Svet

Zimbabwianska vládnuca strana čelí kritike za správu vecí verejných a sankcie

Zimbabwianska vládnuca strana čelí kritike za správu vecí verejných a sankcie

Zanu PF, vládnuca strana v Zimbabwe, je zakorenená v diskurze, ktorý sa opisuje ako čoraz viac vzdialený od konvenčného riadenia a medzinárodných noriem. Strana sa nachádza v uzavretej bubline, zdanlivo odolnej voči brzdám a protiváhám. V centre pozornosti sú cielené sankcie uvalené USA, krok zákonodarcov Zanu PF predložiť vláde USA petíciu požadujúcu zrušenie týchto sankcií.

Bariéry: katalyzátor alebo obeť zmeny?

Tieto sankcie neboli svojvoľné, ale špecificky zamerané na kľúčové postavy zimbabwianskej vlády obvinené z nesprávneho volebného postupu. Patria sem volebné podvody, zastrašovanie voličov a rozvracanie demokracie. Americký minister zahraničia Antony Blinken opätovne potvrdil, že sankcie sú motivované podporou túžby Zimbabwe po slobodných a spravodlivých voľbách a silnej demokracii.

Vládna strana však považuje tieto obmedzenia za nespravodlivé a považuje ich za zodpovedné za ekonomické problémy krajiny. Politológovia a bývalí vládni predstavitelia spochybňujú tento príbeh a tvrdia, že sankcie sú legitímnym nástrojom medzinárodnej diplomacie. Vyzývajú vládnu stranu, aby sa zamerala na uskutočnenie dôveryhodných a overiteľných volieb.

Skôr politická motivácia než vonkajšia atribúcia

Rozprávanie vychádzajúce z diskurzu naznačuje, že vládnuca strana by si mala nájsť čas na introspekciu a nápravu svojich problémov správy vecí verejných a nie pripisovať svoje výzvy vonkajším faktorom, ako sú napríklad cielené sankcie.

Situáciu komplikujú aj pokračujúce útoky zimbabwianskej vládnucej strany na Nelsona Chamisu, opozičného lídra Občianskej koalície za zmenu (CCC). Správy naznačujú, že CCC v reakcii na útoky uvažuje o úplnom stiahnutí sa z politickej arény. Tento krok ďalej destabilizuje už aj tak napäté politické prostredie a podčiarkuje potrebu demokratickejšej a zodpovednejšej správy vecí verejných v Zimbabwe.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close