Hlavné správy

Slovensko: RSF sa obáva silných politických tlakov na tlač a pripája sa k novej advokačnej organizácii

Tvoria ho zástupcovia relevantných štátnych inštitúcií, regulačných a samoregulačných orgánov, ale aj médií a organizácií za slobodu tlače vrátane Jána Kusiaka (ICJK) a Investigatívneho centra RSF. zákon, „Stály odborný koordinačný orgán pre plnenie záväzkov vyplývajúcich z medzinárodných a národných iniciatív na podporu slobody tlače a ochrany novinárov.“ Vytvorené v súvislosti s novou Radou Európy Propaganda Pre ochranu novinárov stránka tiež spĺňa odporúčanie Európska komisia pre štruktúrovaný dialóg medzi vládou a novinárskou komunitou. Ako súčasť tela a zjednotená s ním Dlhodobé ciele Na Slovensku sa bude RSF naďalej zasadzovať za úplnú spravodlivosť za zločiny páchané na novinároch, za slobodu verejnoprávnych médií a za implementáciu odporúčaní Európskej komisie. Ochrana novinárov a proti prípadom koláčov v súlade so všetkými právnymi vyhláseniami Európskej komisie.

Zdá sa však, že nové vládnuce strany na Slovensku zatiaľ takýto prístup neprijali.

Nové politické tlaky na novinárov

Správa Európskej komisie o právnom štáte v júli 2022Nejaký pokrok„Pri posilňovaní nezávislosti verejnoprávneho média v predchádzajúcich rokoch je nová vládna koalícia neprávom obviňovaná. RTVS závislosť. 6. novembra, desať dní po nástupe k moci, premiér Robert Figo povedal RTVS bol“Málokedy” zohralo úlohu verejnoprávneho média. Jeho zástava Od minulého februára“nasledovať pozadu„Generálny riaditeľ verejnoprávneho média zopakoval súčasný postoj svojej vládnucej väčšiny Diskusia O rozdelení médií na rozhlasové a televízne spoločnosti, efektívne umožnenie odstránenia jej súčasného vedenia.

Deň po tom, čo urobil znevažujúce vyhlásenia o RTVSPremiér zaútočil na najväčší súkromný kanál MarkízaNoviny Sm A Dennick Na online predajňa zosnulého Kusiaka, Aktuality.sk. Vo venovaní VideoFico ich niekoľkokrát volá.Nepriateľský„Prijaté kvôli ich kritike jeho politiky vo vojne na Ukrajine“Zaujímalo by ma, aký má zmysel sa s nimi rozprávať a podávať im informácie“. Ficova strana Smer-SSD a juniorská koaličná strana SNS totiž na tlačových konferenciách dôsledne ignorujú otázky všetkých štyroch médií. Počas predvolebnej kampane Figo Ignorované MarkízaDiskusie a SNS odmietli žiadosti o rozhovor od troch tlačových a online médií. Ešte znepokojujúcejšie je, že súčasný premiér navrhol Predtým A Po Nedávne voľby Tí novinári Smay, Dennick N a Aktuality.sk, ktoré vyšetrovali škandál spojený so Smrou, by mali za svoju prácu čeliť trestnému stíhaniu.

READ  Krajania na západnom Balkáne začínajú voliť v prezidentských a parlamentných voľbách v Turci

Za toto obdobie sa podľa údajov mimovládnej stránky znásobili vážne verbálne a online vyhrážky zamerané na slovenských novinárov. Bezpečná.žurnalistika.skZaložil ICJK S podporou RSF.

Slovensko je v rebríčku RSF 2023 na 17. mieste zo 180 krajín Svetový index slobody tlače.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close