Veda

Sledujte, ako SpaceX letí s prototypom svojej rakety Starship do zatiaľ najväčšej nadmorskej výšky

SpaceX niekedy dnes dúfa, že uskutoční zásadný testovací let svojej rakety Starship novej generácie, ktorý priletí s prototypom vozidla do doteraz najväčšej nadmorskej výšky. Spoločnosť plánuje vystúpiť s masívnou raketou do výšky takmer 12 míľ (12 míľ) nad zariadenie spoločnosti SpaceX v Boca Chica v Texase, predtým než opäť pristane s vozidlom na zemi.

Cieľom tejto skúšky je dokázať schopnosť vesmírnej lode štartovať a pristávať vo zvislej polohe, od čoho sa bude očakávať, že kozmická loď urobí na Zemi aj v iných svetoch. SpaceX si kladie za cieľ použiť hviezdnu loď na odoslanie nákladu a ľudí do hlbokomorských cieľov, ako sú Mesiac a Mars. Takýto test pomôže preukázať schopnosť Hviezdnej lode vykonávať riadený let a zistiť, či hardvér rakety – najmä tri hlavné motory Raptor – funguje podľa očakávania.

Štart a pristátie sú len časťou dnešného testu. SpaceX na svojej webovej stránke tvrdí, že prototyp hviezdnej lode skutočne vykoná „manéver otočenia pristátia, ktorý by bol prvým pre vozidlo tejto veľkosti.“ Nie je veľa verejne dostupných informácií o tomto manévri, ale je to riskantný test, ktorý by sa mohol ľahko pokaziť, s generálnym riaditeľom spoločnosti SpaceX Elonom Muskom iba poskytnutie letu „1/3 šance“ na úspech. Samotný SpaceX tiež zdôrazňuje, že test vytiahne dokonalý štart a pristátie.

„Testom, ako je tento, sa úspech nemeria splnením konkrétnych cieľov, ale skôr tým, koľko sa toho môžeme naučiť, čo bude informovať a zlepší pravdepodobnosť úspechu v budúcnosti, pretože SpaceX rýchlo napreduje vo vývoji hviezdnej lode,“ Spoločnosť SpaceX o lete napísala na svojej webovej stránke. Ak však všetko pôjde dobre, let povedie spoločnosť k tomu, aby sa v budúcnosti pokúsila o ešte ambicióznejšie testy, ktoré nakoniec vyvrcholia prvým štartom spoločnosti Starship na obežnú dráhu.

READ  Existuje šelma z Cumbrie? Vedci našli DNA veľkých mačiek na zmrzačených ovciach v Lake District

Pre tento test plánuje SpaceX zabezpečiť priamy prenos letu, ktorý bude uvedený do života tesne pred štartom. Je však ťažké dať si solídny čas na to, kedy k tomu dôjde. Federálny úrad pre letectvo uvoľnil letové obmedzenia pre vzdušný priestor okolo Boca Chica od 9:00 do 18:00 východného času. Letové obmedzenia platia aj pre stredu a štvrtok tohto týždňa. „Harmonogram je dynamický a pravdepodobne sa zmení, ako je to pri všetkých vývojových testoch,“ píše SpaceX. Spoločnosť bude poskytovať aktualizácie prostredníctvom Twitteru, takže určite sledujte SpaceX po celý deň, aby ste zahliadli let tejto rakety.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close