Svetový pohár: Mikaela Shiffrinová triumfovala v obrovskom slalome

dnes 14:05
|

Americká lyžiarka Mikaela Shiffrinová zvíťazila v pondelňajšom slalome Svetového pohára vo francúzskom Courcheveli.

2. kolo obrovského slalomu v Courcheveli ste mohli sledovať ONLINE na ŠPORT.sk >>

Petra Vlhová

Prečítajte si tiež

Dosiahla 67. triumf na majstrovstvách sveta a prvý od 26. januára. Na druhom mieste skončila Talianka Federica Brignoneová s mankom 82 stotín sekundy, za ktorou nasledovala Francúzka Tessa Worleyová (+1,09 s). Slovenka Petra Vlhová nedokončila 1. kolo, ale zostala na čele celkového poradia prestížnej série so ziskom 420 bodov.

Dvadsaťpäťročná Shiffrinová vyrovnala 67. víťazstvo Rakúšanovi Marcelovi Hirscherovi v historických tabuľkách. Viac účtov má iba Švéd Ingemar Stenmark (86) a ďalšia Američanka Lindsey Vonn (82). V obrovskom slalome zaznamenala Shiffrinová dvanásty úspech, v Courcheveli zvíťazila v tretej súťaži v tejto disciplíne a celkovo v piatych pretekoch.

„Som naozaj hrdý na to, ako som lyžoval, bol to neuveriteľný deň. Je to zvláštny okamih, nevedel som, či sa môžem vrátiť na túto úroveň. Urobil som to v prvom kole, ale nebol som si istý ak by som mal dostatok síl na druhé kolo. Vyžaduje si to veľa energie. Je to víťazstvo pre celý môj tím, pre moju mamu. Dnes som nelyžoval sám, veľa ľudí mi dalo silu. „ citoval portál laola1.at Shiffrin, ktorá prerušila predchádzajúcu sezónu po nečakanej smrti svojho otca. Jej návrat tento rok sťažili zdravotné problémy.

Organizátori preložili od nedele druhý „oblak“ v Courcheveli a po napadnutí hrubej vrstvy mokrého snehu museli zjazdovku pripraviť. Švajčiarsky tréner pripravil trať s prudkými zmenami rytmu, čo narobilo problémy viacerým pretekárom, a to aj z elitnej remízy sedem.

READ  „Povedali mi, že bol veľmi arogantný“: Ako sa Slovensko naučilo milovať Hamšíka Slovensko

Posledné tri veľmi zatvorené brány boli obzvlášť kritické. Shiffrinová viedla po prvom kole pred Taliankou Martou Bassinovou, ktorá sa radovala z prvých dvoch „obrov“ tejto zimy, s náskokom 7 stotín sekundy. Brignone zaostal za treťou pozíciou o 0,14 s.

Mikaela Shiffrinová oslavuje víťazstvoFotogaléria

Mikaela Shiffrinová oslavuje víťazstvo

Zdroj: SITA

Vlhová štartovala s číslom 6, v hornej pasáži sa snažila držať vysokú stopu a včas načasovať zákruty. V prostrednej časti sa však nechala rozhodnúť a už sa nedokázala vrátiť do rytmu, v tretej polovici zaostala o viac ako pol sekundy.

Tieto ťažkosti vyústili do eliminácie tesne pred cieľom, prvé kolo nedokončili nórska elitná skupina ani Nórka Mina Fürst Holtmannová a Novozélanďanka Alice Robinsonová. Pod druhé manko sa zmestili iba členky druhej vylosovanej skupiny 8 – 15, Rakúšanka Stephanie Brunnerová (+0,70 s) a Worleyová (+0,88 s).

V druhom kole nemohla Vlhová využiť trať, ktorú mal na starosti jej tím. Worley vystúpil na pódium z piateho miesta. Brignone v náročnom strednom prejazde skĺzol z vnútornej lyže, dokázal však odvrátiť takmer nevyhnutný pád a dokonca udržať dostatočnú rýchlosť, aby v cieli skončil v zelenej farbe. Jej krajanka urobila identickú chybu, ale Bassin ju už nedokázal zastaviť a vypadol.

Aj keď Shiffrinová v druhom polčase klesla na červené čísla, na rozdiel od svojej súperky v boji o víťazstvo zvládla kritickú časť bezchybne, vďaka čomu získala výrazný náskok a strážila si ho až do cieľa. Víťazstvom sa dostal na druhé miesto v celkovom poradí SP o 145 bodov za Vlhovou. V hodnotení disciplíny vedie Brignone o päť bodov pred Bassinovou, Slovensko je šieste (120 bodov).