Veda

Rakovina prsníka: Vedci tvrdia, že nový krvný test môže predpovedať recidívu rakoviny

zdroj obrázku, Inštitút pre výskum rakoviny

popis obrázku, Vedúci výskumník Dr. Isaac Garcia-Murillas verí, že táto štúdia položí základy pre lepšie monitorovanie a liečbu

  • autor, Harrison Jones
  • rola, správy BBC

„Ultracitlivý“ nový krvný test môže predpovedať, či sa choroba vráti roky predtým, ako sa prejaví na skene rakoviny prsníka, tvrdia vedci.

Deteguje stopy DNA nádoru skôr, ako úplne ustúpi, a je 100% presná pri predpovedaní, u ktorých pacientov sa rakovina vráti.

Dúfame, že tento test umožní začať liečbu skôr a zlepší mieru prežitia.

Výskum v Spojenom kráľovstve odborníci označili za „neuveriteľne vzrušujúci“, no stále je v počiatočnom štádiu.

Podľa Breast Cancer UK je rakovina prsníka najbežnejšou formou ochorenia na celom svete, pričom v roku 2020 bolo diagnostikovaných 2,26 milióna žien a v tom istom roku 685 000 úmrtí.

Tím výskumníkov z londýnskeho Inštitútu pre výskum rakoviny (ICR) vykonal tento test na 78 pacientkach trpiacich rôznymi typmi včasnej rakoviny prsníka.

„Tekuté biopsie“ skúmali 1800 mutácií v krvi pacientov, ktoré vylučujú rakovinové bunky.

Tieto cirkulujúce nádorové DNA sa našli u 11 žien, z ktorých všetky zaznamenali recidívu rakoviny. Recidíva rakoviny nebola pozorovaná u žiadnej inej ženy.

Podľa výsledkov prezentovaných v nedeľu na konferencii Americkej spoločnosti klinickej onkológie v Chicagu krvné testy odhalia rakovinu v priemere 15 mesiacov predtým, ako sa objavia príznaky alebo sa choroba prejaví na skenoch.

Prvýkrát sa zistilo 41 mesiacov pred potvrdením diagnózy skenovaním.

Tieto bunky môžu spôsobiť recidívu ochorenia u pacientov aj roky po počiatočnej liečbe, povedal.

Doktor Garcia-Murillas povedal, že táto štúdia kladie základy pre lepšie monitorovanie po liečbe a potenciálne život predlžujúce liečby.

Vedci testovali vzorky krvi v čase diagnózy, potom ich testovali aj po operácii a chemoterapii.

„Neuveriteľne vzrušujúce“

Potom sa tieto testy opakovali každé tri mesiace počas nasledujúceho roka a každých šesť mesiacov počas nasledujúcich piatich rokov.

Dr Simon Vincent, riaditeľ výskumu, advokácie a vplyvu v Breast Cancer Now – ktorý čiastočne financoval štúdiu – povedal: „Včasné odhalenie je jednou z našich najväčších zbraní proti rakovine prsníka a tieto predbežné zistenia, ktoré „Tieto nové testy môžu dokázať odhaliť príznaky recidívy rakoviny prsníka až rok pred objavením sa symptómov je neuveriteľne vzrušujúce.“

Hoci uznal, že výskum je stále v počiatočnom štádiu, povedal, že čím skôr sa odhalí recidív rakoviny prsníka, tým je pravdepodobnejšie, že liečba rakovinu zničí a zabráni jej šíreniu do iných častí tela a zabráni jej vzniku. stať sa nevyliečiteľným.

Doktor Vincent dodal: „V Spojenom kráľovstve každý rok zomiera na sekundárnu rakovinu prsníka približne 11 000 ľudí, takže takéto objavy sú naliehavo potrebné, aby sme mohli zastaviť ľudí, ktorí strácajú životy kvôli tejto ničivej chorobe.

Nie je jasné, kedy bude tento test široko dostupný.

Správy sledujú niekoľko pokrokov vo výskume rakoviny za posledný týždeň.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close