Veda

Raketa SpaceX Falcon 9 bola pripravená na tretí pokus o štart Starlink [webcast]

V pätách vzácneho prerušenia štartu Falcon 9 na poslednú chvíľu sa SpaceX blíži k svojmu tretiemu pokusu vypustiť 12. dávku funkčných satelitov Starlink.

Odlet z vesmírneho strediska Kennedyho vesmírneho strediska (KSC) naplánovaného na štart 39A (Pad 39A) najskôr v pondelok (5. októbra) o 7:51 EDT (11:51 UTC). Štart Starlink-12 bol pôvodne naplánovaný na r. polovica septembra. Zlé počasie v pristávacej zóne Atlantického oceánu spôsobilo desaťdňové meškanie od 17. do 27. septembra, po ktorom nasledovalo oneskorenie poveternostného počasia 28. dňa.

Po 30. septembri, kedy bola po siedmykrát vydrhnutá misia ULA Delta IV Heavy s prioritou doletu, sa SpaceX pokúsila znovu spustiť Starlink-12, ale sedem sekúnd pred vyradením z činnosti ju potratil – a to vinu na snímači podložky. Nakoniec bol nový štart Falconu 9 s vylepšeným satelitom GPS III na palube prerušený iba dve sekundy pred štartom 2. októbra. Starlink-12, ktorý bol presunutý z NETu 3. až 5. októbra tesne pred samostatným oneskorením spustenia GPS III SV04, je teraz na rade.

Táto nová séria oneskorení, ktorá prerušuje omnoho vyššiu úroveň pripravenosti na štart a spoľahlivosti harmonogramu pri aktualizácii Falcon 9 a Falcon Heavy’s Block 5, sa stala dokonca dokonca výsledkom počasia a vlastných oneskorení štartu NROL-44 zo strany ULA. starosť o generálneho riaditeľa Elona Muska. Musk sa v súčasnosti zameriava na vybudovanie novej továrne spoločnosti StarX spoločnosti SpaceX a tlačenie na prvé testovacie lety rakety na vysoké a orbitálne lety v texaskej Boca Chica. Musk uviedol, že v októbrovom týždni odletí „na osobnú kontrolu hardvéru“ na mys Cape Canaveral. 5.

READ  Štúdia zistila, že grónska ľadová pokrývka sa roztavila do bodu, kedy sa už nevráti

Musk tiež hovorí, že SpaceX „robí rozsiahlu kontrolu štartovacieho miesta, pohonu, štruktúr, avioniky, doletu a regulačných obmedzení“, aby určila, či je zjavným cieľom „48 štartov“ v roku 2021 je uskutočniteľný.

Aby sme boli spravodliví voči spoločnosti SpaceX, väčšina morov meškaní, ktoré spoločnosť za posledný mesiac utrpela, bola spôsobená kombináciou počasia a preferenčným zaobchádzaním tohto radu so spustením „národnej bezpečnosti“ NLA-44 spoločnosti ULA. Navyše pôsobivé sedem Pokusy o spustenie ULA NROL-44 medzi 26. augustom a 30. septembrom, iba jediný bol spôsobený počasím – zvyšných šesť bolo výsledkom širokej škály technických softvérových a hardvérových chýb. Misie Spacelink Starlink-12 a GPS III SV04 utrpeli iba jedno technické prerušenie štartu 30. septembra a 2. októbra.

Inými slovami, bez vylepšenia rakiet Falcon na štart a pristátie v horších poveternostných podmienkach bola väčšina oneskorení spoločnosti SpaceX do značnej miery mimo kontroly spoločnosti, zatiaľ čo boje UROL s NROL-44 dokazujú, aké horšie veci by mohli byť. Podľa neoficiálna analýza zo 44 štartov Falcon Block 5 od mája 2018 boli chybou zosilňovača vyvolané iba štyri prerušenia technického spustenia. Potraty spôsobené vankúšikmi boli zhruba také bežné, čo znamená, že 1 z približne 6 až 8 štartov SpaceX utrpí v priemere nejaký druh potratu krátko pred spustením.

Misie GPSX SV04 a Starlink-12 spoločnosti SpaceX, ktoré boli zachytené v jednom ráme, sa za posledné 1-3 týždne opakovane oneskorili pri štarte. (SpaceX)

Rakety Falcon Block 5 boli celkovo relatívne spoľahlivé na včasné spustenie podľa plánu, aj keď sa SpaceX za posledných pár mesiacov potýkal s opakovanými oneskoreniami ako obvykle. Na dosiahnutie takmer 48 štartov ročne však major bude potrebné vykonať vylepšenia, pravdepodobne vrátane upgradov na čokoľvek, čo je zodpovedné za poveternostné obmedzenia Falconu 9. Od októbra 2020 SpaceX ešte nikdy nespustil štyrikrát za mesiac (alebo štyrikrát za rovnaké ~ 30-dňové obdobie). Aby sa mohol SpaceX spustiť 48 krát za rok, bude to potrebné priemer štyri štarty za mesiac. To samozrejme nijako nezohľadňuje možnosť, že letné počasie v roku 2020 by mohlo funkčne skrátiť ročnú dostupnosť Falconu 9 na 4 až 8 týždňov.

READ  'Cvrlikání' vo vesmíre: Nové album zachytáva zvuk zrážajúcich sa čiernych dier Vesmír

Bez ohľadu na to, SpaceX začne živé vysielanie tretieho pokusu o štart Starlink-12 okolo 7:35 EDT (11:35 UTC). Nalaďte sa (dúfajme) na 17. tohtoročné uvedenie spoločnosti na trh.

Navštívte informačné vestníky spoločnosti Teslarati pre rýchle aktualizácie, perspektívy na zemi a jedinečné pohľady na procesy štartu a obnovy rakiet SpaceX.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close