Hlavné správy

Situácia slovenského premiéra sa po pokuse o atentát zlepšila

Stav slovenského populistického premiéra Roberta Fica sa po minulotýždňovom pokuse o atentát, ktorý šokoval krajinu Európskej únie, zlepšuje.

BRATISLAVA, Slovensko — Slovenský populistický premiér Robert Fico sa po minulotýždňovom pokuse o atentát, ktorý šokoval národ Európskej únie, zlepšuje.

„Po dnešnej konzultácii je stav pacientky stabilizovaný,“ uviedla v pondelok ošetrujúca nemocnica slovenského lídra v centrálnom meste Panská Bystrica.

Fico sa „klinicky zlepšuje, pomaly klesá komunikácia, zápalové parametre,“ píše sa v správe, ktorú zverejnila klinika.

Figo je momentálne hospitalizovaný.

59-ročný Figo, ktorého v nedeľu postrelili do brucha, keď v stredu pozdravil svojich priaznivcov pred kultúrnym centrom v meste Huntloa, takmer 140 kilometrov severovýchodne, nebol v ohrození života, uviedla klinika. Hlavným mestom je Bratislava.

Video ukázalo, ako sa slovenskí premiéri zhromaždili na barikádach a natiahli ruku, aby si potriasli rukou predtým, ako vykročil muž, natiahol ruku a vystrelil päť rán.

Figo okamžite podstúpil päťhodinovú operáciu na ošetrenie mnohopočetných zranení, ktoré utrpel pri streľbe, po ktorej v piatok nasledovala ďalšia dvojhodinová operácia na odstránenie mŕtveho tkaniva z jeho strelných rán.

Špeciálny trestný súd v Pessinogu v sobotu nariadil podozrivému obvinenému z pokusu o vraždu zostať vo väzení. Podozrivý sa môže proti príkazu odvolať.

O vrahovi bolo zverejnených málo informácií po tom, čo prokurátori povedali polícii, aby ho verejne neidentifikovala a nezverejňovala podrobnosti o prípade.

Vládni predstavitelia pôvodne uviedli, že sa domnievajú, že išlo o politicky motivovaný útok „osamelého vlka“, ale v nedeľu oznámili, že „tretia strana“ mohla byť zapojená „konajúc v záujme páchateľa“.

Ficova vláda sa tiež usilovala o reformu verejnoprávneho vysielania – tento krok by podľa kritikov dal vláde plnú kontrolu nad verejnoprávnou televíziou a rozhlasom. To spolu s jeho plánmi na revíziu trestného zákona s cieľom odstrániť špeciálneho prokurátora proti úplatkom viedli oponentov k obavám, že Fico by mohol Slovensko zviesť ešte autoritárnejšou cestou.

READ  Člen NATO kritizuje Facebook za „šírenie Putinovej kampane“ na Slovensku | Svetové novinky

Najmenší koaličný partner vlády, ultranacionalistická Slovenská národná strana, očakáva začiatkom tohto týždňa rokovanie vlády o novom mediálnom zákone, o ktorom sa minulý týždeň začalo rokovať v parlamente.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close