Veda

Prvá celoštátna štúdia vtáčej chrípky H5N1 v odpadových vodách ukazuje, že jej šírenie v USA je obmedzené.

Robert F. bukatti/ap/file

Od utorka bolo v deviatich štátoch identifikovaných 81 stád dojníc obsahujúcich infikované kravy.cnn
,

Nedávne výsledky testovania odpadových vôd v USA naznačujú, že vtáčia chrípka H5N1 nie je taká rozšírená, ako sa predtým obávalo.

Údaje zverejnené v pondelok neziskovou organizáciou WastewaterScan Network ukázali, že proteínová časť H5 vírusu chrípky bola zistená v odpadových vodách zo 14 čistiarní vôd v piatich štátoch, predovšetkým v Texase a Michigane, že prebiehajúce prepuknutie u mliečneho dobytka sa do značnej miery obmedzuje na štáty, kde zvieratá už boli označené ako postihnuté.

„Nedetegujeme H5 všade. Zisťujeme ho len na niekoľkých miestach,“ povedala Dr. Alexandria Boehmová, profesorka stavebného a environmentálneho inžinierstva na Stanfordskej univerzite a programová riaditeľka WastewaterScan.

H5 bol testovaný na 190 monitorovacích miestach po celých Spojených štátoch za posledné dva týždne. Deväť štátov nie je zaradených do siete WastewaterSCAN, a preto neboli zahrnuté do monitorovania: Južná Karolína, Missouri, Oklahoma, Nové Mexiko, Arizona, Wyoming, Montana, Severná Dakota a Oregon.

V dvoch štátoch: Iowa a Minnesota neboli identifikované žiadne postihnuté stáda dojníc. Oba štáty však nedávno zaznamenali prepuknutie H5N1 u hydiny.

Boehm povedal, že výskumníci presne nevedia, aký by mohol byť zdroj H5 v odpadovej vode. Môže to vyplývať z povoleného vypúšťania nepoužitého alebo zvyškového surového mlieka do čistiarní odpadových vôd, kde sa zhromažďujú vzorky.

„Napríklad v prípade Amarillo v Texase mali závod na spracovanie mlieka, ktorý vyrábal spracované mliečne výrobky, a ich odpadová voda padala do čistiarne odpadu, pretože surové mlieko z miestnej oblasti bolo kontaminované H5N1,“ Povedal Boehm.

Tento zdroj však nemusia mať všetky oblasti. Boehm uviedol, že existuje možnosť, že detekcia H5 by mohla byť spôsobená aj infekciou človeka alebo z menej pravdepodobných zdrojov, ako sú infikované voľne žijúce vtáky, ktoré by mohli kontaminovať odpadovú vodu alebo dažďovú vodu, ktorá by mohla preniesť H5N1 na ceste do kanalizácie , pravdepodobne z vtáčích výkalov.

READ  Kde dnes večer vidieť polárnu žiaru?

Boehm povedal, že ľudia by sa nemali zbytočne znepokojovať, ak sa H5 objaví v neďalekej kanalizácii.

„Spôsob, akým o tom uvažujeme, je taký, že odpadová voda poskytuje národu ďalší nástroj“ na monitorovanie vírusu uprostred epidémie, povedal Boehm.

Odborníci tvrdia, že takéto vybavenie je potrebné, pretože dobytok bol testovaný v obmedzených množstvách a farmári, ktorí sú najviac ohrození nákazou vírusom od infikovaného dobytka, často žijúci s minimálnym príjmom, a možno sa nechcú nechať testovať, pretože by to mohlo znamenať, že môže byť bez práce bez mzdy.

Od utorka bolo v deviatich štátoch identifikovaných 81 stád dojníc obsahujúcich infikované kravy. najvyššie číslo Podľa ministerstva poľnohospodárstva USA sú stáda najviac postihnuté v Michigane, Idahu a Texase.

USDA vydalo koncom apríla príkaz, ktorý požaduje, aby sa dojnice testovali na H5N1 negatívne, skôr ako sa môžu presunúť cez štátne hranice, ale mnohí farmári hlásia svoje farmy vládnym úradníkom na ďalšie monitorovanie vírusu.

Dr. Eric Deeble, námestník tajomníka USDA, minulý týždeň povedal, že na hovädzom dobytku bolo vykonaných viac ako 17 000 testov na chrípku H5N1, pričom varoval, že niektoré vzorky boli zlúčené, takže jeden test môže predstavovať viac kráv.

Ale keď bol požiadaný, aby odhadol, či bolo postihnutých tisíc, desaťtisíc alebo milióny kráv, Deeble povedal, že nemôže, čím zdôraznil obrovskú neistotu v chápaní rozsahu epidémie.

Dostávajte týždenný bulletin CNN Health

U.S. Centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb monitorujú ľudské infekcie prostredníctvom reprezentatívnej siete kliník, ktoré agentúre predkladajú výsledky testov na respiračné vírusy, a prostredníctvom laboratórií verejného zdravotníctva. Dúfa tiež, že uskutoční epidemiologickú štúdiu s cieľom lepšie pochopiť riziko infekcie medzi zvieratami a ľuďmi na farmách.

jeden v Štúdia zverejnená 29. májaCDC odhaduje, že existuje 72% až 77% šanca, že súčasný dohľad povedie k tomu, že jeden prípad H5N1 sa každý mesiac objaví na pohotovosti alebo na klinike urgentnej starostlivosti, keďže táto osoba má príznaky podobné prípadu sezónnej chrípky a existuje nízka prevalencia H5N1 v populácii by malo byť menej ako 100 prípadov.

„Aj keď tieto zistenia naznačujú, že súčasné systémy sledovania chrípky pravdepodobne zistia aspoň jeden nový prípad chrípky skôr, ako sa vírus široko rozšíri, CDC nalieha na poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, aby „Naďalej sme počas leta pozorní na príznaky a symptómy infekcie vírusom chrípky.“ a udržiavať vysokú mieru testovania.“ Vyzvala tiež poskytovateľov, aby posielali všetky vzorky s pozitívnym testom na chrípku A do laboratórií verejného zdravotníctva na dodatočné testovanie.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Check Also
Close
Back to top button
Close
Close