Veda

Raketa SLS sa práve zvýšila – BGR

  • NASA oznámila zmeny svojich „základných nákladov“ pre raketu SLS, pričom uviedla, že vynaloží ďalších 30% alebo viac, aby pripravila raketu na svoj neskorý debut v roku 2021.
  • Program SLS už roky trpí oneskorením a prekročením nákladov.
  • Predbežný dátum uvedenia SLS na trh je november 2021.

NASA teda práve oznámila, že bude vysielať statický požiarny test svoju novú raketu SLS verejnosti. Bola to dobrá správa, pretože projekt sa už nejaký čas zaoberá oneskoreniami a prekročením nákladov. Potom, ako by sa to týkalo, aj vesmírna agentúra uverejnil krátku aktualizáciu svojho programu Artemis, z čoho je SLS hlavnou súčasťou. Viac dobrých správ? Nie úplne.

ako Ars Technica Najskôr si všimol, NASA sa v tejto najnovšej aktualizácii trochu pohltila celkovými nákladmi na celý tento projekt. Ako sa dalo očakávať, projekt nebol lacnejší. Namiesto toho bude teraz o 30% drahšia, ako sa pôvodne plánovalo. Hurá!

Tu je kúsok, ktorý NASA priliehala do blogového príspevku:

Po zohľadnení tohto nového dátumu pripravenosti na uvedenie na trh NASA tiež zladila náklady na vývoj programov SLS a Exploration Ground Systems prostredníctvom systému Artemis I a stanovila nové záväzky v oblasti nákladov. Nové základné náklady na vývoj SLS sú 9,1 miliárd dolárov a záväzok na počiatočnú schopnosť pozemných systémov podporovať misiu je teraz 2,4 miliardy dolárov.

Celkovo vzaté, ide o nárast zhruba o tretinu oproti posledným odhadovaným nákladom na program, ktorý bol stanovený v roku 2017. Zjednodušene povedané, celé toto úsilie sa len stále zvyšuje a zdražuje a všetko, čo vidíme, na oplátku za financovanie je viac oneskorení.

V súčasnosti je pandémia koronavírusov v NASA drsná a vesmírna agentúra túto pandémiu uviedla ako dôvod, prečo je pokrok v SLS tento rok pomalý. Stále je to však prvýkrát, čo aktualizácia programu pre vesmírne spustenie priniesla dramatické zvýšenie nákladov a značné oneskorenie. Bohužiaľ sa to stáva normou.

READ  Výskumníci odhaľujú, ako môžete schudnúť tým, že urobíte jednu vec

Napriek tomu sa zdá, že NASA je neuveriteľne pozitívna v celej veci, prinajmenšom verejnosti. „NASA informovala Kongres o týchto nových záväzkoch a pracujeme na najlepšom možnom tempe k uvedeniu na trh, vrátane zefektívnenia operačného toku v Kennedy a vyhodnotenia príležitostí na ďalšie zlepšenie efektívnosti našich integračných aktivít,“ uvádza sa v aktualizácii. „Teraz, keď už je hotová väčšina vývoja dizajnu, ako aj po prvýkrát a rozsiahly testovací program, je za nami veľa úsilia.“

To znamená, že sme od prvého spustenia rakety SLS stále viac ako rok, a to medzitým, keď už nebudú žiadne ďalšie oneskorenia. Ak nás program SLS v priebehu rokov naučil čokoľvek, je potrebné očakávať oneskorenia.

Mike Wehner za posledných desať rokov informoval o technológiách a videohrách, ktoré pokrývajú najnovšie správy a trendy v oblasti VR, nositeľnej techniky, smartfónov a budúcich technológií. Naposledy Mike pôsobil ako technický redaktor v The Daily Dot a vystupoval v USA Today, Time.com a bezpočet ďalších webových a tlačových výstupov. Jeho láska k reportovaniu je na druhom mieste k jeho hráčskej závislosti.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close