Hlavné správy

Budúca slovenská koalícia chce postaviť nový jadrový reaktor – EURACTIV.com

Všetky politické strany, ktoré budú pravdepodobne po predčasných voľbách 30. septembra v slovenskej vláde, chcú postaviť novú jadrovú elektráreň, hovorí nová analýza.

S blížiacimi sa voľbami na Slovensku sa podľa nového prieskumu zistilo, že osem z deviatich strán v súčasnosti prekračuje hranicu pre kreslo v parlamente podporuje viac investícií do jadrovej energetiky, pričom progresívne Slovensko na druhom mieste nie je proti súkromným investíciám v tejto oblasti.

„Ak súkromný investor zhodnotí, že chce postaviť nový jadrový zdroj, po splnení dostatočných regulačných a bezpečnostných kritérií tak môže urobiť z vlastných zdrojov. Štát by nemal financovať nové zdroje, ale vhodne regulovať ich výstavbu,“ povedal. Ivan, viceprezident Progresívneho Slovenska, povedal Stifunko pre Uractive Slovakia.

Slovensko je silne závislé od Ruska, keďže asi 60 % výroby elektriny v krajine využíva len ruské jadrové palivo.

To sa však môže postupne zmeniť, keďže sa vynakladá úsilie na zníženie tejto závislosti prostredníctvom dohody s americkou firmou Westinghouse.

Napriek prebiehajúcim diskusiám v celej Európe o vplyve jadrovej energie na životné prostredie Slovensko dlhodobo podporuje „jadrovú alianciu“ vedenú Francúzskom.

Politické strany, ktoré súperia o zotrvanie vo vláde, tvrdia, že nebudú konať, aby zmenili postoj Slovenska v tejto veci, a zdôrazňujú záväzok krajiny k jadrovej energetike ako kľúčovej súčasti jej energetickej stratégie.

Okrem toho sa očakáva, že množstvo zemného plynu spotrebovaného na Slovensku zostane nezmenené. Okrem pokrokového Slovenska, ktoré verejne hovorilo o naliehavej potrebe znížiť závislosť Slovenska od zemného plynu, neplánuje žiadna strana znížiť závislosť od ruských dodávok.

Toto je obzvlášť náročné na Slovensku, v druhej krajine s najväčšou závislosťou od plynu v Európe, kde je transformácia energetiky zložitá a časovo náročná.

Všetky politické strany sa však zhodujú na potrebe kontroly nákladov na energie.

READ  Ukrajina má po Slovensku potenciál získať lietadlá MiG-29

Programové vyhlásenie každej strany sľubuje zavedenie cenovej kontroly a ochranu občanov pred finančnými ťažkosťami súvisiacimi s energetikou, hoci ich konkrétne prístupy k dosiahnutiu týchto cieľov sa líšia.

(Barbara Smušková, Irena Jenková, Karol Slovič | Euractiv.sk)

Prečítajte si viac s EURACTIV

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close