Hlavné správy

Skok dozadu za práva menšín na Slovensku

Nový Zákon o vysielaní Novela liberálneho poslanca, ktorá sa považuje za krok k zlepšeniu práv pôvodných národnostných menšín, ktorý nedávno prijala slovenská vláda, však vyvolala kritiku zo strany politikov maďarskej menšiny na Slovensku.

Podľa Krisztiana Forróa, šéfa hlavného politického hnutia združujúceho maďarské strany na Slovensku s názvom Asociácia (Szövetség), jeho strana v októbri dostala od ministra kultúry prísľub, že chce presadiť jazykové práva v televíznom vysielaní. Tento prísľub bol v súlade s odporúčaniami Benátskej komisie.

Pozmeňovací návrh liberálnej poslankyne Márie Kolíkovej, momentálne zaradenej do parlamentných krídel ľavicovej vládnej strany SaS, však zrušil výnimku s titulkami pre vysielanie programov národnostných menšín. V dôsledku toho programy vyvinuté v jazykoch národnostných menšín musia obsahovať titulky, zvyšujúce sa náklady a zložitosť v mediálnom prostredí s obmedzenými finančnými zdrojmi. Titulky, spočiatku zdanlivo triviálna požiadavka, sú symbolickou fackou pre maďarskú menšinu, ktorá dúfa, že bude sledovať relácie vytvorené špeciálne pre ňu bez toho, aby Slovenský štát opečiatkoval svoju autoritu dvojjazyčnou požiadavkou.

Súvisiaci článok

György Gyimesi: Na verejných úradoch by sa nemali vyvesovať dúhové vlajky

György Gyimesi: Na verejných úradoch by sa nemali vyvesovať dúhové vlajky

„Či sa nám to páči alebo nie, Slovensko je európska krajina, ktorá dáva hlas gayom, no zároveň zachováva obmedzenia v maďarských záležitostiach,“ povedal György Gyimesi, poslanec OĽaNO. Pokračovať v čítaní

Kde bolo, tam bolo tlačová konferencia, prezident združenia Krisztian Forró vyjadril prekvapenie nad tým, že za novelu hlasoval aj maďarský poslanec z vládnej strany OĽaNO György Gyimesi. Okrem toho bol jedným zo signatárov návrhu – trval na tom Forro.

Gyimesi je jedným z najhlasnejších obhajcov práv maďarskej komunity na Slovensku, ako aj zástancom konzervatívnych hodnôt. Stál za plánom zakázať dúhové vlajky reprezentujúce LGBTQ ideológiu z verejných budov. Gyimesi protestoval proti mediálnym provokáciám Slovenský vestník Obviňuje maďarskú vládu z tajných snáh o vytvorenie spojenectva s ruským prezidentom Vladimirom Putinom na zabezpečenie určitých územných nárokov voči Slovensku bez akéhokoľvek základu.

READ  Heathrow & Gatwick: Nedávne cestovné rady zahraničného úradu pre Chorvátsko, Bulharsko, Maďarsko a Slovensko

Súvisiaci článok

Ako sa šíria falošné správy – Slovenský Newsportal nedokázal fakty overiť tvrdenia maďarských opozičných médií

Ako sa šíria falošné správy - Slovenský Newsportal nedokázal fakty overiť tvrdenia maďarských opozičných médií

Slovenské spravodajstvo Aktuality.sk nepravdivo tvrdí, že vláda Viktora Orbána plánuje hromadné prepúšťanie štátnych zamestnancov. Pokračovať v čítaní

Podľa Christiana Forrowa

Vládne sľuby o rozšírení práv národnostných menšín sa nenaplnili a ústredná vláda naďalej diskriminuje maďarom obývané oblasti južného Slovenska v oblasti rozvojovej politiky. V slovenskom parlamente v súčasnosti neexistuje stála sila na podporu maďarskej komunity.

Spomenul si Foro.

Taktiež koalícia M.P. Vyzval Jimesiho, aby napravil svoju chybu, a trval na tom, že strana sa súčasne vráti na európske fóra v nádeji, že nájde právny opravný prostriedok.

Konrad Reko z koalície povedal, že finančné prostriedky na vysielanie v maďarskom jazyku vo verejnoprávnych médiách nie sú dostupné, čo spresňuje práve prijatý zákon. Otázkou je, či financie prídu do rozpočtu od roku 2023. Novela ministerky Golikovej (a Giorgia Zimesiho) podľa Rica vracia jazykové práva národnostných spoločenstiev do éry autoritárskeho Vladimíra Mesiara. Predseda slovenskej vlády v 90. rokoch.

Odporúčaný obrázok: Asociácia Facebooku

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close