Zábava

Séria policajných psov má ďaleko od reality

Výcvik policajného psa trvá roky a nie z každého šteniatka sa dá vycvičiť dobrý služobný pes.

V epizóde seriálu Inšpektor Rex podáva fiktívny policajný pes Rex kávu svojim kolegom v kancelárii, kradne im sendviče s neopatrnou tvárou a nakoniec sa zúčastní prestrelky s drogovými zločincami.


Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

Séria, ktorej adaptácie sa vysielali vo viacerých európskych krajinách, si svoju obľubu postavila na postave, ktorá sa správa ako človek, no v skutočnosti je to roztomilý psík. Súkromná televízia TV Markíza spustí 9. septembra slovenské spracovanie seriálu.

Je však nereálne, aby pes trávil celé dni v kancelárii s policajtmi, pátrali po drogách, zadržiavali ľudí a podieľali sa na streľbe, hovorí John Lowe, bývalý policajný kynológ, ktorý vedie športovú políciu K-9. asociácie.

„Toto nie je používanie psov políciou,“ povedal Lowe pre The Slovak Spectator. „Pes sa môže naučiť veľa povelov, ale každý je vhodný na iné úlohy.“

Aj to je dôvod, prečo hlavné postavy hrajú traja rôzni psi, Odin, Rex a Artie.

„Napríklad Odin je veľmi dobre vychovaný, vie pokojne sedieť a poslušne plniť príkazy,“ povedal pre The Slovak Spectator Juraj Baga, ktorý hrá majiteľa Rexa. „Rex je veľmi temperamentný a rád sa hrá, takže ho využívame na vzájomné hranie scén.“


čítaj viac: Oslávený Kobe K-9 sa narodil na Slovensku Čítaj viac

Čoho sú psy schopné?

Pes menom Rum vyzerá na prvý pohľad ako obyčajný hybrid. Je šťastný, neustále vrtí chvostíkom a túžobne čaká na povel. Po prijatí signálu vbehne do haly pre psov K-9, ktorá bola špeciálne upravená tak, aby vyzerala ako obývačka.

READ  Slovinsko: „Už roky by sme sa nemali ani zúčastňovať Eurovízie,“ hovorí radca RTVSLO! - Eurovízne správy | Hudba

Znie to hlúpo, skákať z podlahy na posteľ a späť, ale Rum v skutočnosti skontroluje niekoľko rohov miestnosti, kým nezacíti vôňu. Vedie ho k malej skrinke, kde začne štekať. Celá scéna trvá asi desať sekúnd.

Rum bol prvým psom špeciálne vycvičeným na vyhľadávanie ploštice v strednej Európe. Pracuje ako pátrací pes v súkromnej spoločnosti FullPropy.

Nie každé zviera však môže dosiahnuť takýto výkon. Títo psi musia mať nezvyčajný čuch a temperament, hovorí Lowe.

To isté platí pre policajných psov. Každý pes pred výcvikom prejde skúškou, aby sa zistilo, či je vhodný na výcvik a akú prácu dokáže vykonávať. Napríklad priateľské psy s dobrým čuchom sú podľa Lowea vhodné na prehľadávanie preplnených letiskových hál.

„Na druhej strane, takýto pes nemôže byť agresívny voči ľuďom, takže je ťažké ho použiť na kontrolu davu,“ povedal Lo.
Rum je výborný vyhľadávací pes. Ale so svojou malou postavou a priateľskou povahou nezatkne pašeráka na úteku, na rozdiel od komisára inšpektora Rexa, ktorý dokáže oboje.

Od šteniatka po inšpektora

V súčasnosti je v policajnom zbore viac ako 730 psov. Buď si ich vyberajú z vlastných fariem, alebo ich kupujú od externých dodávateľov.

Výcvik policajného psa trvá roky a nie z každého šteniatka sa dá vycvičiť dobrý služobný pes. Sú veľmi citlivé, boja sa ľudí alebo problémov pri streľbe. Takéto psy sa však dajú využiť v civilnom sektore a polícia ich bežne predáva.

Psy môžu absolvovať dva typy výcviku. Ide o klasickú kynológiu, vo všeobecnosti výcvik univerzálnych psov na stráženie alebo špecializovanú kynológiu, výcvik psov na vyhľadávanie nezvyčajných pachov, ako sú drogy alebo výbušniny.

Väčšinou si psovodi zaobstarajú psov, ktorí už absolvovali základný výcvik a potom spolu prejdú trojmesačným kurzom. Ak prejdú záverečným testom, môžu byť uvedení do služby.

READ  Záznam o nakazených na Slovensku znamená zavretie uprostred povstania

Na rozdiel od Rexa však nie sú v kancelárii, ale zvyčajne v chovateľskej stanici policajných psov, hovorí zástupkyňa riaditeľa odboru kynológie a hipológie Prezídia Policajného zboru Marion Charvat.

„Zatiaľ sa o neho počas celého dňa stará psovod, ktorý ho berie na prechádzku alebo na cvičisko, aby bol dostatok pohybu,“ povedal Charvát pre The Slovak Spectator.

Okrem toho služobné psy zvyčajne podstupujú prehliadky raz ročne.

Vyhľadajte a zatknite

Psy, ktoré prejdú klasickou chovateľskou stanicou, sú všestrannejšie a naučia sa viac povelov. Majú nájsť hľadanú osobu a držať ju pod velením. Sú tiež vycvičení, aby odolali útokom ľudí.

Ubock, 6-ročný pastiersky pes, nedávno predviedol efektivitu policajných psov. V priebehu niekoľkých hodín sa mu podarilo nájsť väzňa menom Stefan Boto, ktorý si odpykával trest odňatia slobody v Krakove. Boto 7. augusta o 7:40 ušiel z verejnoprospešných prác na Zvolenskej ceste a policajti sa o 16:00 na Facebooku pochválili Ubockom, že ho v ten istý deň našli. Zverejnili video, na ktorom Ubak relaxuje, keď policajti dávajú fotke putá.


čítaj viac: Väzeň ušiel a bol chytený Čítaj viac

Špecializované Synology sa viac zameriava na konkrétne úlohy. Na Slovensku sa napríklad cvičí deväť policajných služobných psov na pach mŕtvych. Zvládnu to aj vo vode.

Špeciálny výcvik by sa mal venovať aj psom zapojeným do protestov. Postupne by si mali zvyknúť na hluk a veľké množstvo ľudí. Ak by Rex takýto výcvik nezažil, konfrontácia s príliš veľkým konfliktom by ho zjazvila na celý život.

„Ak vezmem nevycvičeného psa a hodím do jeho blízkosti výbušninu, dá sa tvrdiť, že spôsobí trvalý šok,“ povedal Lowe.

Dokonca aj špeciálne psy sú vycvičené tak, aby znášali hluk. Okrem odpaľovania by si podľa Charvatta mali zvyknúť aj na bežné hlučné predmety, ako sú kosačky a brúsky.

READ  Verná a mladšia kópia Angeliny Jolie. Kto je nová európska priateľka Brada Pitta?

Koniec služby

Psy sú vyradené zo služby, keď zo zdravotných dôvodov nemôžu pracovať. Často žijú osem až desať rokov, ale odmietnutie nie je otázkou veku.

„Nikdy som nevidel situáciu, že by starší pes v dobrej kondícii bol vyhodený,“ povedal Lowe.

Likvidácia psa prechádza podobným procesom ako akýkoľvek iný majetok ministerstva vnútra, keďže zákon naňho nevidí živú bytosť.

Medzi psovodom a psom vzniká citové puto, a preto policajti takmer vždy psa po prepustení zo služby kúpia, hovorí Charvatt.

„Pes a psovod si na seba zvyknú a slúžia osem až desať rokov a je prirodzené, že si ich policajti vezmú domov,“ povedal Charvát.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close