Ekonomika

Rumunsko zaviedlo systém vrátenia zálohy za plastové fľaše

Keďže Európania produkujú bezprecedentné množstvo odpadu z obalov, zavádzanie systémov zálohovania a vrátenia plastov naberá v celej Európe tempo. Najnovšia krajina, ktorá prijala tento typ opatrenia RumunskoZa každú vrátenú fľašu vám bude vrátených 0,10 EUR.

Dokonale sa zhoduje s kódexmi každodennej organizácie a obehového hospodárstva, ktoré poháňajú ekologické zmeny. To zahŕňa systém vrátenia zálohy za recyklovateľné plasty. V tomto prípade ľudia dostanú za každú vrátenú plastovú fľašu ekvivalent 0,10 eura.

Projekt bude oficiálne spustený 30. novembra Projekt RetuRO Projekt bol opakovane odložený kvôli tlaku maloobchodníkov, ktorí neboli ochotní integrovať proces do svojich prevádzok. Pôvodne mala vyjsť od januára 2021, potom bola odložená na 1. októbra 2022.

Systémy vrátenia vkladov nie sú nové, no v Európe sú na vzostupe. Plastové fľaše boli stiahnuté Švédsko Od roku 1994 v rovnakom čase Nórsko Nasledovalo v roku 1999 pre plastové a hliníkové obaly. NemeckoPokiaľ ide o jeho zálohový systém určený pre všetky opakovane použiteľné nápojové obaly, bol zavedený v priebehu 90. rokov, predtým ako bol v roku 2003 vylepšený iniciatívou integrovať všetky jednorazové obaly. Ako hrnce na tvaroh.

The Holandsko V roku 2004 prijala systém vrátenia zálohy, ale čakala do roku 2021, kým pridala plastové nádoby s objemom menším ako jeden liter, pričom za každú vrátenú fľašu zaplatila v priemere 0,15 EUR. V roku 2005 bol zavedený zálohový systém Estónsko, za každú fľašu bude vrátených 0,10 €. V pobaltských krajinách, Litva Vytvorila precedens, keď v roku 2016 zaviedla podobnú schému, ktorá od spoločností vyžadovala, aby platili daň za „znečistenie“, keď sa recykluje menej ako 95 % ich plastových fliaš. V roku 2022 Slovensko, Lotyšsko A Malta Pripojili sme sa k postupnému zavádzaniu systému vrátenia zálohy v celej Európe.

READ  V ktorých európskych krajinách sa najviac recykluje?

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close