Hlavné správy

Robert Fico je pod tlakom, aby sa vzdal plánov na zatvorenie protikorupčného úradu

Otvorte Editor's Digest zadarmo

Slovenský euroskeptický premiér Robert Fico je pod tlakom opozície, pouličných demonštrácií a Európskej únie, aby nepokračoval v plánoch na zatvorenie protikorupčného úradu v krajine.

Očakávalo sa, že poslanci Ficovej trojkoalície, ktorá má jednotnú parlamentnú väčšinu, začnú kontroverznú revíziu súdnictva v stredu, no liberálnym opozičným poslancom sa podarilo oddialiť hlasovanie.

Keďže vo štvrtok večer vyšli do ulíc v Bratislave a ďalších mestách desaťtisíce ľudí, reforma, ktorá by fakticky ukončila mnohé kauzy z vysokej slávy, sa ukázala ako nepopulárna. Brusel varoval Figa pred týmto krokom – a tak isto aj prezident krajiny.

Fico sa zatiaľ nepohol a trvá na tom, že reštrukturalizácia sa uskutoční do polovice marca. Jeho koaličné MLA tvrdia, že sa ho pokúsia prijať budúci týždeň.

Okrem zrušenia špeciálnej prokuratúry, ktorá sa zameriava na podvody a korupčné kauzy, by Ficova reforma zmiernila tresty za trestné činy bielych golierov a skrátila dĺžku ich stíhania. To by mohlo ukončiť niekoľko významných prípadov týkajúcich sa vládnej strany Samar a jej spojencov. Samotného Fica vyšetroval úrad, ktorý v roku 2022 obvinenie voči nemu stiahol.

Fico po svojom minuloročnom návrate k moci prisľúbil zatvorenie prokuratúry s tým, že jej šéf Daniel Lipšic šíri „zlo“ tým, že neodhaľuje zločiny.

Európska komisia pohrozila začatím súdneho konania proti Európskej prokuratúre a stíhaním prípadov podvodov a korupcie pri fondoch EÚ. varoval Ak sa reforma prijme, „stav bezpečnosti [EU’s] Finančné záujmy. . . v Slovenskej republike prudko klesať.“

Liberálna opozícia obvinila Fica z podkopávania súdnictva a prezidentka Zuzana Čaputová označila jeho plán za „neprijateľný“. Môže blokovať návrhy zákonov prijaté Ficovou väčšinou, no jeho veto môže prelomiť ďalšie hlasovanie parlamentu.

V posledných týždňoch sa v Bratislave každý štvrtok zišli desaťtisíce ľudí, menšie demonštrácie sa konali aj v iných slovenských mestách a v susednej českej metropole Prahe.

Pripomína to protesty, ktoré nasledovali po zabití novinára a jeho snúbenice v roku 2018. Novinár Ján Kuciak v čase vraždy Smyrnovej vyšetroval väzby na zločinecké siete a slovenské podniky.

Tieto protesty viedli k Ficovmu zosadeniu z jeho tretieho funkčného obdobia vo funkcii premiéra. Do funkcie sa vrátil po minuloročných voľbách, v ktorých robil kampaň na populistickej platforme. Porušil však niektoré zo svojich predvolebných sľubov, najmä sľub ukončiť vývoz zbraní na Ukrajinu.

Ficova reforma by mohla mať dopad na viaceré korupčné kauzy s vysokými politikmi a úradníkmi, vrátane káuz do 20 rokov s hornou hranicou päťročného trestu. Po jej uzavretí budú prípady, ktorými sa zaoberá kancelária osobitného zástupcu, rozdelené medzi ďalších prokurátorov, ktorí majú značné pracovné zaťaženie a skúsenosti v špecifických otázkach, ako je korupcia.

Obvinenia voči Ficovi a jeho vicepremiérovi Robertovi Kaliňákovi padli v súvislosti s obvineniami, že obaja nariadili zverejnenie tajných daňových dokumentov s cieľom zdiskreditovať politických rivalov Smyrny.

Medzi ďalšími smyrnskými politikmi, ktorých vyšetruje špeciálny prokurátor, je Tibor Kašpar, ktorého Fico označil za „jedného z najpravdepodobnejších kandidátov“ na prevzatie slovenskej rozviedky. Kašpar je obvinený z prepojenia na organizovaný zločin od čias, keď bol šéfom slovenskej polície. Takéto prepojenia poprel a v roku 2018 po Kuciakovej vražde odišiel z orgánov činných v trestnom konaní.

Úrad tiež začal vyšetrovanie voči úradníkom spojeným s inými stranami. Guvernér centrálnej banky Peter Kažimír bol v roku 2021 obvinený z údajného podplácania bývalého vysokého daňového úradníka. Kažimír je bývalý politik Smar, ktorý v minulej vláde pôsobil ako Ficov minister financií. Podpredseda parlamentu a bývalý minister hospodárstva Peter Zika bol v roku 2020 osobitne obvinený z údajného podplácania sudcu. Obaja vinu odmietli.

READ  Slovensko zvažuje uzavretie uprostred rekordnej vzbury infekcií

Radovan Bala, partner slovenskej kancelárie advokátskej kancelárie Taylor Wessing, povedal, že Ficova vláda „oslabuje schopnosti vyšetrovateľov a komplikuje trestné konanie“. Zločiny, najmä tie sofistikované.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close