Svet

Rusko smúti, keď počet obetí moskovského koncertného útoku ISIL/ISIS stúpol na 137

Rusko stiahlo svoje vlajky na pol žrde na deň smútku po tom, čo na rockovom koncerte pred Moskvou zastrelili množstvo ľudí automatické zbrane pri najsmrteľnejšom útoku v Rusku za posledné dve desaťročia.

Prezident Vladimir Putin vyhlásil nedeľu za deň národného smútku po tom, čo sľúbil, že nájde a potrestajú všetkých, ktorí stoja za útokom, pri ktorom zahynulo najmenej 137 ľudí vrátane troch detí a viac ako 150 ďalších bolo zranených.

„Vyjadrujem svoju hlbokú, úprimnú sústrasť všetkým, ktorí stratili svojich blízkych,“ povedal Putin v sobotu na adresu národa, čo bol jeho prvý verejný komentár k útoku. „Celá krajina a celý náš ľud za tebou smúti.“

K piatkovému útoku sa prihlásila ozbrojená skupina ISIL (ISIS), ale Putin túto skupinu verejne nepomenoval v súvislosti s útočníkmi, ktorí sa podľa neho pokúšali utiecť na Ukrajinu. Trval na tom, že niektorí „na ukrajinskej strane“ sú pripravení prekročiť hranice, aby ich povzbudili.

Ukrajina opakovane poprela akúkoľvek úlohu v útoku, ktorý Putin obvinil z „medzinárodného terorizmu“.

Ľudia položili kvety v nedeľu na radnici Crocus s kapacitou 6 200 miest pri Moskve, kde v piatok krátko pred hitom rockovej skupiny Piknik zo sovietskej éry vzbĺkli štyria ozbrojení muži, Nothing of Nothing.

Muži strieľali zo svojich automatických zbraní krátkymi dávkami na civilistov v panike, ktorí padali s krikom v krúpach.

Ľudia kladú kvety k provizórnemu pamätníku pred koncertnou halou Crocus City Hall neďaleko Moskvy [Maxim Shemetov/Reuters]

Išlo o najhorší útok na ruskom území od obliehania školy v Beslane v roku 2004, keď útočníci spojení s moslimskou skupinou zajali viac ako 1000 rukojemníkov vrátane stoviek detí.

Guvernér Moskovskej oblasti Andrej Vorobjov v nedeľu uviedol, že záchranné operácie boli ukončené a pátranie pokračuje.

„Aby ma spoznali príbuzní. „V nemocniciach lekári bojujú o životy 107 ľudí,“ povedal.

READ  Veľký výkyv v údajoch o obchode Lotyšska s Ruskom a Bieloruskom / článok

Julia Shapovalova z Al-Džazíry hlásila spoza koncertnej sály, ako ľudia priniesli kvety, sviečky, plyšové zvieratá a plagáty na provizórny pamätník pred sálu.

„Na ruskom parlamente a ďalších budovách môžete vidieť vlajky stiahnuté na pol žrde. „Ľudia sú šokovaní, sú naštvaní… po celom Rusku je veľa pamätníkov,“ povedal.

„Práca s troskami pokračuje v pátraní záchranárskych psov po ľuďoch pod troskami…počet obetí sa pravdepodobne zvýši.“

Na darovanie krvi sa v Moskve tvorili dlhé rady. Krvné banky v nedeľu uviedli, že majú dostatočný prísun krvi na štyri až šesť mesiacov.

Svet vyjadril svoje zdesenie nad útokom a vyjadril sústrasť ruskému ľudu.

Po omši na Kvetnú nedeľu na Námestí svätého Petra vo Vatikáne sa pápež František modlil za obete útoku.

„Sľubujem svoje modlitby za obete zbabelého teroristického útoku v Moskve včera večer,“ povedal 87-ročný pápež.

Smeroval na Ukrajinu

Putin uviedol, že 11 ľudí vrátane štyroch ozbrojencov zatkli v Brjanskej oblasti, asi 340 km (210 míľ) juhozápadne od Moskvy.

„Pokúsili sa ukryť a pohli sa smerom na Ukrajinu, kde pre nich podľa predbežných údajov bolo na ukrajinskej strane pripravené okno na prekročenie štátnej hranice,“ povedal Putin.

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) uviedla, že ozbrojenci mali kontakty na Ukrajine a chytili ich neďaleko hraníc.

Medusa, ruská publikácia so sídlom v Lotyšsku, potvrdila tvrdenia ruských vládnych predstaviteľov, že podozriví cestovali na Ukrajinu geolokáciou miesta údajnej streľby, čo viedlo k zatknutiu jedného z podozrivých.

Podľa záberov, ktoré poskytla FSB, úrady zatkli 30-ročného muža neďaleko mesta Kutsan v ruskej Brjanskej oblasti, 14 km (8,6 míle) od hraníc s Ukrajinou, informovala v sobotu Medúza.

Podozrivých priviezli do Moskvy a podľa miestnych tlačových agentúr sa môžu neskôr postaviť pred súd.

READ  Najnovšie správy o Trumpovi: Mike Lindell hovorí, že FBI zabavila Trumpov telefón po zdieľaní podivného obrázka QAnon

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj povedal, že je to typické pre Putina a „iných násilníkov“, ktorí sa snažia odvrátiť vinu.

K zodpovednosti za útok sa prihlásil ISIL, ktorý kedysi ovládal veľké časti Iraku a Sýrie, uviedla tlačová agentúra Amaq na Telegrame.

V sobotu večer ISIL zverejnil zábery z útoku na svojich telegramových kanáloch.

Na záberoch, ktoré zverejnili ruské médiá a kanály Telegram s úzkymi väzbami na Kremeľ, jeden z podozrivých uviedol, že za útok dostal zaplatené.

„Zastrelil som ľudí,“ povedal podozrivý so zviazanými rukami a vlasmi držanými vyšetrovateľom, čiernou čižmou pod bradou, povedal hrubou ruštinou so silným prízvukom.

Keď sa ho opýtali prečo, povedal: „Pre peniaze.“ Muž povedal, že mu bolo sľúbených pol milióna rubľov (5 400 dolárov).

Muž bol zobrazený, ako odpovedal na otázky prostredníctvom tadžického prekladateľa.

ISIL za útokom?

Biely dom uviedol, že vláda USA sa začiatkom tohto mesiaca podelila s Ruskom o plánovanom útoku v Moskve a 7. marca vydala verejné odporúčanie pre Američanov v Rusku. Tvrdí, že za útok je zodpovedný iba ISIL.

„Nedošlo k žiadnemu ukrajinskému zasahovaniu,“ povedal Adrian Watson, hovorca Rady národnej bezpečnosti USA.

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová v nedeľu uviedla, že akékoľvek vyhlásenie amerických predstaviteľov by sa malo považovať za dôkaz na ospravedlnenie Kyjeva, kým sa neskončí vyšetrovanie útoku.

Ruský veľvyslanec v Spojených štátoch Anatolij Antonov v sobotu pre tlačovú agentúru TASS uviedol, že Spojené štáty neposlali prostredníctvom ruského veľvyslanectva vo Washingtone žiadne konkrétne informácie o prípravách na útok.

„Nič sa nedosiahlo,“ povedal veľvyslanec. „Žiadne konkrétne informácie, nič nám nebolo odovzdané.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close