Svet

Izrael útočí na Irán, ale motív je menší: Živé oznámenia

Relatívne obmedzený rozsah izraelských nočných útokov na Irán a utlmená reakcia iránskych predstaviteľov mohli znížiť šance na okamžitú eskaláciu nepriateľstva medzi oboma krajinami, uviedli v piatok analytici. Keďže Izrael stále vedie vojnu na dvoch frontoch proti Hamasu v Gaze a Hizballáhu v Libanone, vyhliadky na tretí front ustúpili, aspoň zatiaľ.

Už niekoľko dní panujú obavy, že rázna reakcia Izraela na iránsky útok na južný Izrael minulý víkend spustí ešte agresívnejšie odmietnutie zo strany Iránu, ktoré prerastie do širšej vojny.

Zahraniční lídri odporučili Izraelu, aby považoval úspešnú obranu proti iránskemu raketovému útoku za víťazstvo bez odvety, pričom varujú pred protiútokom, ktorý by mohol ďalej destabilizovať región už ďalej narušený izraelskými vojnami s dvoma iránskymi spojencami, Hamasom a Hizballáhom. , Húsíovia v Jemene.

Keď však konečne prišli piatkové ranné hodiny, izraelský úder spôsobil menšie škody, ako sa očakávalo, čo umožnilo iránskym predstaviteľom a štátnym spravodajským agentúram znížiť jeho význam, aspoň zatiaľ. Verejne žiadny vysokopostavený iránsky predstaviteľ neobvinil z útoku do piatkového večera Izrael, hoci v súkromí mnohí uznali izraelskú ruku. Analytici uviedli, že nedostatok verejného charakteru zo strany iránskej vlády alebo uznanie zodpovednosti Izraela umožnilo Teheránu ujsť bez toho, aby sa cítil trápne.

Iránski predstavitelia uviedli, že v iránskom vzdušnom priestore neboli zistené žiadne nepriateľské lietadlá a že hlavný útok – zrejme na vojenskú základňu v strednom Iráne – spustili malé bezpilotné drony, väčšinou odpálené z územia Iránu. Povaha útoku bola precedensná: Izrael použil podobné metódy minulý rok pri útoku na vojenský areál v Isfaháne.

Pri východe slnka iránske štátne tlačové agentúry odvysielali zábery pokojných pouličných scén ukazujúcich rýchly návrat k normálu, zatiaľ čo úradníci verejne popreli dosah útoku. Letiská boli tiež znovu otvorené po krátkej nočnej uzávierke.

READ  Izraelské nálety zabili 30 ľudí v utečeneckom tábore Džabalíja v Gaze: Civilná obrana | Správy o konflikte medzi Izraelom a Palestínou

Analytici varovali, že oba výsledky sú stále možné. Skorá reakcia Iránu však naznačila, že lídri krajiny sa nebudú ponáhľať s odpoveďou, napriek varovaniam z posledných dní, že na akýkoľvek izraelský útok zareagujú rázne a rýchlo.

„Spôsob, akým to prezentujú vlastným ľuďom, a skutočnosť, že obloha je už otvorená, im umožňuje rozhodnúť sa neodpovedať,“ povedala Sima Shineová, bývalá vedúca výskumu izraelskej zahraničnej spravodajskej agentúry Mossad. odborník na Irán.

Ale dodal, „urobili sme toľko chýb v úsudku, že sa veľmi zdráham povedať s istotou.“

V nesprávnom výpočte, ktorý podporil súčasné kolo násilia, Izrael 1. apríla zaútočil na areál iránskeho veľvyslanectva v Sýrii, pričom zabil sedem iránskych predstaviteľov vrátane troch vyšších veliteľov.

Izrael v priebehu rokov uskutočnil podobné útoky na iránske záujmy v Sýrii a Iráne bez toho, aby vyvolal priamu odpoveď Iránu. Zdá sa však, že rozsah izraelského útoku z 1. apríla oslabuje trpezlivosť Iránu, pričom lídri krajiny varujú, že už nebudú tolerovať izraelské útoky na iránske záujmy kdekoľvek v regióne. O dva týždne neskôr Irán odpálil na Izrael viac ako 300 rakiet a bezpilotných lietadiel, ktoré spôsobili malé škody, ale šokovali Izraelcov rozsahom útoku.

Hoci Irán v piatok nereagoval na izraelský útok, nechal svet hádať, ako zareaguje na budúce útoky, povedala Shineová.

Sýrski predstavitelia v piatok uviedli, že Izrael opäť zaútočil na základňu v Sýrii v rovnakom čase ako útok na Irán. Izrael v minulosti udrel desiatky krát bez toho, aby vyvolal priamu iránsku odpoveď, ale toto – vzhľadom na reakciu Iránu na izraelský útok z 1. apríla v Sýrii – by teraz mohlo vyvolať ešte agresívnejšiu reakciu Teheránu.

„Otázka je, či budú stáť na červenej čiare,“ povedala pani Shineová. „Ale čo je vlastne tá červená čiara? Len vysokopostavení úradníci? Len veľvyslanectvá? Alebo každý iránsky cieľ v Sýrii?

READ  Unilever, UNICEF podporuje tri milióny mladých ľudí

Pre niektorých analytikov Iránu je nepravdepodobné, že sa iránska vláda bude usilovať o totálnu vojnu, keďže jej hlavnou prioritou je udržať si svoju moc doma uprostred domácej nespokojnosti. Teherán sa v posledných desaťročiach snažil postupne rozširovať svoj regionálny vplyv prostredníctvom zástupcov a spojencov, namiesto toho, aby riskoval všetko v priamej konfrontácii s Izraelom.

Zatiaľ čo nedávne raketové útoky Iránu úspešne spochybnili izraelské predpoklady o tom, ako Irán funguje, „eskalácia v konečnom dôsledku nie je v záujme Iránu,“ povedal Sanam Vakil, riaditeľ programu pre Blízky východ a severnú Afriku v Chatham House. So sídlom v Londýne.

„Predovšetkým sa snaží zachovať bezpečnosť a stabilitu režimu,“ ako aj posilniť svojich spojencov a postupne znižovať vplyv USA na Blízkom východe, uviedol v e-maile doktor Wakiel. „Deeskalácia nám umožňuje znovu získať tie ciele, ktoré si vyžadujú trpezlivosť a pomalé zisky uprostred regionálneho vákua a chaosu,“ dodal.

V rámci Izraela niektorí vykresľovali úder krajiny ako zlyhanie, ktoré spôsobilo malé škody a v konečnom dôsledku Izraelu hrozil iba malý odvetný útok v porovnaní s agresívnejším útokom Iránu. V očividnom odkaze na štrajk na sociálnych sieťach, krajne pravicový minister izraelskej vlády Itamar Ben-Gvir napísal jedno slovo, zhruba „úbohé!“ Pred útokom p. Ben-Ghir tlačil na silnú odpoveď.

Iní to vítali ako obratné taktické víťazstvo, ktoré Iránu dalo šancu vyhnúť sa odvete bez straty tváre, a zároveň dokázalo Teheránu, že Izrael môže zasiahnuť nepozorovane v srdci iránskeho územia – a to oveľa rafinovanejšie ako Irán, ktorý zaútočil minulý víkend. .

Nahum Barnia, významný izraelský komentátor, prirovnáva úder Izraela k biblickému príbehu o tom, ako staroveký židovský vodca Dávid napadol ďalšiu biblickú postavu Saula. V príbehu, aj keď mal Dávid príležitosť zabiť Saula, rozhodol sa odstrihnúť kus Saulovho rúcha.

„Zámerom bolo signalizovať Iráncom, že môžeme ísť na iránsku pôdu,“ povedal. Barnia povedal v telefonickom rozhovore. „Nie otvárať prednú časť.“

READ  MUI vyjadruje znepokojenie nad mjanmarským sprisahaním

Ak sa ale v piatok zdalo, že nateraz vyhrala umiernenosť, odborníci varovali, že je len otázkou času, kedy vypukne ďalší vážny konflikt.

„Najnovšia otvorená konfrontácia medzi týmito dvoma je len začiatok,“ povedal Meir Javadanfar, iránsko-izraelský profesor, ktorý vyučuje iránske štúdiá na Reichman University v Izraeli, „skôr či neskôr sa títo dvaja opäť postavia priamo proti sebe.“

Cassandra Winogradová, Jonathan Reyes A Rawan Sheikh Ahmed Prispená správa.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close