Svet

SA potrebuje lepšie riadiť migrantov

Právne odvolania proti juhoafrickému ministerstvu vnútra, vrátane pohŕdania súdnymi prípadmi, sú deprimujúco bežné.

Minister sa často musí súdu ospravedlniť, prípadne požiadať o viac času v mene rezortu.

Väčšina súdnych prípadov sa týka činností ministerstva súvisiacich s vízami a previerkami pre zahraničných návštevníkov, imigrantov a potenciálnych utečencov.

Pred niekoľkými mesiacmi minister vnútra Aaron Motsoaledi v právnych dokumentoch uviedol: „Rád by som využil túto príležitosť a úprimne sa ospravedlnil hlavnému sudcovi, najvyššiemu súdu a všetkým sudcom ústavného súdu, prezidentovi Južnej Afriky. Ľudia pre zmätok, ktorý vytvoril minister financií, právnici v oblasti ľudských práv a jeho právni zástupcovia a úradníci z ministerstva vnútra Južnej Afriky.

Tento konkrétny neporiadok podporilo to, že minister nezmenil protiústavný zákon, ktorý umožňuje zadržiavať neregulárnych migrantov až na 120 dní.

Zhnitý stav sektora je všeobecne známy. Tejto problematike sa venujú dve správy vydané za posledné tri roky pod vedením starších a skúsených osôb menovaných ministrom a prezidentom.

Jedna, vydaná v roku 2022, sa týka žiadostí o víza, povolenia a štatút, kde sú podvodné žiadosti najprv zamietnuté, potom prijaté a obsahujú dôkazy o zneužití.

Ďalší zistil niekoľko neúspešných pokusov o udelenie víz starším obchodným manažérom a odborníkom.

Prečítajte si viac: Turistický ruch v SA prekvitá napriek našim vízovým neporiadkom

Imigračná politika a jej presadzovanie neboli pre Južnú Afriku nikdy naliehavejšie. Imigrácia za posledných 20 rokov rástla pomerne rýchlo.

Pomer prisťahovalcov k miestnemu obyvateľstvu sa podľa analýzy údajov OSN viac ako zdvojnásobil z relatívne nízkej úrovne 2,1 % v roku 2000 na miernu úroveň 4,8 % v roku 2020.

Celosvetová priemerná populácia prisťahovalcov je približne 3,5 %, ale krajiny ako USA (takmer 16 % v roku 2019), Austrália a Nový Zéland majú oveľa vyšší počet. Pobrežie Slonoviny je jedinou krajinou na kontinente s výrazne väčším počtom migrantov ako Juhoafrická republika.

READ  Brazília - Najmenej 7 ľudí zahynulo pri páde skál na turistické jazero

Migračná politika bude kľúčovou témou v nadchádzajúcich voľbách v Južnej Afrike. Popredný novinár tvrdil, že rok 2024 sú „imigračné voľby“.

Očakáva sa, že populistické strany sa zhromaždia okolo obáv ľudí, zatiaľ čo vláda použije imigráciu ako ospravedlnenie pre slabé poskytovanie služieb a nezamestnanosť.

Realita je taká, že vplyv prisťahovalcov na pomery chudobných Juhoafričanov je minimálny a oveľa menej dôležitý ako slabý výkon ekonomiky a mnohých vládnych inštitúcií.

Nedávnu históriu imigračnej politiky Južnej Afriky som skúmal v článku, ktorý som práve zverejnil.

Tvrdím, že výzvy sa dajú lepšie riešiť zlepšením fungovania ministerstva vnútra.

Toto by malo byť spojené s určitou modernizáciou migračného práva, aby sa podporilo používanie kanálov pravidelnej migrácie a zabránilo sa nezrovnalostiam.

problémy

Prvému z dvoch vyšetrovaní, ktoré minister začal, predsedal bývalý tajomník vlády Cassius Lubisi. Druhú viedol vodca boja proti apartheidu Mousso Msimang.

Ich hlavné zistenia sú nasledovné.

Podvodné dokumenty boli použité v 36 647 žiadostiach o víza, povolenia alebo štatút za obdobie 16 rokov.

Z toho je 880 schválených a 288 čaká na schválenie. 4 160 podvodných žiadostí bolo pôvodne zamietnutých a neskôr po prehodnotení prijatých.

Upravené systémy sa stále z času na čas používajú nelegálne. Výsledky takýchto akcií sú otázne.

Prečítajte si tiež: Vízový príkaz DHA proti prehltnutiu návštevníkov „hrozí miliardové straty“

V niektorých prípadoch boli žiadosti spracované za nula dní. Vyšetrovanie zistilo, že dátumy vypršania platnosti víz prekračujú zákonný limit.

Databázy ministerstva pre naturalizáciu a registráciu obyvateľstva navzájom nekorelujú.

Zoznam, ktorý identifikuje nežiaducich migrantov, je „fatálne chybný z dôvodu neúplnosti a nedostatku kritických údajov“.

V niektorých prípadoch boli do informačného systému nezákonne vložené súbory. Tento proces vyžaduje „šikovného používateľa IT s právami správcu“.

READ  Problémy Beňovej s dieťaťom: Podrobný popis ... Všade kakanie!

Existuje veľa prípadov „nakupovania na fóre“ žiadateľmi. Keď žiadateľ žiada o rad nesúvisiacich povolení v nádeji, že jedno z nich bude udelené.

Oddelenie nemá zavedené systémy na identifikáciu viacerých žiadostí tej istej osoby.

Možné opravy

Ministerstvo vnútra nedávno zverejnilo návrh bielej knihy, ktorej cieľom je riešiť identifikované problémy.

Navrhla vážne obmedziť práva potenciálnych utečencov, obmedziť cesty k občianstvu a posilniť komisiu pre správu hraníc a podporné inštitúcie.

Ale na základe mojich zistení je jasné, že tieto zmeny problémy nevyriešia. Odborníci ukazujú, že prísnejšie obmedzenia vedú k väčšej nezákonnosti a menšej migrácii.

Najväčším sklamaním tohto návrhu bielej knihy je, že sa nezaoberá odporúčaniami uvedenými v dvoch správach o problémoch v rezorte.

Odporúčania správy zahŕňajú:

  • Veľké investície a reštrukturalizácia informačných systémov
  • Integrácia rôznych demografických databáz
  • Ďalšie forenzné vyšetrovanie na vykorenenie korupcie
  • Prijímanie a školenie zamestnancov s kompetentnosťou a bezúhonnosťou.

Návrh bielej knihy sa tiež nezaoberá potrebou modernizovať bilaterálne pracovné dohody v koloniálnom štýle, ktoré Južná Afrika udržiava so svojimi piatimi regionálnymi susedmi: Mozambikom, Lesothom, Eswatini, Malawi a Botswanou.

Tieto krajiny a Zimbabwe sú najväčšími zdrojmi pravidelnej a nelegálnej migrácie.

Tieto zmluvy už nespĺňajú svoj účel. Po prvé, ukladajú prísne obmedzenia na práva imigrantov z iných krajín.

Po druhé, sú založené na modeloch migrujúcej práce vytvorených počas koloniálneho obdobia na podporu poľnohospodárstva a baníctva.

Prečítajte si tiež: Oneskorenie víz ohrozuje miliardové investície a príjmy z cestovného ruchu

Po tretie, sú napísané z hľadiska nerovného vzťahu medzi regionálnymi štátmi južnej Afriky.

Boli vypracované moderné bilaterálne pracovné zmluvy. Príkladom je kanadský systém.

Ponúka dlhodobé dohody s plnými pracovnými a sociálnymi právami počas trvania viacročnej zmluvy, ale žiadne právo na trvalý pobyt pre pracovníkov alebo ich rodiny.

Moderné dohody o práci migrantov v kanadskom štýle povzbudia viac migrantov, aby si vybrali pravidelné migračné trasy, a niektorí sa budú snažiť obchádzať alebo zneužívať zákon.

READ  Po šiestich mesiacoch vo vesmíre

Návrh bielej knihy naznačuje, že prísnejšie zákony o utečencoch a občianstve môžu vyriešiť problém migračnej politiky.

Základným problémom je skutočne korupcia a neefektívnosť oddelenia povolení a víz ministerstva, ktoré sa v Bielej knihe takmer nezmieňujú.

Nešťastným záverom, ktorý možno vyvodiť z čítania návrhu bielej knihy, je, že jej cieľom je predovšetkým poskytnúť vládnucej strane príbeh o nadchádzajúcich voľbách, a nie reformovať imigračný režim.

Tento článok napísal Alan Hirsch, Opätovne publikované z The Conversation pod licenciou Creative Commons. Prečítajte si pôvodný článok Tu.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close