Veda

Satelitné snímky kráterov odhaľujú silu asteroidov a meteoritov, ktoré narážajú na Zem

Vyzerajú ako niečo, čo by ste našli v ďaleko vzdialenej galaxii.

Ale tieto neuveriteľné satelitné snímky ukazujú ničivý vplyv, ktorý asteroidy a meteority vytesali na povrch Zeme, čo malo za následok množstvo podivne krásnych miest.

Pútavé fotografie sa nachádzajú v prvom atlase sveta s rôznymi krátermi, ktoré nájdete po celom svete.

Neuveriteľné satelitné snímky ukazujú deštruktívny vplyv, ktorý asteroidy a meteority vytesali na povrch Zeme, napríklad Švec v západnej Austrálii (na obrázku)

Pútavé fotografie sa nachádzajú v prvom atlase kráterov na svete, ktorý nájdete po celom svete, napríklad v Indii Lonar (na obrázku)

Pútavé fotografie sa nachádzajú v prvom atlase kráterov na svete, ktorý nájdete po celom svete, napríklad v Indii Lonar (na obrázku)

Šesťstranová stránka obsahuje viac ako 200 stránok, ktoré sú tvorené zrážkami asteroidov a komét s planétou, a to na topografických mapách a satelitných snímkach s vysokým rozlíšením.

Zahŕňa podrobné geologické popisy a fotografie úchvatných skalnatých krajín.

Tieto dva zväzky s názvom Terrestrial impact Structures obsahujú „základné podrobnosti“ o každom nárazovom kráteri, vrátane tých, ktoré sa teraz stratili z dohľadu.

Väčšina kráterov trvá len pár tisíc rokov, kým sa naplnia alebo erodujú, a potom ich možno identifikovať iba na základe jedinečných zmien minerálov zeme z rázovej vlny vytvorenej pri náraze.

Spoluautor profesor Thomas Kenkmann na univerzite vo Freiburgu v Nemecku uviedol: „Tvorba kráterov dopadom asteroidov a komét bola vždy základným procesom v slnečnej sústave.

Šesťstranový zväzok predstavuje viac ako 200 stránok, ako napríklad brazílska Serra da Cangalha (na snímke), ktoré sú tvorené zrážkami asteroidov a komét s planétou.

Šesťstranový zväzok predstavuje viac ako 200 stránok, ako napríklad brazílska Serra da Cangalha (na snímke), ktoré sú tvorené zrážkami asteroidov a komét s planétou.

„Keď sa planéty vyvíjali spolu s ich mesiacmi, tieto vplyvy hrali dôležitú úlohu pri hromadení planetárnej hmoty, formovaní povrchov planetárnych telies a neskôr aj pri ovplyvňovaní ich vývoja.“

„A väčšie dopady meteoritu nakoniec ovplyvnili vývoj života na Zemi.“

Vedci použili medzi rokmi 2010 a 2016 radarový satelit s nízkou obežnou dráhou s názvom TanDEM-X na meranie každého známeho krátera na povrchu Zeme s výškovou presnosťou až na meter.

Tieto merania im pomohli zostaviť digitálny model terénu všetkých známych kráterov vrátane kráteru Manicouagan v Kanade, Cerro do Jarau v Brazílii, obuvníka v západnej Austrálii a Gweni-Fada v africkom Čade.

Profesor Kenkmann uviedol: „Lunárny a medziplanetárny vesmírny let za posledných 50 rokov nám poskytol podrobné mapy starých povrchov našich susedov slnečnej sústavy pokrytých nárazovými krátermi.

Väčšina kráterov, ako napríklad Ries v Nemecku (na snímke), trvá len pár tisíc rokov, kým sú naplnené alebo erodované, a potom ich možno identifikovať iba na základe jedinečných zmien minerálov zeme z rázovej vlny vytvorenej pri náraze.

Väčšina kráterov, ako napríklad Ries v Nemecku (na snímke), trvá len pár tisíc rokov, kým sú naplnené alebo erodované, a potom ich možno identifikovať iba na základe jedinečných zmien minerálov zeme z rázovej vlny vytvorenej pri náraze

„Pre Zem predstavuje záznam globálneho impaktného krátera iba zlomok bombardovania, ktoré naša planéta musela podstúpiť.“

Knihy tiež zoznamujú čitateľov so základnými princípmi impaktných kráterov, radarovým diaľkovým prieskumom a poskytujú podrobnosti o misii TanDEM-X a terénnych prácach vedcov.

V atlase sú tiež známe krátery ako Vredefort a kráter Chicxulub na mexickom polostrove Yucatán, ktoré ukončili dinosaury.

Najväčší a najstarší kráter na svete Vredefort, ktorý bol asi 185 míľ široký a 25 míľ hlboký, sa objavil, keď pred asi 2,02 miliardami rokov narazil meteorit alebo asteroid na dnešnú Juhoafrickú republiku.

Odhadnúť, aké veľké boli tieto zrážky, je ťažké, pretože sa krátery zmenšili a v mnohých prípadoch zmizli.

Profesor Kenkmann uviedol: „Povrch našej planéty sa neustále mení a po niekoľkých tisíc rokoch môžu krátery zmiznúť.

„V niektorých z nich sa vytvorilo jazero alebo boli pochované, iné sú úplne rozleptané.

„Ale rázová vlna vytvára zmeny v mineráloch v zemi, ktoré sú jedinečné, takže aj keď kráter nevidíte, rázový podpis zostáva.

„To, čo zhrnieme v tomto atlase, sú všetky potvrdené nárazové štruktúry, dokonca aj tie, ktoré nevidíte.“

Merania im pomohli zostaviť digitálny model terénu všetkých známych kráterov vrátane kráteru Manicouagan v Kanade a Cerro do Jarau v Brazílii (na obrázku)

Merania im pomohli zostaviť digitálny model terénu všetkých známych kráterov vrátane kráteru Manicouagan v Kanade a Cerro do Jarau v Brazílii (na obrázku)

Najväčší kráter vo Veľkej Británii je pod vodou, asi 25 míľ od severozápadného pobrežia Škótska, a preto sa v atlase nenachádza.

Podvodná diera, ktorá bola prvýkrát objavená v roku 2008, bola vytesaná, keď sa do povodia Mich rozbila tri miliardy ton horniny medzi ostrovmi Lewis a Harris vo Vonkajších Hebridách rýchlosťou 40 000 míľ za hodinu.

Na otázku, aký bol jeho obľúbený kráter, profesor Kenkmann odpovedal: „Mám zvláštny vzťah k tým kráterom, v ktorých som vykonával terénne práce, niekedy za dobrodružných podmienok.

„Austrálske krátery často potrebujú prístup vrtuľníkom a potom ste tam na pár týždňov sami vo vnútrozemí, kde mapujete a skúmate štruktúry kráterov.

„To je naozaj super.“

V atlase sú tiež známe krátery ako Vredefort a kráter Chicxulub na mexickom polostrove Yucatán, ktoré ukončili dinosaury.  Na snímke: kráter Lappajarvi vo Fínsku

V atlase sú tiež známe krátery ako Vredefort a kráter Chicxulub na mexickom polostrove Yucatán, ktoré ukončili dinosaury. Na snímke: kráter Lappajarvi vo Fínsku

A dodal: „Skutočne pekné bolo aj vyšetrovanie morfologicky pôsobivého krátera Upheaval Dome v Utahu v národnom parku Canyonlands na náhornej plošine Colorado.

„Tento kráter je hlboko rozrušený a poskytuje kompletný 3D pohľad na to, čo sa deje so skalou pod kráterom.

READ  Emmanuel the Emu chorý po divokých husách, farmu na Floride zasiahne vtáčia chrípka

„Mimochodom, tento kráter sa pôvodne považoval za soľný dóm, kým sme neboli schopní odhaliť šokované minerály a preukázať pôvod jeho nárazu.“

Knihy, ktoré sú dodávané v kufríku, je možné kúpiť na webových stránkach vydavateľa Verlag Pfeil.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close