Veda

Chandrayaan-3: Rover Pragyan prekonáva svoju prvú lunárnu prekážku, 100 mm hlboký kráter. správy z Indie

Bengaluru: múdrosťChandrayaan-3 Nomádsa rokuje na jeho prvom povrchu Prekážka – mesiac Priekopa s hĺbkou cca 100 mm – pre odľahčenie ISRO Riadiaca miestnosť doma, ktorá musí naďalej viesť a monitorovať mnohé takéto výzvy.
vo svojej prvej úplnej interakcii po pristávacom module Vikrampresné pristátie a rozmiestnenie roveru, Chandrayaan-3 Riaditeľ projektu P Veeramuthuvel pre TOI povedal, že doterajší pokrok vedeckých experimentov vzbudil dôveru v možnosť dobrých výsledkov.

„Nič z toho by nebolo možné bez neúnavného úsilia stoviek spolupracovníkov ISRO, najmä podsystémov – navigácia-navádzanie-a-riadenie, pohon, senzory a všetky podsystémy sálového počítača) – a bez vedenia riaditeľa URSC M. Sankaran a vrcholový manažment ISRO,“ povedal.

Poukazujúc na to, že operácie roverov nie sú úplne autonómne, Veeramuthuvel povedal, že aktivity Pragyanu sú spojené s niekoľkými výzvami, z ktorých každá bude musieť byť časom prekonaná zapojením pozemných tímov.

03:01

Chandrayaan-3 zdieľa zábery, ako Mesiac vyzeral pred pristátím

„Čas medzi každým pohybom roveru je 5 hodín“
Dopravu roveru z bodu A do bodu B zahŕňa niekoľko krokov. Pre každý plán trasy sa musia údaje palubnej navigačnej kamery stiahnuť do zeme, aby sa vygeneroval digitálny výškový model (DEM). Potom sa pozemné tímy a tímy mechanizmov rozhodnú, ktorou cestou sa uberú, a spojí príkaz, ktorým sa má rover riadiť,“ povedal. Čo sa týka dosahu roveru, pri každom odoslaní záberov z navigačnej kamery je možné vygenerovať DEM maximálne do piatich metrov. „To znamená, že kedykoľvek dostane rover príkaz pohnúť sa, môže prekonať vzdialenosť maximálne päť metrov. Aj tu sú problémy s prekážkami atď. Predtým sme sa veľmi obávali o kráter, ale táto prekážka bola odstránená,“povedal Veeramuthuvel.
ISRO už vykonalo veľa pohybov roverov. „Keď sa pozriete, nie je to ako veľký rover. V rámci obmedzených zdrojov sme vytvorili miniatúrne systémy, ktoré sú najmodernejšie. Existujú však určité obmedzenia, ako je 24/7 nedostupnosť telemetrie a telekomunikácií, potreba neustáleho sledovania Slnka, a teda čas medzi jednotlivými pohybmi je približne päť hodín,“ povedal riaditeľ projektu.

Čas medzi pohybom jedného roveru a pohybom druhého je asi päť hodín. „Slnko tam nie je stabilné. Každý deň sa otáča o 12°, čo je dôležité vziať do úvahy, pretože na rozdiel od pristávacieho modulu, ktorý má solárne panely na troch stranách, má rover vysúvací solárny panel, kde jedna strana je plne obsadená solárnymi článkami, ale na druhej strane ruky, je k dispozícii len polovica miesta,“ povedal.
Rýchlosť prenosu dát z roveru je tiež obmedzená, pretože dokáže komunikovať iba s landerom, odkiaľ je potrebné sťahovanie do riadiacej miestnosti ISRO na zemi. Trvá to aj čas, pretože vedci potrebujú vidieť vedecké údaje pochádzajúce z užitočného zaťaženia. „Preto je každý pohyb roveru veľmi starostlivo naplánovaný a veríme, že tam odvedieme dobrú prácu,“ povedal Veeramuthuvel.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close