Hlavné správy

S postupujúcim Slovenskom treba objasniť Cusiakovu vraždu

Holandský europoslanec, ktorý dohliadal na vládu zákona po atentátoch na Johna Cusiaka a Martinu Kunerovú, tvrdí, že systém je problémom Slovenska.

Vraždy sa stávajú aj v iných krajinách, ale ak systém funguje, všetko vedie k potrestaniu vrahov a osôb za nimi. Po atentáte na novinára Johna Cusiaka a jeho snúbenca na Slovensku holandský europoslanec uviedol, že v organizácii je problém. Sophie In Welt hovorí, že viedla dozorné misie na Slovensko v mesiacoch pred atentátom. Stále sa podieľa na hodnotení hodnoty práva v krajine. Podľa neho Slovensko vyšlo s touto vraždou lepšie ako Malta, kde nebol zabitý žiadny novinár. V štátnych organizáciách sú dobre hovorené osoby, ale stále je to krehké, informovalo SME v rozhovore pre Daily MEP.

Pamätáte si, kde ste boli a aké ste mali pocity, keď ste prvýkrát počuli, že na Slovensku bol zavraždený novinár John Kuziak?

Sophie in Weld (SIV): Pamätám si ten šok. Toto je druhá vražda v krátkom časovom období. Novinárka Daphne Caruana Galícia bola pred časom zavraždená na Malte; Takže táto vražda bola ešte šokujúcejšia, pretože ste mali pocit, že sa niečo deje. Nejde o ojedinelý prípad. Nastal veľký problém, takže som bol veľmi šokovaný.

Na Slovensko ste prišli dva týždne po vražde. Čo ťa najviac prekvapilo? Čo najšokujúcejšie ste videli alebo počuli?

SIV: Ťažko povedať; Nemôžete povedať, že jedna vec bola šokujúcejšia ako iná. Bolo to také znepokojujúce. Pri návšteve sme sa zamerali na to, čo sa deje a čo treba urobiť. Prvá návšteva je v skutočnosti informačnou misiou. Najmä v nasledujúcich mesiacoch vyšlo počas procesu čoraz viac detailov, ktoré sa svojím spôsobom priblížili. Môžete si predstaviť zúčastnených ľudí a potom to začalo byť veľmi osobné. Samozrejme, spočiatku sme sa zaoberali otázkou vraždy a systémom, pretože môžete mať aj iné krajiny, kde je niekto zabitý, ale systém funguje. Organizácia sa pokúsi nájsť vinníkov a postaviť pred súd. Tu nastal problém s počítačom. Samozrejme, ak uvidíte takýto prípad, je nevyhnutné, aby ste si osobne uvedomili, čo to pre ľudí znamená. Nikdy si to nemôžete úplne predstaviť, ale blížite sa.

READ  Slovensko vylučuje USA, Američanov a Kanaďanov z olympiády

Čo poviete, keď poviete, že je jedinečný?

19. februára 2021 o 20:58 | Mat Krčmárik

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close