šport

Robert Figo: Podozrivý z pokusu o atentát na slovenského premiéra

názov videa, Na mieste streľby slovenského premiéra

  • autor, Emily Atkinsonová
  • zásoby, správy BBC

Muža obvinili z pokusu o úkladnú vraždu slovenského premiéra Roberta Fica, ktorý utrpel ťažké zranenia pri streľbe zo strany politika.

Podozrivý nebol formálne menovaný, no slovenské správy ho široko identifikovali ako 71-ročného muža z mesta Levis.

Správy naznačujú, že môže byť odsúdený na doživotie.

Pán Figo (59) je vo vážnom, ale stabilizovanom stave po tom, čo bol niekoľkokrát zastrelený pri útoku, ktorý kolegovia označili za politicky motivovaný útok.

Minister vnútra Matúš Šutaj Estok na štvrtkovej tlačovej konferencii uviedol, že podozrivý konal sám a predtým sa zúčastnil protivládnych protestov.

„Je to vlk samotár, ktorého konanie sa po prezidentských voľbách zrýchlilo, pretože bol nespokojný s ich výsledkami,“ povedal.

Výstrel päťkrát zblízka

Pán Figo, obklopený davom priaznivcov, bol v stredu počas dňa zastrelený zblízka.

Ozbrojenec strelil premiéra 5-krát do brucha a ruky.

Útok úplne prekvapil bezpečnostnú službu pána Figa. Na videách je vidieť, ako niekoľko policajtov nahnalo zraneného premiéra do auta a iní zadržali podozrivého skôr, ako sa rozbehli vysokou rýchlosťou.

Pán Figo bol prevezený leteckou záchrannou službou do neďalekej nemocnice so život ohrozujúcimi zraneniami.

Neskôr bol prevezený do iného zariadenia v Banskej Bystrici, východne od Handlovej, kde chirurgovia a traumatologické tímy cez noc pracovali na jeho stabilizácii.

Riaditeľ nemocnice vo štvrtok na tlačovej konferencii povedal, že stav pána Figa je stabilizovaný, ale „naozaj veľmi vážny“ a že bol prevezený na jednotku intenzívnej starostlivosti.

Pán Pellegrini neskôr povedal, že sa stretol s pánom Figom, ktorý vedel povedať pár viet.

„Situácia je veľmi komplikovaná a musíme mu dodať veľa energie a zostať pozitívny,“ povedal Pellegrini.

názov videa, Slovenský premiér bol zastrelený pri očividnom pokuse o atentát

Opisujú správy miestnych médií Podozrivé Spisovateľ a politický aktivista.

V slovenských médiách sa vo veľkom šíri video, na ktorom je.

Na záberoch muž hovorí, že nesúhlasí s politikou vlády a jej postojom k štátnym médiám. BBC neoverila, či osoba na videu bola zločincom zadržaným na mieste činu, ani okolnosti, za ktorých bolo natočené.

Politicky motivovaný útok

Mnohí slovenskí politici označili streľbu za „útok na demokraciu“.

Odchádzajúca prezidentka Zuzana Čaputová vo štvrtok vyzvala na pokoj a zvolala stretnutie všetkých lídrov strán, aby prediskutovali politické napätie.

Novozvolený prezident SR Peter Pellegrini medzitým vyzval všetky strany, aby zastavili kampaň pred voľbami do Európskeho parlamentu, ktoré sú naplánované na začiatok júna.

Figo bol na domácej pôde rozdeľujúcou osobnosťou pre svoje výzvy na vojenskú pomoc Ukrajine a ukončenie ekonomických sankcií voči Rusku.

popis obrázku, Pán Figo bol na ceste do Huntloa, keď ho napadli

K streľbe došlo v deň, keď parlament začal rokovať o vládnom návrhu na zrušenie slovenského verejnoprávneho vysielateľa RTVS.

Proti navrhovanej reforme verejnoprávnej televízie v uplynulých týždňoch protestovali tisíce Slovákov. Plánovaný protest vedený opozičnými stranami bol však v stredu odvolaný po tom, čo sa objavili správy o streľbe.

Vicepremiér Taraba v rozhovore pre BBC obvinil zo streľby „falošné naratívy“ opozičných strán na Slovensku.

V ďalšom rozhovore pre program BBC World Tonight pán Taraba povedal: „V minulosti veľakrát spomenul, že sa bál, že sa to stane.

Minister vnútra Estok obvinil médiá, že prispeli ku klíme, ktorá viedla k zastreleniu 59-ročného muža, a na tlačovej konferencii povedal: „Mnohí z vás sú tí, ktorí zasiali túto nenávisť.“

„Súčasná vládnuca koalícia si vytýčila terče na hlavy novinárov, členov mimovládnych organizácií a podobne,“ povedal pre BBC spravodajský kanál Pavol Struba, zahraničný spravodajca slovenského Denníka N.

„Mám nejaké informácie, že v niektorých redakciách na Slovensku teraz hliadkuje polícia,“ povedal.

READ  Súhrn prestupových správ PSG: Parížania uprednostňujú postup za stredopoliara Nice; Obranca Interu Miláno je blízko príchodu do Paríža a ešte viac

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close