Hlavné správy

Prvá slovenská stíhačka F-16 Block 70 je predstavená

Opálenie oficiálne podujatie Lockheed Martin predstavil prvú stíhačku F-16 Block 70 Fighting Falcon vyrobenú pre Slovensko v rámci dohody podpísanej v roku 2018 vo výrobnom závode spoločnosti v Greenville v Južnej Karolíne. Na podujatí sa zúčastnil minister obrany SR Martin Sklenár, riaditeľ odboru modernizácie a národnej výzbroje MO SR Michal Homza, viceprezident Lockheed Martin Integrated Warfare Group OJ Sanchez a mnohí slovenskí politici a zamestnanci spoločnosti.

Minister obrany Martin Schlennar povedal Po oficiálnom predstavení lietadla na slovenskej oslave F-16 Block 70 povedal: „Som veľmi rád, že mám možnosť vidieť prvú stíhačku, ktorá povedie slovenské vzdušné sily vpred z generácie na generáciu. Naša krajina. Okrem toho, že ide o najväčší investičný projekt Slovenska do modernizácie našich ozbrojených síl, je to aj príležitosť na prehĺbenie nášho strategického partnerstva.

Minister obrany SR Martin Sklenár a zástupca náčelníka Generálneho štábu Lockheed Martin O.J. Sanchez pred prvým dokončeným slovenským lietadlom F-16 Block 70 / S láskavým dovolením Ministerstva obrany SR

Viceprezident Integrated Warfare Group Lockheed Martin, O.J. Sanchez povedal: „Tieto F-16 pomôžu slovenským vzdušným silám udržať si náskok pred hrozbami v regióne a byť súčasťou spoločnej misie v Európe, NATO a po celom svete. Lietadlá predstavujú silné partnerstvo medzi Lockheed Martin, USA.“ , Slovenská republika a ich spojenci.“ zaznelo v príhovore.

Prvá stíhačka F-16 Block 70 Fighting Falcon vyrobená pre Slovensko / Z Ministerstva obrany SR

Lietadlo so služobným registračným číslom 1001 a znakmi Slovenskej republiky dostalo od Lockheed Martin objednávku na 14 lietadiel F-16 Block 70 za 1,8 miliardy dolárov. Súčasťou obchodu je okrem 12 jednomiestnych stíhačiek F-16C a dvoch dvojmiestnych cvičných F-16D aj výcvik, munícia a logistické služby pre Vzdušné sily SR. Prvá slovenská stíhačka F-16 Block 70 začne testovacie lety v novembri 2023 a bude dodaná slovenským vzdušným silám v druhom štvrťroku 2024. Očakáva sa, že dodávky všetkých lietadiel budú pokračovať do roku 2028.

READ  Liga národov UEFA: Kazachstan vs. Slovakia Stream: Sledujte online, TV kanál - Ako sledovať a streamovať Major League & College Games
Slovenský MIG-29 na Florence Air Show v Belgicku

S dodaním očakávaným v roku 2024 bude Slovensko prvou európskou krajinou, ktorá zaradí do svojho inventára pokročilú verziu stíhačky F-16. Lietadlá nahradia bojové lietadlá ruskej výroby MiG-29, ktoré Slovensko vyradilo do konca roka 2022 a neskôr sa rozhodlo darovať Ukrajine. Rozhodnutie o dodávke 13 stíhačiek „MiG-29“ kyjevskej administratíve schválil parlament Slovenska 17. marca a prvá zásielka štyroch kusov sa uskutočnila 23. marca. Zvyšných deväť lietadiel bolo pozemných dodaných ukrajinským vzdušným silám. V Apríli.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close