Veda

Sledujte, ako ULA spúšťa tajný špionážny satelit na svojej najmocnejšej rakete

Vo veľmi skorých ranných hodinách vo štvrtok je United Launch Alliance pripravená spustiť najmocnejšiu raketu z Cape Canaveral na Floride, lofting tajného špionážneho satelitu pre Národný úrad pre prieskum, Misia by mohla byť tiež prvým z troch začiatočných letov mimo Cape, s tým, že SpaceX bude pripravená zahájiť misiu v piatok a potom ďalšiu v nedeľu.

Takáto skupina misií je pre vesmírny prístav na Floride zriedkavou udalosťou. „Mohlo by to byť historickou udalosťou pre nás tento týždeň – veľa vecí sa deje,“ Brig. Počas tlačového hovoru povedal veliteľ 45. vesmírneho krídla generálny riaditeľ Douglas Schiess.

Raketou, ktorá stúpa na misii ULA, je Delta IV Heavy, obrie vozidlo, ktoré sa skladá z troch jadier rakiet spojených popruhom, aby poskytli ďalší ťah. Je to jedna z najmocnejších rakiet na svete, aj keď je plachá sila zabalená do Falcon Heavy SpaceX. ULA nelieta lietadlo Delta IV Heavy veľmi často, pretože je to drahé vozidlo, ale spoločnosť používa raketu pre veľké, ťažké satelity, ktoré potrebujú ísť na super vysoké dráhy.

Užitočné zaťaženie rakety je NROL-44 a rovnako ako všetky misie NRO je jej účel utajený. Kancelária jednoducho poznamenáva že „NROL-44 podporuje celkovú národnú bezpečnostnú misiu NRO pri poskytovaní spravodajských údajov hlavným politickým predstaviteľom Spojených štátov, spravodajskej komunite a ministerstvu obrany.“ ULA už začala 29 misií pre NRO, z ktorých mnohé vyžadovali Delta IV Heavy.

Akonáhle sa spustí Delta IV Heavy, SpaceX bude na palube. Spoločnosť je naplánovaná na spustenie satelitu pre argentínsku vesmírnu agentúru v piatok večer, odosielanie užitočného zaťaženia na obežnú dráhu cez póly. Prvý raz za viac ako 50 rokov sa objaví raketa, ktorá vypustí na tento druh polárnej obežnej dráhy z pobrežia Floridy. Po tomto lete potom SpaceX v nedeľu ráno spustí ďalšiu dávku satelitov Starlink. SpaceX pôvodne dúfal, že túto záverečnú misiu začne v sobotu, čo by pre Floridu znamenalo tri spustenia za tri dni.

READ  Prvá RSV vakcína na svete práve schválená v USA: ScienceAlert

Napriek jednodňovému oneskoreniu bude mať 45. vesmírne krídlo v krátkom čase ešte veľa práce. Zostavili sa tri samostatné tímy, aby zvládli každé spustenie – medzi skupinami sa teda neprekrývajú. Zostava bola navrhnutá ako preventívne opatrenie, aby sa zabránilo nežiadúcej expozícii počas pandémie koronavírusov. 45. už od marca podniká ďalšie preventívne opatrenia na dohľad nad vypustením. „Teploty berieme do našich prevádzkových stredísk; nosíme pokrývky tváre; máme dezinfekčný prostriedok na ruky; dbáme na to, aby sme si pravidelne umývali ruky, “povedal Schiess.

Ťažba Delta IV Heavy je naplánovaná na 2:12 ráno ET z miesta štartu ULA na stanici Cape Canaveral Air Force Station. Podľa 45. vesmírneho krídla zatiaľ počasie vyzerá dobre, s 80 percentnou pravdepodobnosťou, že podmienky budú vhodné na spustenie. Webové vysielanie ULA sa začne o 13:52 ET, pre každého, kto je stále hore a dúfa, že chytí ranné spustenie. ULA bude tiež robiť živé správy počas odpočítavania od 17:30 ET, vrátane niektorých drobností o spoločnosti.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close