Svet

USA: Biden vedie naďalej volebné urny, na Floride však stráca vedenie

V USA sa pomaly začínajú prípravy na predčasné hlasovanie v prezidentských voľbách 3. novembra.

Demokratický kandidát Joe Biden si naďalej udržiava náskok pred súčasným republikánom Donaldom Trumpom takmer vo všetkých „nerozhodnutých“ štátoch, podľa analýzy amerického portálu FiveThirtyEight však môže mať problém na Floride.

Agentúra FiverThirtyEight, ktorá predpovedá výsledky amerických volieb na základe štatistických analýz, v stredu odhadovala, že Biden má 74-percentnú šancu na víťazstvo vo voľbách.

Celonárodné prieskumy, ako aj prieskumy z jednotlivých nerozhodných štátov ukazujú, že Biden si tam udržuje stabilné vedenie. Jedinou výnimkou je Florida, kde Bidenov náskok v posledných týždňoch klesal.

Portál Politico vysvetľuje tento jav slabou Bidenovou podporou medzi vplyvnými hispánskymi voličmi, ktorá je o 11 percent nižšia ako demokratická kandidátka Hillary Clintonová v predchádzajúcich prezidentských voľbách.

Biden ešte ako prezidentský kandidát nenavštívil Floridu. Prvýkrát by tam mal navštíviť budúci utorok. Demokratická kandidátka na viceprezidentku Kamala Harrisová vo štvrtok navštívila Floridu, uvádza Tampa Bay Times.

Joe Biden bol v stredu v Michigane a zvíťazil nad Donaldom Trumpom v roku 2016. Zameral sa na boj proti epidémii koronavírusov, ktorý zostáva jednou z hlavných tém predvolebnej kampane.

Nekontrolovaná situácia s koronavírusmi

Demokrati Trumpa dlhodobo obviňujú z nekontrolovania epidémie v USA. Biden v stredu uviedol, že Trump zradil Američanov.

„Vedel o tom a zámerne to uľahčil. Horšie však je, že klamal americkému ľudu,“ uviedol Biden v prejave v Michigane. Trump v rozhovore s investigatívnym novinárom Bobom Woodwardom pred šiestimi mesiacmi pripustil, že vedome zmierňuje hrozbu nového typu koronavírusu v USA, píše agentúra Reuters. Trump sa bránil tým, že nechcel u Američanov vyvolať paniku.

Po pandémii Trump zdôrazňuje potrebu rýchleho vývoja vakcín, s čím Biden súhlasí. Trump v pondelok uviedol, že jeho administratíva bude vakcínu vyrábať „v rekordnom čase“. Biden a Harris však tento prísľub spochybnili.

READ  Napínavé teórie za záhadnými symbolmi „Z“ nájdenými na ruských tankoch

„Myslím si, že ak sa od začiatku tejto pandémie niečo naučíme, je to to, že môžeme dôverovať Trumpovi len veľmi málo z toho, čo vychádza z jeho úst,“ reagoval Harris na Trumpov prísľub.

Témou je aj policajná brutalita

Ďalšou dominantnou témou kampane je policajná brutalita. V tejto súvislosti sa Biden snaží vykresliť Trumpa ako neefektívneho vodcu, ktorý šíri chaos a násilie.

„Požiare horia a máme prezidenta, ktorý rozdúchava plamene namiesto toho, aby s nimi bojoval,“ uviedol Biden koncom augusta.

Trump na druhej strane tvrdí, že Biden chce podľa CNN znížiť financovanie policajných síl a podporuje násilníkov a zlodejov.

Americké prezidentské voľby sú naplánované na 3. novembra. Podľa spravodajskej stanice CNBC využije možnosť predčasného hlasovania poštou alebo osobne väčšina Američanov v histórii.

Severná Karolína začala minulý piatok posielať hlasovacie lístky pre voľby poštou. Ostatné štáty by mali nasledovať v druhej polovici septembra a začiatkom októbra.

Maryland a Severná Dakota budú prvými štátmi, ktoré umožnia predčasné hlasovanie vo volebných miestnostiach už 18. septembra.

Kampaň bude pokračovať prezidentskými debatami 29. septembra. Ďalšie dve by sa mali konať 15. resp. 22. októbra Rozprava podpredsedu sa uskutoční 7. októbra, informoval denník The Washington Post.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close