Veda

Radikálny koncept pohonu NASA by mohol dosiahnuť medzihviezdny priestor za menej ako 5 rokov: ScienceAlert

Novo navrhovaný pohonný systém by teoreticky mohol preniesť masívnu kozmickú loď za hranice našej slnečnej sústavy za menej ako 5 rokov – tento výkon trval medzníkovej sonde Voyager 1 35 rokov.

koncept, známy ako Pohon ‚Pellet-beam‘získala začiatkom tohto roka grant NASA vo výške 175 000 USD na ďalší vývoj.

Aby bolo jasné, tento koncept v súčasnosti neexistuje viac ako len výpočet na papieri, takže sa momentálne nemôžeme príliš vzrušovať.

Napriek tomu upútala pozornosť nielen vďaka svojmu potenciálu dostať nás do medzihviezdneho priestoru počas ľudského života – konvenčné rakety na chemické palivo. nemôže – ale aj preto, že tvrdí, že to dokáže s oveľa väčšími remeslami.

„Tento návrh skúma novú architektúru pohonu pre rýchly prechod ťažkých (1 tona a viac) užitočného zaťaženia do slnečnej sústavy a medzihviezdneho média.“ Vedúci výskumníci za návrhom vysvetľujúLetecký inžinier Artur Davoyan z Kalifornskej univerzity v Los Angeles.

Koncept peletového nosníka bol čiastočne inšpirovaný prelomový hviezdny výstrel Pahal, ktorá pracuje na pohonnom systéme „ľahkej plachty“. S pomocou miliónov laserov by malá sonda teoreticky dokázala dosiahnuť susednú Proximu Centauri už za 20 rokov.

Nový návrh začína podobnou myšlienkou – hodiť palivo na raketu namiesto odpálenia – ale zameriava sa na to, ako presunúť väčšie objekty. Koniec koncov, malá sonda nie je nevyhnutne to, čo potrebujeme, ak chceme jedného dňa preskúmať alebo kolonizovať svety mimo našej slnečnej sústavy.

Na fungovanie by koncepčný pohonný systém vyžadoval dve kozmické lode – jednu, ktorá sa vydá do medzihviezdneho priestoru, a jednu, ktorá sa dostane na obežnú dráhu okolo Zeme.

Kozmická loď obiehajúca Zem vystrelí lúč drobných mikroskopických častíc na medzihviezdnu kozmickú loď.

READ  Poľovníci zomreli po zjedení infikovaného jeleňa

budú to častice vyhrievané laserom, Časť z nich sa roztaví na plazmu, ktorá ďalej urýchľuje pelety, proces známy ako laserová ablácia.

Ilustrácia toho, ako by mohol fungovať pohonný systém s peletovým lúčom. (Artur Davoyan)

mohli dosiahnuť črepiny 120 km/s (75 mi/s) a buď sa zrazia alebo odpudzujú plachty medzihviezdnej kozmickej lode magnet vo vnútriPomáha poháňať kozmickú loď na obrovskú rýchlosť, ktorá jej umožní vymaniť sa z našej heliosféry – bubliny slnečného vetra, ktorá obklopuje našu slnečnú sústavu.

„S peletovým lúčom je možné dosiahnuť vonkajšie planéty za menej ako rok, až do 100 AU [astronomical unit] Slnečná gravitačná šošovka asi za 3 roky a pri 500 AU asi za 15 rokov.“ Hovoria Daoyan.

Pre kontext, AU, čo znamená „astronomická jednotka“, zhruba predstavuje vzdialenosť medzi Zemou a Slnkom alebo približne 150 miliónov km (93 miliónov míľ).

V roku 2012 po 35-ročnej ceste minula sondu Voyager 1 do medzihviezdneho priestoru vzdialeného približne 122 AU.

Podľa súčasných odhadov by to kozmická loď s peletami s hmotnosťou 1 tony mohla urobiť za menej ako 5 rokov.

daoyan vysvetlil Matt Williams z Universe Today vo februári, že jeho tím zvolil peletový prístup namiesto používania iba laserov ako iné projekty PAL, pretože pelety môžu byť poháňané lasermi s relatívne nízkym výkonom.

Podľa ich súčasných odhadov by sa dal použiť iba 10-mW laserový lúč.

„Na rozdiel od laserového lúča nie sú pelety rýchlo oddelené, čo nám umožňuje urýchliť ťažkú ​​kozmickú loď,“ Davoyan povedal Williamsovi.

„Pulety, ktoré sú oveľa masívnejšie ako fotóny, nesú väčšiu hybnosť a môžu preniesť väčšiu silu na kozmickú loď.“

Samozrejme, všetko sú to zatiaľ čisté špekulácie. Pomôže však prvá fáza grantu NASA Innovative and Advanced Concepts (NIAC).

projekt bol jeden zo 14 Tie boli financované v tomto ranom štádiu a ďalším krokom bude ukázať dôkaz koncepcie pomocou experimentov.

READ  Ste citlivý na hluk? Tu je návod, ako to povedať

„V rámci úsilia fázy I preukážeme uskutočniteľnosť navrhovaného konceptu pohonu vykonaním podrobného modelovania rôznych subsystémov navrhovanej architektúry pohonu a vykonaním dôkazu experimentálnych štúdií konceptu.“ hovorí daoyan,

Pokrok budeme pozorne sledovať.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close