Hlavné správy

Ruské veľvyslanectvo na Slovensku je veľmi aktívne na Facebooku – EURACTIV.com

V porovnaní s ostatnými ruskými a čínskymi ambasádami v rámci EÚ je podľa analýzy International Republic Institute na Facebooku najaktívnejšie ruské veľvyslanectvo v Bratislave.

Vo svojej analýze sa firma zamerala na aktivitu ruských a čínskych veľvyslanectiev v Európe na Facebooku, pričom vynechala Twitter, vplyvný nástroj sociálnych médií.

Zdieľalo ruské veľvyslanectvo v Bratislave 4 663 príspevkov Odo dňa, keď Rusko 24. februára 2022 napadlo Ukrajinu, do 10. marca 2023, počet denných príspevkov v priebehu niekoľkých dní prekročil 10.

Čínske veľvyslanectvo v Paríži je druhé s 3 275 miestami, za ním nasleduje ruské veľvyslanectvo v Bukurešti s 2 965 miestami v rebríčku organizácie. Ruské veľvyslanectvo však bolo v Česku takmer neviditeľné, priemerne jeden post za týždeň.

Podľa politológa Grigorija Mesežnikova „je to ďalší znak toho, že ruská diplomacia vníma na Slovensku priaznivejšie podmienky ako v iných európskych krajinách.“

Po obsahovej stránke Veľvyslanectvo Ruska aktívne presadzuje ruské záujmy a obhajuje svoje aktivity na Ukrajine prostredníctvom konšpiračných teórií. „Jednou z úloh Spojených štátov a ich spojencov je vytvárať biopsie schopné selektovať rôzne etnické skupiny, najmä Slovanov,“ zdieľalo veľvyslanectvo 10. marca.

Slovensko má zároveň ďalších hráčov s väčším vplyvom na šírenie prokremeľskej propagandy. Politici a členovia republikánskeho hnutia napríklad šírili nepravdy o masakre civilistov v Buči a Putinove prejavy prekladali do slovenčiny.

Ruská ambasáda podľa Mesežnikova poskytuje slovenským konšpirátorom témy na diskusiu a podklady pre ich argumenty. „Ruská diplomacia vie, že jej posolstvá nájdu výraznú odozvu nielen medzi verejnosťou, ale aj medzi niektorými politikmi či inými vysokými aktérmi,“ povedal Mečesnikov.

Minulý rok sa napríklad štátny zástupca Maroz Žilinka podelil o konšpiráciu z ruského veľvyslanectva.

(Michal Hudec | EURACTIV.sk)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close