Svet

Ruské sily prvýkrát za posledné týždne zaútočili na Kyjev

Na juhu Ukrajina uviedla, že jej bojové lietadlá zasiahli päť ruských pevností v okolí mesta Cherson a ďalšieho neďalekého mesta, kde sústreďuje svoju najväčšiu protiofenzívu od začiatku ruskej invázie 24. februára.

Chersonský región, ktorý hraničí s Ruskom anektovaným Krymom, padol do rúk ruských síl krátko po tom, čo Moskva spustila takzvanú „špeciálnu vojenskú operáciu“. Ukrajina opisuje kroky Ruska ako dobyvačnú vojnu v imperialistickom štýle.

Ukrajina v posledných týždňoch použila raketové systémy dlhého doletu dodávané Západom na vážne poškodenie troch mostov cez rieku Dnipro, čo Rusku sťažilo zásobovanie svojich síl na Západnom brehu.

Mladé ženy prechádzajú okolo spálených ruských vojenských vozidiel vystavených na Námestí svätého Michala 28. júla v Kyjeve.dlh:Ketty

Britská spravodajská služba uviedla, že stratégia začína izolovať ruské sily v Chersonskom regióne.

„Ruská 49. armáda, rozmiestnená na západnom brehu rieky Dnipro, teraz vyzerá veľmi zraniteľne,“ uvádza sa vo štvrtkovom spravodajskom bulletine.

Mesto Cherson bolo teraz takmer odrezané od zvyšku územia okupovaného Ruskom.

„Jeho strata by vážne podkopala ruské snahy vykresliť inváziu ako úspešnú,“ uviedla britská spravodajská služba.

Ukrajina tvrdí, že v posledných týždňoch dobyla späť niekoľko malých osád na severnom okraji regiónu v snahe zatlačiť ruské sily.

Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že jeho bojové lietadlá zaútočili na ukrajinskú pechotu severne od Chersonskej oblasti, pričom za posledných 24 hodín zabili viac ako 130 jeho vojakov.

Západné a ukrajinské hodnotenia situácie na bojisku odmietol aj Kirill Stremousov, zástupca šéfa Ruskom menovanej vojensko-civilnej správy pôsobiacej v Chersonskej oblasti.

načítava

Agentúre Reuters sa správy z bojiska nepodarilo overiť.

Agentúra RIA uviedla, že ruské bezpečnostné služby vo štvrtok našli v Chersone skupinu ukrajinských agentov, ktorí boli platení za to, aby poslali súradnice máp tamojších ruských síl na Ukrajinu s cieľom zamerať sa na delostrelectvo.

READ  Mbeki hovorí, že Mnangagwa „urobí to, čo je v záujme Zimbabwe“

Guvernér regiónu Mykolajiv Vitalij Kim v telegrame uviedol, že dvoch ľudí v južnom pobrežnom meste Koblevo vyhodila do vzduchu morská mína, keď plávali v rozpore so zákazom.

Zelenskyj vyhlásil Deň štátnosti, aby pripomenul Ukrajincom históriu krajiny ako nezávislého národa. Pamätník ctí princa Vladimíra, ktorý pred 1000 rokmi urobil z kresťanstva oficiálne náboženstvo stredovekého štátu Kyjevská Rus.

načítava

„Dalo by sa povedať, že každý deň je pre nás Deň štátu,“ povedal prezident vo svojom sviatočnom príhovore.

„Bojujeme každý deň, aby každý na planéte konečne pochopil: Nie sme kolónia, ani enkláva, ani protektorát, nie sme provincia, elot ani korunná krajina, nie sme súčasťou cudzích impérií, nie sme súčasťou krajiny. „Nie je to federatívna republika, nie je autonómia, nie je provincia, ale je to slobodný, nezávislý, suverénny, nedeliteľný a nezávislý štát,“ povedal Zelenskyj.

Kremeľ sa hlási k dedičstvu Kyjevskej Rusi. V roku 2016 Putin postavil princovi Vladimírovi pamätník neďaleko Kremľa.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close