Veda

Covid sa stále vracia, ale je to dôvod na obavy?

Covid je teraz vírusová infekcia a je spôsobená vírusom, ktorý sa stal endemickým. Podobne ako chrípka, aj vírus COVID-19 prežije a vždy, keď sa vo víruse vyskytne mutácia, ktorá ho robí infekčnejším, počet prípadov sa mierne zvýši. Preto bude vírus naďalej existovať u ľudí a my budeme musieť žiť s Covidom.

Ako Indovia sme si vyvinuli stádovú imunitu proti pôvodnému vírusu COVID-19. Keď však vírus zmutuje a dôjde k zmenám v klasickom proteíne, je pozorovaný nárast prípadov miernej infekcie.

Zvyčajne to nie je veľmi vážne, pretože väčšina z nás bola očkovaná alebo bola infikovaná týmto vírusom. Preto sme v bezpečí. Pretože však vírus do určitej miery naďalej mutuje, objavia sa nové prípady.

JN.1 je vírus COVID (podrod Omicron), ktorý spôsobuje syndróm podobný chrípke, ktorý zahŕňa príznaky ako horúčka, kašeľ, bolesť hrdla, bolesti tela, nádcha a symptómy naznačujúce respiračnú vírusovú infekciu. Symptómy sú normálne.

Ak pretrvávajú dlhšie ako dva dni alebo ak je horúčka vysokého stupňa alebo ak máte ťažkosti s dýchaním alebo ak často kašlete, alebo ste vo vysoko rizikovej skupine, čo znamená, že ak máte akékoľvek súbežné ochorenia, mali by ste sa kontrolované RT-PCR testom.

Kroky k starostlivosti

Ak sa chystáte na preplnené miesto, najmä ak je to vnútri, noste masku. Ak ste vo vysoko rizikovej kategórii, je dôležité, aby ste nosili masku. Majte po ruke dezinfekciu na ruky a pravidelne si čistite ruky. Existujú vakcíny proti COVID-19, ktoré sme už všetci prijali.

Musíte tiež užiť posilňovaciu dávku, ak ste to ešte neurobili. Je dôležité poznamenať, že podobné príznaky môžu v tomto ročnom období spôsobiť aj iné vírusy. Ak ste teda v rizikovej skupine alebo ste starší, musíte si dať zaočkovať aj chrípku a môžete si dať aj vakcínu proti pneumokokom, ktorá vás ochráni pred pneumokokovou infekciou.

Potrebujeme ďalšiu vakcínu?

Musíme urobiť sérologické prieskumy a štúdie súvisiace so sérom, aby sme určili, či potrebujeme posilňovaciu dávku a aký typ posilňovacej dávky potrebujeme, pretože ide o novší variant ako ten, ktorý je prítomný vo vakcíne. Zatiaľ máme dobrú ochranu – vzhľadom na predchádzajúce infekcie a očkovania však – pri novom variante si nie sme istí účinnosťou predchádzajúcich očkovaní.

Potrebujeme teda zbierať a analyzovať údaje – aby nám pomohli pochopiť, ako často by sme sa mali dať zaočkovať, či sme chránení na základe predchádzajúcich očkovaní (proti poslednému variantu), či sú potrebné posilňovacie dávky atď. Toto je prebiehajúce cvičenie, ktoré je potrebné vykonať, pretože varianty sa budú neustále meniť, objavovať a mutovať.

Nepotrebujeme variantne špecifické vakcíny. Potrebujeme vakcínu, ktorá je účinná proti širokej škále variantov, ktoré v súčasnosti existujú alebo sa môžu objaviť v budúcnosti.

Napríklad – HN1 je podlíniou spoločnosti Omicron.

Takže vakcína vyrobená proti Omicron bude účinná aj proti tomuto variantu.

Pokiaľ ide o Covid, rok 2024 zaznamená vzostupy a pády, ale dúfajme, že nedôjde k žiadnym veľkým prípadom alebo vlnám. V roku 2024 sa musíme zamerať na dobrý dohľad a zber údajov – to bude účinné pri pochopení toho, či sa vyskytujú závažné infekcie a čo ich spôsobuje.

Odteraz je to podlínia Omicron, ktorá spôsobuje mierne infekcie, ale vysokorizikové a staršie osoby musia byť opatrní.

(Dr. Randeep Guleria je predsedom Inštitútu internej medicíny, respiračnej a spánkovej medicíny, riaditeľom lekárskeho vzdelávania, Medanta Gurugram)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close