Svet

Povstalci Houthi zostrelili americké bezpilotné lietadlo a zaútočili na britskú loď pomocou námorných rakiet

Útoky Houthi narúšajú globálny obchod (reprezentatívne)

Sana:

Uprostred rastúceho napätia v súvislosti s izraelskou ofenzívou v Gaze prešli jemenskí Húsíovia opäť do ofenzívy.

Vo svojom najnovšom televíznom prejave sa vojenský hovorca Húsíov Yahya Saari prihlásil k zodpovednosti za namierenie námorných rakiet na „britský ropný tanker Andromeda Star“ v Červenom mori. Podľa amerického centrálneho velenia (CENTCOM) loď utrpela menšie škody, no pokračuje vo svojej plavbe bez prekážok.

Medzi námornou vojenskou alianciou nasadenou v oblasti, aby čelila takýmto útokom, nedošlo k žiadnym obetiam.

Saree tiež oznámila zostrelenie bezpilotného lietadla MQ-9 Reaper prevádzkovaného americkou armádou, pričom uviedla, že bolo zostrelené pri vykonávaní nepriateľských misií nad vzdušným priestorom jemenského guvernorátu Saada. Americká armáda sa zatiaľ k incidentu nevyjadrila, no CBS News potvrdilo, že MQ-9 havarovalo v Jemene, čo podľa Al-Džazíry vyvolalo vyšetrovanie.

Ide o tretí americký dron zostrelený Húsími od začiatku konfliktu v Gaze, pričom predchádzajúce incidenty sa vyskytli v novembri a februári. Húsíovia však o ďalších útokoch proti lodiam v blízkych vodách mlčali, hoci americká armáda oznámila, že na MV MAISH s vlajkou Antiguy/Barbadosu boli vypálené protilodné rakety.

Námorné obchodné operácie Spojeného kráľovstva (UKMTO) potvrdili dva útoky na plavidlo MV Andromeda Star neďaleko Al-Mukka (Mocha) v Jemene. Prvá explózia nastala blízko lode, po ktorej nasledoval druhý útok zahŕňajúci dve rakety, ktoré spôsobili škody.

Najnovší krok húsijskej armády nasleduje po ich tvrdení, že sa zamerali na „izraelskú loď MSC Darwin“ v Adenskom zálive a vypustili rakety a drony na ciele v izraelskom prístavnom meste Ejlat na juhu Izraela. Predtým zaútočili na Maersk Yorktown pod americkou vlajkou a MSC Veracruz pod izraelskou vlajkou, čo vyvolalo obranné reakcie amerických a britských vojnových lodí.

READ  Kenská rezervácia Masai Mara je ihriskom pre fotografov

Vodca skupiny, Abdel-Malik al-Houthi, odmietol návrhy na zníženie vojenských spôsobilostí a trval na bezprostredných útokoch. V prejave k demonštrantom v Saná a mimo nej vyhlásil nové miesto konfliktu, vrátane zamerania sa na lode v Indickom oceáne, uviedla Al-Džazíra.

Húsíovia sa zaviazali ukončiť svoje útoky pozdĺž jednej z najrušnejších námorných trás na svete, ak Izrael zastaví svoju ofenzívu v Gaze. Útoky narušili nielen globálny obchod, ale ovplyvnili aj dopravu v izraelskom prístave Eilat.

Rozsiahle protesty v oblastiach ovládaných Houthi v Jemene sú od začiatku konfliktu týždennou udalosťou, ktorá vyjadruje solidaritu s Palestínčanmi a odsudzuje Izrael a jeho spojencov. Pôvodne sa zamerali na izraelské lode v prielive Bab al-Mandeb, Húsíovia rozšírili svoje ciele o americké a britské lode po vojenských operáciách Washingtonu a Londýna v Jemene.

Médiá riadené húsími informovali o demonštráciách po celom Jemene, na ktorých sa zúčastnili státisíce ľudí, čím zdôraznili širokú podporu ich veci, uviedla Al-Džazíra.

(Okrem nadpisu tento príbeh neupravoval personál NDTV a bol publikovaný zo syndikovaného kanála.)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close