Hlavné správy

Situácia slovenského premiéra sa po pokuse o atentát zlepšila

BRATISLAVA, Slovakia (AP) — Slovenský populistický premiér Od Roberta Figa Situácia sa zlepšuje po minulotýždňovom pokuse o atentát, ktorý šokoval krajinu Európskej únie.

„Po dnešnej konzultácii je stav pacientky stabilizovaný,“ uviedla v pondelok ošetrujúca nemocnica slovenského lídra v centrálnom meste Panská Bystrica.

Fico sa „klinicky zlepšuje, pomaly klesá komunikácia, zápalové parametre,“ píše sa v správe, ktorú zverejnila klinika.

Figo je momentálne hospitalizovaný.

59-ročný Figo, ktorého v nedeľu postrelili do brucha, keď v stredu pozdravil svojich priaznivcov pred kultúrnym centrom v meste Huntloa, takmer 140 kilometrov severovýchodne, nebol v ohrození života, uviedla klinika. Hlavným mestom je Bratislava.

Video ukázalo, ako sa slovenskí premiéri zhromaždili na barikádach a naťahovali sa, aby si potriasli rukou predtým, ako vykročil muž, načiahol sa a vystrelil päť rán.

Figo okamžite podstúpil päťhodinovú operáciu na ošetrenie mnohopočetných zranení, ktoré utrpel pri streľbe, po ktorej v piatok nasledovala ďalšia dvojhodinová operácia na odstránenie mŕtveho tkaniva z jeho strelných rán.

Špeciálny trestný súd v Pessinogu v sobotu nariadil obvinenie podozrivého z pokusu o vraždu. Musí byť za mrežami. Podozrivý sa môže proti príkazu odvolať.

O vrahovi bolo zverejnených málo informácií po tom, čo prokurátori povedali polícii, aby ho verejne neidentifikovala a nezverejňovala podrobnosti o prípade.

Vládni predstavitelia pôvodne uviedli, že sa domnievajú, že išlo o politicky motivovaný útok „osamelého vlka“, ale v nedeľu oznámili, že „tretia strana“ mohla byť zapojená „konajúc v záujme páchateľa“.

Ficova vláda sa o to snažila Úprava verejnoprávneho vysielania – Kritici uviedli, že tento krok poskytne vláde plnú kontrolu nad verejnoprávnou televíziou a rozhlasom. To spolu s ním Plánuje novelizovať Trestný zákon Odvolanie špeciálneho protikorupčného prokurátora vyvolalo u oponentov obavy, že Fico by mohol zviesť Slovensko ešte autoritárnejšou cestou.

READ  USA uvalili na bieloruských úradníkov sankcie

Najmenší koaličný partner vlády, ultranacionalistická Slovenská národná strana, očakáva začiatkom tohto týždňa rokovanie vlády o novom mediálnom zákone, o ktorom sa minulý týždeň začalo rokovať v parlamente.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close