Svet

VIDEO Skvelý objav na dne Baltského mora: Potápači hľadali siete, ale našli úplnú bombu!

„Vystúpil kolega a povedal:‚ Je tu sieť a starý písací stroj ‘;“ uviedol podmorský archeológ Florian Huber, ktorý sa tiež zúčastnil novembrovej plavby WWF v zálive Gelting na juhovýchode Jutského polostrova. Okamžite začal tušiť, že nejde o písací stroj, ale o šifrovacie zariadenie. Veď kto by vyhodil na otvorenom mori písací stroj? O dva týždne neskôr sa na miesto vrátili špecializovaní potápači z Kielu, ktorí si stroj prevzali. Istotu, že išlo o Enigmu, sme získali až na palube. „Vedeli sme, že niečo také bude fungovať iba raz.“ povedal nadšený Huber.

Počas druhej svetovej vojny používala nacistická armáda na šifrovanie tajných pascí systém Enigma. Princípom Enigmy sú kolesá, ktoré sa navzájom rôzne otáčajú a ukazujú tak, ktoré dvojice písmen si budú navzájom zodpovedať. Komplexný systém prelomila britská spravodajská služba, ktorá zostavila špecializovaný tím pod vedením matematika a logika Alana Turinga. Spojenci potom na konci vojny využili výhodu, že nacisti o objave Enigmy nevedeli. Znalosť nemeckej komunikácie významne pomohla napríklad počas atlantickej vojny alebo prípravy vylodenia v Normandii. O prelomení kódu Enigma bol natočený aj film Enigma Code (2014).

Zdroj: TASR / AP Foto / Kin Cheung

Šifrovacie zariadenie je vzácnym objavom a navštívi zbierky Archeologického múzea v zámku Gottorf v Šlezvicku-Holštajnsku. Vedci sa domnievajú, že Enigma najskôr pochádza z jednej z nemeckých ponoriek, ktoré boli na konci vojny úmyselne potopené neďaleko zálivu Gelting. Počas operácie Dúha (Regenbogen) dostali posádky rozkaz potopiť plavidlá pred nemeckou kapituláciou, v dôsledku čoho skončili desiatky lodí na dne Baltského mora.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close