Hlavné správy

Slovenský minister zahraničných vecí Planar sa stretol s ruským Lavrovom v Turecku – Euractive

Vysoký člen slovenskej vlády sa v sobotu (2. marca) stretol so svojím ruským náprotivkom na vzácnom stretnutí na vysokej úrovni medzi členským štátom EÚ a krajinou, ktorú sa EÚ snažila izolovať.

Minister zahraničných vecí SR Juraj Planár rokoval s Rusom Sergejom Lavrovom na okraj diplomatického fóra v Turecku.

Stretnutie, jedno z mála, na ktorom sa zúčastnili vysokí európski a ruskí predstavitelia od invázie Moskvy na Ukrajinu v roku 2022, okamžite kritizovala slovenská opozícia.

Slovenský premiér Robert Fico, ktorý je proti vyslaniu štátnej vojenskej pomoci Ukrajine, povedal, že stretnutie bolo príkladom „našej vyváženej a suverénnej“ zahraničnej politiky. Slovenský minister obrany Robert Kaliňák sa v piatok stretol so svojím americkým kolegom Lloydom Austinom.

Figo tiež povedal, že Planer a Lavrov diskutovali o možnosti usporiadať ukrajinský mierový summit do Švajčiarska.

Planár vo vyhlásení uviedol, že opakuje slovenské stanovisko, že konflikt medzi Ukrajinou a Ruskom nemá vojenské riešenie, a vyzýva na mierové rozhovory.

Lavrovovi na stretnutí, ktoré prišlo na žiadosť Ruska, povedal, že pozícia Slovenska je založená na rešpektovaní medzinárodných právnych princípov, akými sú územná celistvosť a suverenita.

Povedal tiež, že Slovensko je proti vytvoreniu „železnej opony“ medzi Ruskom a EÚ.

Ruské ministerstvo zahraničia vo vyhlásení uviedlo, že obe strany diskutovali o otázkach vrátane Ukrajiny a že „Rusko potvrdilo svoju pripravenosť obnoviť vzťahy so Slovenskom“.

Fico sa vrátil k moci vlani po víťazstve vo voľbách za prísľub ukončenia štátnej vojenskej pomoci Ukrajine a v minulosti vydal proruské vyhlásenia a kritizoval sankcie voči Moskve.

READ  Rumunsko Slovensko | Svetové novinky

Lavrov vo svojom sobotňajšom úvodnom prejave uviedol, že Rusko by uprednostnilo spoluprácu s krajinami ako Slovensko alebo Maďarsko, ktoré „uprednostňujú“ národné záujmy, aj keď členstvo v Európskej únii alebo NATO „predstavuje určité výzvy“.

„V tejto súvislosti si ešte viac ceníme, že premiér (Robert) Figo a jeho vláda majú svoj vlastný názor na situáciu vo svete,“ povedal Lavrov podľa ruského ministerstva zahraničia.

Prečítajte si viac s Euractivom

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close