Veda

Sting bol robustný, ale stále smrteľný

S uhryznutím, ktoré dokázalo rozdeliť žraloka na dve časti a pancierovým hrnčekom, ktorý mohla milovať iba matka, bol Dunkleosteus jedným z prvých vrcholových predátorov Zeme, obývajúci subtropické moria pred 360 miliónmi rokov počas devónskeho obdobia. Bol terorizovaný Podľa niektorých odhadov merala príšerná ryba dĺžku ako školský autobus.

Nová štúdia však zistila väčšiu veľkosť Dunkleosteus, ako sa očakávalo. Russell Engelman, paleontológ, ktorý sa venuje doktorandskému štúdiu. Na Case Western Reserve University nedávno porovnávali proporcie pancierovej hlavy Dunkleosteusa s veľkosťou lebky stoviek živých a fosílnych rýb. minulý mesiac v denníku RôznorodosťPán Engelman dospel k záveru, že tieto prastaré ryby dosahovali maximálne 13 stôp a svojou veľkosťou sa podobali viac zavalitému tuniakovi ako horúcemu žralokovi.

Pre túto štúdiu pán Engelmann preskúmal niekoľko vzoriek Dunkleosteus terellii v Clevelandskom prírodovednom múzeu. Mnohé z týchto fosílií boli objavené v skalách pozdĺž Rocky River, vďaka čomu sú prehistorické exempláre „žihadiel“ v meste. O veľkosti Dunkleosteusa sa však robil len malý výskum a niektoré z predchádzajúcich meraní sa pánovi Engelmanovi zdali záhadné.

Dunkleosteus patril k starodávnej skupine rýb známej ako orthodires, ktorá vládla moriam počas devónu. Pretože veľká časť tela Dunkleostea bola vyrobená z krehkej chrupavky, vo fosílnej forme sa zachovali iba hrubé pancierové pláty, ktoré obklopovali jeho hlavu a krk. Zatiaľ čo tieto platne zachovávajú zubaté čeľuste dravca, o zvyšku jeho tela prezrádzajú len málo. Výsledkom je, že väčšina pokusov o určenie veľkosti Dunkleosteusa sa spoliehala na extrapoláciu z proporcií jeho oveľa menších príbuzných.

Podľa pána Engelmanna je dĺžka hlavy spoľahlivým ukazovateľom veľkosti tela rýb: krátke druhy rýb majú vo všeobecnosti krátke hlavy a dlhé druhy rýb majú dlhé hlavy. Zameral sa na oblasť medzi rybím okom a zadnou časťou hlavy. „Organizmus sa nemôže príliš pohrávať s tvarom tejto oblasti, pretože tam je mozog a žiabre,“ povedal pán Engelmann. „Ak sú tvoje žiabre príliš malé, udusíš sa.“

Porovnali veľkosť tejto oblasti v Dunkleosteus s proporciami hlavy takmer 1 000 iných druhov fosílnych a moderných rýb, ktorých veľkosť sa pohybuje od ostrieža malého po veľké žraloky. Po vykonaní meraní cez niekoľko modelov dospeli k záveru, že priemerná hlava Dunkleosteus, ktorá merala asi 24 palcov, patrila rybe o niečo dlhšej ako 11 stôp. Najväčší známy Dunkleosteus mal výšku asi 13,5 stôp. Tieto ryby boli bližšie k chrobákom Volkswagen, ale stále k hmyzu, ktorý dokázal uhryznúť kosti drviace.

Zníženie dĺžky Dunkleosteus mení aj jeho proporcie. Väčšina rekonštrukcií zobrazuje Dunkleostea s predĺženým telom žraloka. Úplnejšie fosílie článkonožcov však naznačujú, že tieto ryby mali squatter, valcovité telá. Pán Engelman si myslí, že Dunkleosteus pravdepodobne pripomína zhnitého tuniaka.

Táto plnoštíhla ryba bola ako obrnený Pac-Man. Jeho ústa boli dvakrát väčšie ako ústa veľkého bieleho a pravdepodobne vážili viac ako žralok veľký. „Ľudia hovoria, že je to puding, ale pravdepodobne je to len pevná svalovina,“ povedal pán Engelman.

Od vydania článku mnohí ľudia nazývali fosílne ryby „chankleosteusna sociálnych sieťach. Ale pán Engelman si nemyslí, že by nové odhady niečo ubrali na schopnosti starovekých lovcov a zberačov.

„Ľudia si myslia, že ide o downgrade, ale v skutočnosti ide o upgrade,“ povedal.

Zdá sa, že Dunkleosteus nie je pomaly plávajúcim obyvateľom dna, ale zdá sa, že bol stvorený na rýchly pohyb vo voľnej vode. a ešte menší Dunkleosteus bol stále nespochybniteľným kráľom devónskych morí.

Nie každý je úplne presvedčený, že Dunkleosteus otriasa otcom bodom. Caitlin Colliery, paleontologička z Clevelandského prírodovedného múzea, povedala, že je ťažké s istotou povedať, ako Dunkleosteus naozaj vyzeral bez tela. Zatiaľ čo chrupavka je zriedkavo skamenená, Cleveland Shale poskytla chrupavkové telá žralokov, ktoré žili vedľa Dunkleosteusa.

READ  Astronómovia objavili niečo zvláštne na asteroide Phaethon

„Nechápte ma zle, milujem zavalitý ‚dunk‘,“ hovorí Dr. povedal Colliery, ktorý nebol zapojený do novej štúdie. „Ale nebudem sa príliš viazať, pretože vo vede, najmä v paleontológii, stačí jeden nový objav, aby sa všetko zmenilo.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close