Veda

Rovnako dobrý ako zubný tmel – Vedci objavili lacnú tekutinu, ktorá chráni zuby pred kazom

Nový výskum ukazuje, že fluorid strieborný (SDF) je rovnako účinný ako zubné tesnenia pri prevencii zubného kazu u viac ako 4 000 žiakov základných škôl, pričom ponúka lacnejší a rýchlejší proces aplikácie. Táto alternatívna liečba nielenže predchádza zubným kazom, ale predstavuje aj dôležité opatrenie na úsporu nákladov, ktoré môže zlepšiť prístup k zubnej starostlivosti, najmä v programoch prevencie zubných kazov na školách.

Školský program s diaminfluorid strieborným zabraňuje vzniku dutín a zabraňuje zhoršeniu existujúcich dutín.

Podľa novej štúdie výskumníkov z NYU College of Dentistry sa v rámci programu prevencie a liečby zubných dutín skombinovala lacná kvapalina bojujúca proti dutinám nazývaná diamínfluorid strieborný (SDF) so zubnými tesneniami, aby zabránila zubnému kazu. .

Štúdia, ktorá štyri roky sledovala viac ako 4000 žiakov základných škôl, je zverejnená JAMA PediatriaUkazuje, že SDF je účinnou alternatívou k tesneniam a môže zlepšiť prístup k zubnej starostlivosti a zároveň znížiť náklady.

Zubné kazy sú najčastejším chronickým ochorením u detí a môžu spôsobiť bolesť, absenciu v škole a zníženú študijnú výkonnosť. Na prevenciu zubného kazu, najmä u detí, ktoré s menšou pravdepodobnosťou navštevujú zubára, Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) podporuje používanie programov školských tmelov. V programoch tesniacich prostriedkov navštevujú zubní odborníci školy, aby na povrch zubov naniesli tenký ochranný povlak, ktorý stvrdne a chráni pred kazom.

SDF sa objavila ako ďalšia sľubná liečba na boj proti dutinám. Pôvodne schválený FDA na liečbu citlivosti zubov, roztok sa nanáša kefkou na povrch zubov, zabíja baktérie spôsobujúce kaz a remineralizuje zuby, aby sa zabránilo ďalšiemu kazu.

Richard Neiderman, DMD, profesor epidemiológie a podpory zdravia na NYU, povedal: „Rastúci počet výskumov ukazuje, že SDF – ktorý je rýchlejší na aplikáciu a je lacnejší ako tmely – môže zabrániť vzniku dutín a „môže znížiť potrebu vŕtania a vypĺňania. .“ Vysoká škola zubného lekárstva a hlavný autor štúdie.

READ  Podľa štúdie CDC očkovanie významne chráni pred predhospitalizáciou Kovid-19

SDF v školách

Vedci z NYU College of Dentistry viedli CARIDprečNajväčšia národná štúdia prevencie dutín v školách na porovnanie použitia SDF a tradičných tmelov. Štúdia zahŕňala približne 4 100 detí zo základných škôl v New Yorku; Viac ako štvrtina detí mala na začiatku štúdie neliečené dutiny.

Program prevencie dutín založený na škole Carryaway

Výskumníci z NYU College of Dentistry viedli CARRIEDAWAY, najväčšiu národnú štúdiu prevencie dutín na školách na porovnanie použitia fluoridu strieborného a tradičných tmelov. Štúdie sa zúčastnilo takmer 4 100 detí zo základných škôl v New Yorku. Kredit: Sorel: S láskavým dovolením NYU Photo Bureau

Pri každej návšteve školy tím zdravotníckych pracovníkov vyšetril zuby detí a aplikoval tesniace prostriedky alebo SDF nasledované fluoridovým lakom, v závislosti od toho, ktorá škola bola náhodne pridelená na akú liečbu. Tesniace hmoty aplikovali dentálne hygieničky, SDF zasa dentálne hygieničky alebo registrované sestry, všetko pod dohľadom zubného lekára. Od roku 2018 však tím navštevoval každú školu dvakrát ročne COVID-19 Stretnutie zmeškali z dôvodu pandémie a zatvorenia škôl.

výskumník Informovali o tom v časopise minulý rok sieť jama otvorená Jednorazové ošetrenie SDF alebo tmelom zabránilo zhoršeniu 80 % dutín a 50 % existujúcich dutín po dvoch rokoch. Tím pokračoval v štúdii ďalšie dva roky a svoju štúdiu zverejnil v r JAMA Pediatriazistili, že SDF a tmely zabránili približne rovnakému počtu kazov po sledovaní detí celkovo štyri roky. Okrem toho oba tmely a SDF znížili riziko vzniku zubného kazu pri každej následnej návšteve.

„Naša pozdĺžna štúdia potvrdzuje, že tmely aj SDF sú účinné proti dutinám. SDF je sľubná možnosť, ktorá môže podporiť prevenciu dutín na školách – nie ako náhradu za model zubného tesnenia, ale ako ďalšiu možnosť, ktorá predchádza a predchádza zubnému kazu,“ povedal Ryan Richard Ruff, PhD, MPH, docent epidemiológie a podpory zdravia. povedal. na NYU College of Dentistry a prvým autorom štúdie.

READ  S týmto divokým konceptom by sme mohli stavať vesmírne mestá na asteroidoch

„Väčšina výskumov ukazuje, že SDF môže zabrániť progresii dutín. Naša štúdia ukazuje, že SDF môže v prvom rade zabrániť vzniku kazov,“ povedala Tamarinda Barry Godin, DDS, MPH, pridružená programová riaditeľka a dohliadajúca zubná lekárka pre Caride.prečvedecký pracovník na NYU College of Dentistry a spoluautor štúdie.

„Nevyužitá“ pracovná sila v oblasti ústneho zdravia

Prijatie SDF na prevenciu a liečbu dutín v školách by mohlo zabrániť potrebe naplnenia detí, čím by sa ušetrili peniaze rodinám a systému zdravotnej starostlivosti. Tieto programy však môžu byť úspešné len vtedy, ak existuje dostatok zdravotníckych odborníkov na poskytovanie starostlivosti.

Výskumníci z NYU zistili, že deti, ktoré mali SDF aplikované dentálnymi hygienikmi a registrovanými sestrami, mali podobné výsledky, čo naznačuje, že sestry – vrátane školských sestier – môžu hrať dôležitú úlohu v programoch prevencie dutín.

„Zdravotné sestry môžu byť nevyužitým zdrojom na riešenie rozdielov v zdraví ústnej dutiny,“ povedal Ruff. „Naše výsledky ukazujú, že sestry môžu túto preventívnu starostlivosť poskytovať efektívne, čo by mohlo dramaticky zlepšiť prístup vzhľadom na úlohu školských sestier a veľkosť ošetrovateľskej pracovnej sily.“

Referencia: „Neinferiorita diamínfluoridu strieborného oproti tesniacim prostriedkom na zníženie prevalencie a výskytu zubného kazu: randomizovaná klinická štúdia“ Ryan Richard Ruff, Tamarinda J. Autori: Barry Godin a Richard Neiderman, 4. marca 2024 JAMA Pediatria,
DOI: 10.1001/jamapediatrics.2023.6770

Tento výskum bol financovaný Ústavom pre výskum výsledkov zameraných na pacienta (PCS-160936724). niesolpreč Model prevencie dutín sa v súčasnosti používa v troch školských obvodoch v New Hampshire s podporou Northeast Delta Dental.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close