Quebecu zostalo bez elektriny.

Ako sa magnetické pole Slnka mení v priebehu 11 rokov, cykluje sa medzi slnečným minimom a slnečným maximom, povedal Dr Cameron. Odborníci predpovedajú, že slnečné maximum sa dosiahne v roku 2025, čo znamená, že elipsa polárnej žiary alebo oblasť na Zemi, kde je svetlo viditeľné, sa dovtedy rozšíri.

„Keď sme v minimálnej časti slnečného cyklu, Slnko je veľmi tiché, v podstate sa nič nedeje,“ povedal Dr. Cameron. „A potom stále viac a viac, máme veľa slnečných erupcií, veľa výronov koronálnej hmoty. Slnko je len aktívnejšie.

Súčasný cyklus sa začal v roku 2019, povedal.

Slnečný cyklus je spojený s magnetickým poľom Slnka, povedal Dr Cameron, ale jeho teplota nie je ovplyvnená. Na rozdiel od 11-ročného cyklu Slnka sa magnetické pole Zeme obráti každých desaťtisíc rokov.

C. Alex Young, pridružený riaditeľ pre vedu v Heliophysics Science Division NASA, povedal, že severná a južná pologuľa Zeme môžu dosiahnuť slnečné maximum v rôznych časoch, pričom poznamenal, že nemusia byť synchronizované.

Modelovanie vesmírneho počasia, ktoré zahŕňa skutočné údaje aj počítačové modely obnovujúce vesmírnu fyziku, umožňuje vedcom lepšie pochopiť polárne žiary, hovorí Dr. Povedal Young.

Najlepšie obdobia na pozorovanie polárnej žiary sú jar a jeseň, najmä blízko rovnodennosti.

READ  Nenechajte si ujsť! Čas spojenia planéty a Mesiaca tento víkend

„Toto je čas, keď je rovník dokonale plochý s rovinou rotácie Slnka,“ povedal William Archer, vedec misie z Kanadskej vesmírnej agentúry.

Dr. Archer povedal, že slnečné pozemské udalosti sa merajú pomocou KP-indexu, čo je stupnica od nuly do deväť. Čím vyššie číslo, tým aktívnejšia je polárna žiara.

Epizóda Northern Lights dosiahla minulý mesiac osem KP. Ak chcete vidieť stred Spojených štátov, KP musí dosiahnuť sedem alebo viac, povedal. Najlepšia viditeľnosť je v tmavších oblastiach mimo mestských svetiel.

Výlety za polárnou žiarou často zahŕňajú nájdenie toho správneho pohľadu, povedala Amy Hope, výkonná riaditeľka Aurora Zone, turistickej spoločnosti Northern Lights so sídlom vo Veľkej Británii.

V minulosti solárny max pomohol pritiahnuť pozornosť cestovateľov, povedala. Odkedy sa audio okno rozšírilo, pani Hope dostávala správy od priateľov zo Škandinávie, ktorí videli svetlá z kuchynských okien. Aj počas slnečného maxima budú turistické skupiny hľadať tie najlepšie výhľady.

Pani Hope povedala: „Čo je na tom také návykové, je – pre lepšie slovo – zakaždým iné.“

Národný úrad pre oceán a atmosféru Prevádzkuje krátkodobú predpoveď spolu s umiestnením a intenzitou polárnych žiar.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close