Svet

Singapur bude čeliť extrémnemu počasiu uprostred klimatických zmien: správa

SingapurHorúčavy, extrémne zrážky a stúpajúca hladina morí prinesú Singapuru čoraz väčšie výzvy, ak sa klimatické zmeny zintenzívnia, uvádza sa v správe, ktorú v piatok zverejnilo Singapurské centrum pre výskum klímy.

Singapurský „Tretí národný prieskum zmeny klímy“ predpokladá, že mestský štát sa oteplí, pričom jeho ročná priemerná teplota stúpne do konca storočia o 0,55 stupňa Celzia za desaťročie podľa scenára s vysokými emisiami, uviedla agentúra Xinhua.

Správa dodala, že priemerná ročná teplota v Singapure sa za posledných 40 rokov zvyšovala rýchlosťou 0,24 stupňa Celzia za desaťročie.

Správa upozorňuje, že zrážky v Singapure sú veľmi premenlivé, pokiaľ ide o sezónne úrovne, a preto správa varovala, že zrážky budú čoraz nevyváženejšie v dôsledku prudkých klimatických zmien.

Celkové zrážky v období sucha by mohli do konca storočia výrazne klesnúť pod historické trojročné minimum 314 mm, zatiaľ čo sezónne úhrny zrážok v období mokra by mohli prekročiť historické maximum 1 507 mm, uvádza dokument.

V správe, ktorá opisuje stúpanie hladiny mora ako veľkú výzvu pre Singapur v súvislosti s klimatickými zmenami, sa uvádza, že priemerná hladina mora v okolí štátu stúpne do konca storočia o 0,23 až 1,15 metra a do roku 2150 asi o 2 metre v dôsledku vyšších emisií. Situácia, uvádza správa.

Vedci tiež poskytli prehľad výsledkov zmeny klímy podľa scenárov nízkych a stredných emisií.

Singapurský úrad uviedol, že bude zdieľať údaje správy s členmi Asociácie národov juhovýchodnej Ázie (ASEAN) a bude podporovať zdieľanie údajov s medzinárodnými organizáciami a širšou vedeckou komunitou, aby uskutočnili výskum založený na spolupráci.

Singapur sa zaviazal dosiahnuť čistú nulu do roku 2050 v boji proti klimatickým zmenám. –Bernama

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close