Hlavné správy

Ruská kampaň sa zameriava na Česko, nasleduje slovenský úspech – EURACTIV.com

České tajné služby varovali vládnych politikov, že ruská kampaň využije zdroje a praktiky úspešné na Slovensku a v najbližších mesiacoch sa začne viac zameriavať na Českú republiku.

Zvýšený záujem o ruských trollov súvisí najmä s plánovaným vypovedaním obrannej dohody medzi Českom a Spojenými štátmi.

Podľa Seznam SprávyYO hroziacom nebezpečenstve hovoril s českými poslancami riaditeľ českej obrannej informačnej služby Michal Koudelka a oznámil minister vnútra Vít Rakušan.

Oficiálne sa Bezpečnostná informačná služba ani Ragusa k varovaniam nevyjadrili, viaceré nezávislé zdroje oboznámené s informáciami ich však potvrdili. Seznam Zprávy.

„Koncert tu určite je. Už sa objavuje na okraji dezinformačnej scény. Je to problém, ktorý musí riešiť vláda. Diskutujeme o tom, aké nástroje sú vhodné,“ povedal šéf ochranky parlamentu Pavel Žáček (ODS, ECR). výbor.

O hrozbe dezinformácií hovoril Goudelka minulý týždeň na bezpečnostnom seminári v MsZ.

„Silu dezinformácií môžeme vidieť na Slovensku, kde sa ich dlhodobý vplyv prejavuje vo vnímaní vojny na Ukrajine a agresora. V budúcnosti môžeme očakávať sofistikovanosť šírenia dezinformácií,“ povedal šéf českej rozviedky.

Podľa Seznam ZprávyExistujú aj obavy, že ruská propaganda v Česku bude využívať témy, ktoré už boli úspešne odskúšané na Slovensku, vrátane rôznych metód psychologickej manipulácie.

„Zachytili sme nejaké nové trendy, ako napríklad takzvané drobné krádeže. Vidíme proti sebe českú a ukrajinskú vlajku,“ povedal na seminári Kaudelka.

Očakáva sa, že český parlament bude čoskoro hlasovať o schválení podobnej bilaterálnej dohody so Spojenými štátmi.

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

Prečítajte si viac s EURACTIV

READ  Ruskí agenti pôsobili aj na Slovensku. Vylúčenie Moskvu sťaží

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close