Svet

Proruské účty X hovoria o Zumovej MK strane, hovorí CIR

Pozorovanie je najnovším príkladom toho, ako Moskva využíva sociálne médiá na ovplyvnenie výsledkov hlasovania po celom svete, keď sa snaží podporovať lídrov, ktorí pomáhajú presadzovať jej záujmy. Rusko údajne zasahovalo do amerických volieb v roku 2016 a využívalo sociálne siete na zasievanie nedôvery v proces a inštitúcie. Medzi nedávne príklady v Afrike patrí podpora proruských vojenských režimov v západnej Afrike.

Zuma, ktorý viedol Juhoafrickú republiku v rokoch 2009 až 2018 a počas svojho funkčného obdobia nadviazal úzke vzťahy s Moskvou, v decembri oznámil, že bude vo voľbách budúci mesiac viesť kampaň za stranu uMkhonto weSizwe alebo MKP, a nie za vládnuci Africký národný kongres.

CIR vo výskume zdieľanom s agentúrou Bloomberg uviedla, že na propagáciu novej strany sa používa niekoľko X účtov, ktoré chválili ruskú inváziu na Ukrajinu, ktorá sa začala vo februári 2022, a podobnosti medzi vedením Zumu a ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Najprominentnejší z účtov na X, predtým známy ako Twitter, má približne 170 000 sledovateľov a pravidelne uverejňuje odporúčania MKP a Zuma, povedal Tom Southern, riaditeľ špeciálnych projektov v londýnskej nezávislej neziskovej organizácii. Výskum CIR ukazuje, že účet interaguje s tisíckami ďalších, čím zvyšuje jeho dojmy. Niekedy môžu tieto zobrazenia presiahnuť 1 milión na príspevok.

Oceniť Rusko

Príspevky sú popretkávané chválou Ruska, jeho hlbokými väzbami na vojenské vlády v západnej Afrike a kritikou súčasného juhoafrického prezidenta Cyrila Ramaphosu.

Účty boli tiež použité na retweetovanie súhlasu bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa so Zumou v takzvaných hlbokých falošných správach. Niektorí z nich tvrdia, že sídlia v Rusku a Burkine Faso, západoafrickej krajine pod vojenskou vládou, ktorá nadväzuje úzke vzťahy s Moskvou.

Hovorca MKP Nhlamulo Ndlela povedal: „Nemôžem komentovať, komu tieto účty patria. „Ani vy, ani ja nevieme, či sú tieto účty legitímne. Môžu byť propagandou.

READ  SINGAPUR: MOH verí, že prípady Govt-19 by sa mohli dovážať z mandarínskeho sadu; 19 importovaných prípadov nedeľa (20. decembra)

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov uviedol, že Rusko nebolo zapojené do účtovníctva.

Prečítajte si viac na Daily Maverick: Voľby 2024 Hub

Ruské dezinformácie používané na ovplyvňovanie juhoafrickej politiky nie sú prekvapujúce a je „ešte menej prekvapujúce“, že z toho má prospech strana Jacoba Zumu, povedal Briel Singh, vedúci výskumník Inštitútu bezpečnostných štúdií so sídlom v Pretórii. Vyšetrovanie ruských dezinformácií v Afrike. „V rámci ANC a jej pridružených strán v Afrike existujú hlboké osobné väzby, siahajúce desaťročia späť k ruskej elite a prezidentovi Putinovi.“

Ruské dezinformačné operácie sú v celej Afrike na vzostupe, uviedlo Africké centrum pre strategické štúdie. správa Minulý rok.

Väčšina cieľových afrických krajín má slabé demokratické inštitúcie a umožnila dezinformačné kampane zamerané na udržanie alebo uvedenie k moci režimov naklonených Rusku, uviedlo centrum. Juhoafrická republika so svojimi relatívne silnými inštitúciami je výnimkou, pričom väzby medzi ruskou elitou a juhoafrickými politikmi – z ktorých niektorí boli vyškolení počas apartheidu vo vtedajšom Sovietskom zväze – dávajú Rusku príležitosť pokúsiť sa zvýšiť svoj vplyv. Centrum povedal.

Počas Zumovho funkčného obdobia vstúpila Južná Afrika do zoskupenia rozvíjajúcich sa krajín BRICS, politického zoskupenia, ktoré zahŕňa Rusko. Jeho administratíva sa pokúsila schváliť jadrovú dohodu s Ruskom, ktorá, ak bude plne implementovaná, bude stáť 100 miliárd dolárov podľa stavebných spoločností.

ANC prinútilo Zumu odstúpiť v roku 2018 po sérii korupčných škandálov. Štúdia, ktorú minulý mesiac zverejnila Brenhurst Foundation a SABI Strategy Group, ukázala, že MKP získa 29. mája 13 % hlasov a že podpora pre ANC klesne pod 50 % prvýkrát od jej nástupu k moci v roku 1994. . .

CIR bola založená v roku 2020 a sídli v Londýne a tvrdí, že sa venuje odhaľovaniu porušovania ľudských práv, vojnových zločinov a dezinformácií. Získala granty od vládnych agentúr USA, Spojeného kráľovstva a Austrálie na konkrétne projekty a prijíma dary na financovanie svojej práce.DMK

READ  Muž odsúdený na 68 rokov väzenia v USA po tom, čo bol ako tínedžer odsúdený na doživotie Svet

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close