Hlavné správy

Putin zablahoželal Bidenovi k víťazstvu a bol pripravený spolupracovať

Putin je presvedčený, že krajiny môžu odložiť rozdielne názory.

15. decembra 2020 o 9:32 (aktualizované 15. decembra 2020 o 10:46) TASR

MOSKVA. Ruský prezident Vladimír Putin zablahoželal Joeovi Bidenovi k víťazstvu v novembrových prezidentských voľbách v USA a uviedol, že je pripravený „spolupracovať“.

Putin zároveň vyjadril nádej, že ich krajiny dokážu odložiť názorové rozdiely, aby mohli spoločne presadzovať bezpečnosť vo svete. Informovala o tom v utorok tlačová kancelária Kremľa, na ktorú sa odvolala tlačová agentúra AFP a ruská štátna tlačová agentúra TASS.

Putin je pripravený spolupracovať

Súvisiaci článok Voliči potvrdili Bidenovo víťazstvo v prezidentských voľbách Čítať

Putin zaželal Bidenovi veľa úspechov v jeho nadchádzajúcej kancelárii v Bielom dome, uviedol Kremeľ.

„Za seba môžem povedať, že som pripravený s vami spolupracovať a udržiavať kontakty,“ uviedol Putin v referencii.

Ruský prezident bol jedným z posledných zostávajúcich vodcov svetových mocností, ktorý zablahoželal Bidenovi. Potvrdil ho Snemovňa voličov ako budúceho amerického prezidenta v pondelok miestneho času.

Zástupcovia v Moskve vrátane šéfa ruskej volebnej komisie a ministra zahraničných vecí už tento proces kritizovali Americké voľby a označil to za zastarané a nereprezentujúce vôľu ľudí.

Putin Bidenovi v blahoprajnom telegrame povedal, že ich krajiny „nesú osobitnú zodpovednosť za globálnu bezpečnosť a stabilitu“.

V telegrame tiež napísal, že si je istý, že Rusko a USA môžu „napriek rozdielnym názorom skutočne prispieť k vyriešeniu mnohých problémov a výziev, ktorým svet v súčasnosti čelí“.

Vzťahy sa zmenia

Biden Očakáva sa, že zaujme k Rusku prísnejší postoj ako odchádzajúci prezident USA Donald Trump, ktorého počas predvolebnej kampane ostro kritizoval za „priateľské vzťahy s mnohými autokratmi po celom svete, predovšetkým s Vladimirom Putinom“.

Rusko je obvinené zo zasahovania do amerických prezidentských volieb v roku 2016 v prospech Trumpa – dúfa, že bude uplatňovať miernejšiu politiku voči Moskve.

READ  3 Výjazd z tesného víťazstva Kanady nad Slovenskom

Volebný zbor USA, ktorý formálne volí prezidenta USA na základe výsledkov novembrových volieb, sa v USA stretol v pondelok 14. decembra – večer miestneho času. Na víťazstvo potreboval najmenej 270 hlasov voličov.

Bývalý americký viceprezident Biden (2009-17), ktorý kandidoval v tandeme s viceprezidentkou Kamilou Harrisovou, sa stane 46. americkým prezidentom. Jeho slávnostná inaugurácia sa uskutoční 20. januára 2021.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close