Veda

Zriedkavá búrka rozžiari oblohu po celých USA s polárnou žiarou – The Hill

príbeh na prvý pohľad


  • Geomagnetická búrka nečakane rozžiarila krásnu oblohu pre mnohých ľudí po celej krajine vo farbách od červenej cez fialovú až po zelenú.

  • Polárna aktivita nastáva, keď sa častice zo Slnka zrazia so zemskou atmosférou a vytvárajú fotóny, ktoré vyžarujú svetlo.

  • Naposledy sa geomagnetická búrka takejto intenzity vyskytla v roku 2017.

Vzácna veľká geomagnetická búrka rozžiarila oblohu v piatok ráno polárnymi žiarami po celej krajine v štátoch od Severnej Karolíny po Arizonu.

Národný úrad pre oceán a atmosféru (NOAA) Tweetoval V piatok, že „silná“ geomagnetická búrka, narušenie magnetického poľa Zeme, začala tesne po polnoci, čo mnohým Američanom poskytlo príležitosť vidieť viacfarebnú polárnu žiaru, ak boli dosť blízko a počasie to dovoľovalo.

Niekoľko pozorovateľov poslalo na Twitter obrázky displeja svetiel.

Lovca búrok a fotograf prírody Peter Foster Uverejnené Niekoľko fotografií výhľadu z národného parku Shenandoah vo Virgínii, ktoré ukazujú široké pásy oblohy červenej a žltej.

Foster povedal pre The Washington Post, že búrka pokračoval viac ako 12 hodín a bol takmer porovnateľný s polárnou žiarou, keď bol na Islande.

Iní, ktorí uverejňovali obrázky a videá na Twitteri, ukázali, že obloha sa rozžiarila v odtieňoch červenej, žltej, zelenej, ružovej a fialovej.

Polárne žiary vznikajú pri vyvrhovaní elektrónov zo Slnka koloid S hornými časťami atmosféry, podľa NOAA, a sú viditeľné iba v noci. Zvyčajne ich možno vidieť iba v blízkosti arktickej oblasti, ale oblasť, v ktorej sa objavujú, sa rozširuje pre oveľa väčšie búrky.

The Post poukázal na to, že geomagnetická búrka štvrtého stupňa sa naposledy vyskytla v roku 2017.

Bill Murtaugh, programový koordinátor Centra predpovede vesmírneho počasia NOAA, pre Post povedal, že prognostici neočakávali búrku takej intenzity a podmienky, ktoré ju spôsobujú, sú zriedkavé.

READ  Tieto drobné skákavé pavúky sa pohybujú ako mravce, aby sa vyhli predátorom – Ars Technica

Alex Young, solárny fyzik v NASA, povedal, že polárne žiary sa vyskytujú častejšie v čase rovnodennosti a môžu trvať týždne alebo ich nasledovať.

Podľa Post by sa tento víkend mohla v severnej časti Spojených štátov opäť objaviť ďalšia mierna až mierna aktivita polárnej žiary.


Copyright 2023 Nextstar Media Inc. Všetky práva vyhradené. Tento materiál sa nesmie publikovať, vysielať, prepisovať ani redistribuovať.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close